Jump to content

Φυτεμένο 90 Λίτρων


ekomike

Recommended Posts

Το παρακάτω ενυδρείο είναι η 2η απόπειρά μου καθότι, εδώ και ένα χρόνο, τρέχω ένα 30lt (Fluval Edge) με γαρίδες (amano και red cherry).

Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Γενική κατηγορία ενυδρείου

Κοινωνικό - Νότια Αμερική - Φυτεμένο

Ημερομηνία στησίματος : 01 Δεκ 2011

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): : 79 x 31 x 38 cm

Συνολικά Λίτρα: 90 lt

Οργανισμοί

Φυτά:

Cladophora aegagropila

Microsorum pteropus

Nymphaea rubra

Cabomba caroliniana

Myriophyllum aquaticum

Myriophyllum tuberculatum (Red)

Hydrocotyle leucocephala

Cryptocoryne willisii

Micranthemum umbrosum

Cardamine lyrata

Egeria densa

Wisteria (Hygrophila difformis)

Ψάρια:

Cardinal Tetra (20)

Nannostomus Unifasciatu (1 από παλιό κοπάδι)

Spotted Rasbora (1 από παλιό κοπάδι)

Pseudomugil Gertrudae (1 από παλιό κοπάδι)

Wrestling Halfbeak(1 από παλιό κοπάδι)

Endlers (3m)

Bumblebee Goby (2)

Pleco Ancistrus (2)

Corydoras Sterbai (2)

Corydoras Panda (2)

Άλλα είδη:

Zebra snail (1)

Nerita Snail (1)

Helena Anentome Snail (2)

Διακοσμητικά υλικά

Φόντο: Όχι

Πέτρες: κάποια μικρά κομμάτια από βράχο

Ξύλα: τρία ξύλα

Βυθός: Χαλίκι 5cm και λευκή άμμο 2cm.

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 x 18w TUNGSRAM

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες ημερησίως

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση: εξωτερικό φίλτρο Eheim Ecco Pro 200 (2034) 600lt/h

Θέρμανση/ Ψύξη: Atman AT-1008 100W

Λίπανση: Giovanni’s Fertil (Ocean Nutricion)

Διατροφή: Supervit Μini Oranulat (Tropical)

Crusta Gran (Danerle)

Nano Gran (Danerle)

Spirulina Flakes (Ocean Star)

Tetra TabiMin (Tetra)

Shrimp Pellets (Omega One)

Σκουλήκι Tubifex (Ocean Nutricion) / μια φορά την εβδομάδα

Παράμετροι

pH: 7

Γενική σκληρότητα (GH): 7

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6o d

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3): 0-10

Μέση Θερμοκρασία (°C): 26ο C

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 20 % / 10 μέρες

Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: First Step (KENT), Easy Balance (Tetra)

Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Giovanni’s Fertil (Ocean Nutricion) / μία φορά την εβδομάδα

Επόμενες Κινήσεις:

Α) Θα τοποθετηθεί συσκευή CO2 (πιθανώς το Sicce CO2 Life).

Β) Θα αγοραστούν μερικά θηλυκά endlers για να εμπλουτιστεί το κοπαδάκι.

Γ) Θα εισαχθούν γαρίδες amano και red cherry σε κανένα μήνα και μόλις έχει στρώσει ο βυθός.

Περιμένω τις απόψεις και συμβουλές σας.

post-39999-0-57469200-1324399057_thumb.gif

post-39999-0-67421300-1324399059_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

ωραίο ενυδρείο αλλά εγώ πρωσοπικά θα άφηνα μόνο το κοπάδι των 20 Cardinal Tetra κα τους 2 Ancistrus (εφόσον είναι ζευγάρι). καλή συνέχεια :bigemo_harabe_net-81: α ξέχασα και τα σαλιγκάρια

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσε το ενυδρειακη σου φιλε!

Χαλαρα για την ωρα με την λιπανση, καμια λαμπιτσα ακομα και CO2.

Μην ξεγελιεσαι μια που για την ωρα ειναι φρεσκοφυτεμενο και τα φυτακια σου δειχνουν μια χαρα, κοιτα να τα διατηρησεις σε καλη κατασταση μια που με τον καιρο θα αρχισουν να εμφανιζονται προβληματα εαν δεν προνοησεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Kαλη αναπτυξη σου ευχομα φιλε μου και για να τη δεις, φωτισμος και ολοκληρωμενο συστημα co2 με μπουκαλα ειναι πολυ βασικα.Αυριο μεθαυριο θα θες να βαλεις και καποιο μετριο ή λιγο πιο δυσκολο φυτο και πρεπει αναγκαστικα να προβεις σε αυτες τις προσθηκες εξοπλισμου.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, ολωκληρωμενο συστημα για την ωρα δεν επιβαλεται μια που και οι καιροι ειναι δυσκολοι, εστω καποια DIY κατασταση ομως ή καποιος οργανικος ανθρακας θα ηταν ευπροσδεκτος!

