Jump to content

Recommended Posts

ετυχε κι ελειπα για επαγγελματικους λογους για ενα μηνα και ειδα στο ενυδρειο μου σημερα να αρχιζουν να ξεμυτιζουν οι ριζες απο τα φυτα μου, το παχος του στρωματος αμμου που εχω ειναι 5 cm μπροστα και 7cm πισψ περιπου.... τι μπορω να καω διοτι σε λιγο καιρο θα φαινεται αντιαισθητικο????

Φυτά:βελισνερια, ανουμπια νανα, εχινοδορος, xmas moss

ψαρια: 18 νεον τετρα, 4 κορυντορακια

ενυδρειο 110λιτρων

Link to comment
Share on other sites

μπορω να βαλω κι αλλ αμμο απο πανω η θα χαλασει στο στρωσιμο του βυθου???

Link to comment
Share on other sites

Ο εχινόδορος λίγο δύσκολο να έχει βγάλει ρίζες εξω από το υπόστρωμα. Μηπως αυτά που βλέπεις είναι δρομείς από τις βαλισνέρεις? Μια φώτο θα βοηθούσε την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις υπόστρωμα;Μήπως "ψάχνουν" για θρεπτικά συστατικά;

Link to comment
Share on other sites

Θα παραθέσω φωτο όταν μπορέσω. Δεν ξέρω αν είναι απο τις βελισνεριες. Όχι δεν έχω υποστρωμα είναι σαν ρίζες απο ανουμπια μόνο που είναι σα να φυτρώνουν οι ρίζες προς τα πάνω...λέτε να τις ψαλιδισω;;

Link to comment
Share on other sites

Οι ρίζες της ανούμπιας επειδή δεν τη φυτεύουμε στο βυθό συνήθως φαίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αναπτυχθηκε πολυ,βρηκε πατο και σου πεταξε το φυτο προς τα πανω;Μου χει συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως αναπτυχθηκε πολυ,βρηκε πατο και σου πεταξε το φυτο προς τα πανω;Μου χει συμβει.

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε ;

Ίσως να με ενδιαφέρει για το μέλλον !

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την περίπτωση τι κάνουμε ;

Ίσως να με ενδιαφέρει για το μέλλον !

Aυτο μου εχει συμβει μονο με φυτα με μεγαλες ριζες οπως κρυτοκορινες και εχινοδορους και παντα σε μικρο παχος χαλικιου.

Απλα κοβεις τις ριζες (αγηνεις λιγο μηκος ετσι;) και ξαναφυτευεις.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω κυπτοκορινες εχω ενα αλλο φυτο που κοκκινιζει οοσο αναπτυσετσαι και πλησιαζει το φως μετριων απαιτησεων , δεν θυμαμαι ονομα.... κατι αλλο παρατηρησα να μαυριζει η αμμος σε ενα συγκεκριμενο μερος εκανα σκουπα και εφυγε αν ξαναεμφανιστει τι κανω? ξερει κανεισ που οφειλεται????????? χρειαζεται η αμμος ανακατεμα? δεν το εχω κανει ποτε 6 μηνες τωρα

Link to comment
Share on other sites

παραθετω φωτο (εχω παραθεση την ιδια φωτο σε αλλη δημοσιευση με να προβλημα που εχω απλα και σε αυτη φαινονται οι ριζες που εχουν βγει προς τα επανω)

post-43283-0-49154200-1324720416_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...