Επισης, γιατι εκανες μιξη χαλικιου με αμμου;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

α) Την άμμο την έβαλα για τα corydoras και τις γαρίδες που σύντομα θα προσθέσω. Το χαλίκι το είχε ήδη μέσα από προηγούμενο setup φίλου και έτσι απλά το καθάρισα.

β) Σύστημα Co2 σύντομα θα μπει - το sicce co2 life με ενεργό άνθρακα.

γ) Με το φωτισμό όντως έχω πρόβλημα. Πρέπει να βάλω και 2η λάμπα άλλα ακόμα δεν έχω βρει κάποιο "σύστημα" με υποδοχές για δύο λάμπες.

Link to comment
Share on other sites

Απλα φιλε, η αμμος και το χαλικι θα γινει mix συντομα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το ενυδρειο σου φιλε μου.

Συμφωνω μ αυτα που ειπαν τα παιδια πιο πανω αλλα θαλω να πω επεισης οτι πρεπει να δεις λιγο την ιχθυοφορτωση σου αλλα και τα ψαρια που εχεις διαλεξει.Καποια πανε κοπαδι και τα εχεις μονα τους αλλα εχεις και πολλα ψαρια.Κρατα το κοπαδι μονο του για να δεις και σωστες συμπεριφορες αλλα και γιατι τα αλλα θελουν κοπαδια. Να ξερεις οτι με τον καιρο θα μεινει το χαλικι απο πανω και η αμμος θα παει κατω λογο κοκκομετριας.

Το ενυδρειο πως το εστρωσες? Ρωταω γιατι βλεπω οτι τρεχει 20 μερες και εχεις τοσα ψαρια μεσα.Μετρηση αμμωνιας?

Παντως μου αρεσει πολυ το ενυδρειο σου!

Link to comment
Share on other sites

Απλα φιλε, η αμμος και το χαλικι θα γινει mix συντομα.

οντως.Ή το ενα ή το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω (για το μίγμα) αλλά όσο αντέξει. Τώρα όσο για το στρώσιμο για δύο βδομάδες το ενυδρείο έτρεχε χωρίς ψάρια και το νερό είχε εμπλουτιστεί με First Step της KENT και Easy Balance της Tetra ενώ για τα φυτά χρησιμοποιήθηκε για λίπασμα το Giovanni’s Fertil της Ocean Nutricion. Επιπλέον στο φίλτρο τοποθέτησα υλικό siporax ενυδρείο που έτρεχε ήδη καιρό, για να επισπεύσω την "ανάπτυξη" της βιολογίας. Όσο αφορά τα ψαράκια και ειδικότερα τα μεμονωμένα ψαράκια (Nannostomus Unifasciatu, Spotted Rasbora, Pseudomugil Gertrudae, Wrestling Halfbeak) που είναι μέσα έχουν ξεμείνει από κοπαδάκια που είχα παλαιότερα και κατά περιόδους στο 30lt. Οπότε σκέφτομαι να πάρω 3-4 θηλυκά endlers και αν βρω καποια στιγμή από ένα Nannostomus και 1-2 Halfbeak.

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω (για το μίγμα) αλλά όσο αντέξει. Τώρα όσο για το στρώσιμο για δύο βδομάδες το ενυδρείο έτρεχε χωρίς ψάρια και το νερό είχε εμπλουτιστεί με First Step της KENT και Easy Balance της Tetra ενώ για τα φυτά χρησιμοποιήθηκε για λίπασμα το Giovanni’s Fertil της Ocean Nutricion. Επιπλέον στο φίλτρο τοποθέτησα υλικό siporax ενυδρείο που έτρεχε ήδη καιρό, για να επισπεύσω την "ανάπτυξη" της βιολογίας. Όσο αφορά τα ψαράκια και ειδικότερα τα μεμονωμένα ψαράκια (Nannostomus Unifasciatu, Spotted Rasbora, Pseudomugil Gertrudae, Wrestling Halfbeak) που είναι μέσα έχουν ξεμείνει από κοπαδάκια που είχα παλαιότερα και κατά περιόδους στο 30lt. Οπότε σκέφτομαι να πάρω 3-4 θηλυκά endlers και αν βρω καποια στιγμή από ένα Nannostomus και 1-2 Halfbeak.

Ναι αλλα εχεις ηδη πολλα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχω πολλά. Θα έπρεπε να μείνω στους 10 καρδινάλιους και σε 7 endlers και τίποτα άλλο, αλλά "εκτροχιάστηκα"........

Link to comment
Share on other sites

Όντως έχω πολλά. Θα έπρεπε να μείνω στους 10 καρδινάλιους και σε 7 endlers και τίποτα άλλο, αλλά "εκτροχιάστηκα"........

:bigemo_harabe_net-165:

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω (για το μίγμα) αλλά όσο αντέξει. Τώρα όσο για το στρώσιμο για δύο βδομάδες το ενυδρείο έτρεχε χωρίς ψάρια και το νερό είχε εμπλουτιστεί με First Step της KENT και Easy Balance της Tetra ενώ για τα φυτά χρησιμοποιήθηκε για λίπασμα το Giovanni’s Fertil της Ocean Nutricion. Επιπλέον στο φίλτρο τοποθέτησα υλικό siporax ενυδρείο που έτρεχε ήδη καιρό, για να επισπεύσω την "ανάπτυξη" της βιολογίας. Όσο αφορά τα ψαράκια και ειδικότερα τα μεμονωμένα ψαράκια (Nannostomus Unifasciatu, Spotted Rasbora, Pseudomugil Gertrudae, Wrestling Halfbeak) που είναι μέσα έχουν ξεμείνει από κοπαδάκια που είχα παλαιότερα και κατά περιόδους στο 30lt. Οπότε σκέφτομαι να πάρω 3-4 θηλυκά endlers και αν βρω καποια στιγμή από ένα Nannostomus και 1-2 Halfbeak.

εγω δε θα σου πω αν εχεις πολλα ψαρια ή λιγα.δικο σου θεμα αυτο.το μονο που θα σου πω ειναι πως το easy balance που χρησιμοποιεις ειναι αχρειαστο εφ οσων κανεις αλλαγες νερου.το easy balance ριχνει τα ΝΟ3 τα οποια τα ριχνεις με τις αλλαγες νερου σου.τζαμπα λεφτα δηλαδη.σκεψου το

Link to comment
Share on other sites

Όντως babinio σε αυτό έχεις δίκιο!!! Το είχα χρησιμοποιήσει στο στρώσιμο για αρχή άλλα πλέον ίσως είναι άχρηστο. Απλά δεν ξέρω μήπως, επειδή αλλάζω μόνο το 1/5 και αυτό κάθε δέκα μέρες (άλλοι χομπίστες αλλάζουν το 1/3 κάθε βδομάδα), χρειάζεται σαν συμπλήρωμα!!!!

Έγινε επεξεργασία - ekomike
Link to comment
Share on other sites

Όντως babinio σε αυτό έχεις δίκιο!!! Το είχα χρησιμοποιήσει στο στρώσιμο για αρχή άλλα πλέον ίσως είναι άχρηστο. Απλά δεν ξέρω μήπως, επειδή αλλάζω μόνο το 1/5 και αυτό κάθε δέκα μέρες (άλλοι χομπίστες αλλάζουν το 1/3 κάθε βδομάδα), χρειάζεται σαν συμπλήρωμα!!!!

δεν χρειαζεται.μην το ξαναπαρεις αν κανεις εστω τις αλλαγες που λες.στο ξαναλεω.τζαμπα λεφτα
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται.μην το ξαναπαρεις αν κανεις εστω τις αλλαγες που λες.στο ξαναλεω.τζαμπα λεφτα

και κατι ακομη φιλε μου.το τι λεει ο καθε χομπιστας (για τις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου) απ το τι κανει.....εχει μεγααααααλη διαφορα. π.χ. κι εγω λεω κανω 30% αλλαγη καθε βδομαδα.ξερεις ομως εσυ αν κανω;οι αλλαγες που κανεις εφ οσων δεν εχεις θηρευτες(το λεω μονο και μονο για τις τροφες που ριχνεις) ειναι μια χαρα
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι το ενυδρείο σου, εαν μπορείς πρόσθεσε και ένα σκούρο φόντο για να αναδείξει περισσότερο τα χρώματα των φυτών σου και να αισθάνονται και τα ψάρια σου μεγαλύτερη ασφάλεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Σήμερα θα ενεργοποιήσω και το σύστημα CO2 (το Sicce CO2 Life 2) και το επόμενο βήμα είναι να βρω κατάλληλο φόντο, όπως είπε και ο SOTIRIS, για να δημιουργήσω ένα πιο φυσικό περιβάλλον. Ειδικότερα σκεφτόμουν κάποιο φόντο με βράχο ή σύμπλεγμα από ξύλα!

Έγινε επεξεργασία - ekomike
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...