Jump to content

Πληροφορίες Για Φωτισμό


mouroutsos

Recommended Posts

Λοιπόν παίδες, έχω ένα ενυδρείο 220 λίτρα περίπου με διαστάσεις 100*40*55. Έχω σκοπό να βάλω (αρκετά στον αριθμό ελπιζω) φυτά εύκολα αλλά και μετρίας δυσκολίας(αρκετά στον αριθμό ελπιζω). Αυτή την στιγμή εχω στο ενυδρείο 2 λάμπες 30 watt Τ8 μια στα 9000 kelvin και μια στα 4000 (νομίζω). Η ερώτηση είναι, θα χρειαστώ εξτρα λάμπα ???? επίσης μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιο σύστημα με led που να μπαίνει από πάνω από το ενυδρείο ?????

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστεις και αλλο φωτισμο ειδικα εαν θες να πας σε μετριας δυσκολιας φυτα .

Τωρα για τα λεντ που λες δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσεις να κανεις δουλεια σε φυτεμενο ενυδρειο με λεντ , δεν το εχω δοκιμασει αλλα απο οτι εχω διαβασει κατα καιρους δεν βλεπω να ''δουλευουν''

Link to comment
Share on other sites

Για μενα πρεπει να βαλεις τουλαχιστον αλλο τοσο φωτισμο για μετριας δυσκολιας φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά. Α μια ακόμα ερωτησούλα οι Τ5 είναι πιο δυνατές από τις Τ8 ? δηλαδή εκτός απο το πάχος τι άλλη διαφορά έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορά είναι ότι παράγονται σε διαφορετικά μήκη η κάθε μία. Γενικά για παραπλήσιο μήκος με τις Τ5 μπορούμε να έχουμε περισσότερα watt. Δες και εδώ : http://www.aquazone....ndpost&p=580510

Όμως περισσότερη σημασία για την απόδοση μιας λάμπας έχουν τα lummens από τα watt. Οι Τ5 αποδίδουν περισσότερα lummen ανά watt από τις Τ8. Δηλαδή είναι πιο αποδοτικές. Όσο περισσότερα lummens τόσο καλύτερα.

Οι Τ5 έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τις Τ8.

Οι Τ5 είναι πιο ακριβές από τις Τ8

Οι Τ5 οδηγούνται από ηλεκτρονικό ballast, ενώ οι Τ8 μόνο από κοινό-απλό balast. Αυτό τους δίνει την δυνατότητα να ντιμάρονται.

Link to comment
Share on other sites

Εχω φιλε μου σχεδον τις ιδιες διαστασεις με σενα με διαφορα 5 ποντους στο υψος.Εχω 2Χ39W Τ5 και προχτες εβαλα αλλο ενα ιδο φωτιστικο.Ειναι μονοδρομος αν θες να ασχοληθεις με μετρια φυτα και ειδικα κανενα κοκκινο οπως ηθελα εγω.

Link to comment
Share on other sites

Tο έπιασα το νόημα!!! theodor72 κατατοπιστικότατος :bowdown: . Panos_d7 καλά που μου το είπες. Απότι φαίνεται ξεκιναω με εύκολα και βλεπουμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Οι καιροι ειναι δυσκολοι και η δεη αδυσωπητη.Εγω με ενα φωτιστικο (2Χ39W) και ευκολα φυτα + cuba μπροστα ημουν μια χαρα.Μονο αν θες να ανεβεις σκαλοπατι αναβαθμιζεις φωτα.Για μενα το φυτεμενο εχει γινει μια μικρη προκληση. :bigemo_harabe_net-111:

Αυτο ειναι και το ενυδρειο με το ενα φωτιστικο για να καταλαβεις.http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=62554

Link to comment
Share on other sites

H ΔΕΗ είναι όντως αδυσώπητη!!! Να σου πώ την αλήθεια με αινθουσίασε το ενυδρειάκι σου κάπως έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ, με μαύρο χαλικάκι αλλά και υπόστρωμα, τουλάχιστον αφου υστερώ σε φωτισμό να τα βοηθήσω κάπως αλλιώς. Επίσης σκεφτόμουν και την cuba αλλά έτσι που ψιλοδιάβαζα στο φορουμ απογοητεύτικα λίγο αλλά βλέποντας από σένα λέω να κάνω μια προσπάθεια. Το μαύρο χαλικάκι τι κοκομετριας είναι και πώς το λένε? Πάντως πραγματικά πολύ όμορφο το ενυδρείο σου , νομίζω τώρα με το εξτρα φωτιστικό δεν θα τα προλαβαινεις τα φυτάκια σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια διαφορά είναι ότι παράγονται σε διαφορετικά μήκη η κάθε μία. Γενικά για παραπλήσιο μήκος με τις Τ5 μπορούμε να έχουμε περισσότερα watt. Δες και εδώ : http://www.aquazone....ndpost&p=580510

Όμως περισσότερη σημασία για την απόδοση μιας λάμπας έχουν τα lummens από τα watt. Οι Τ5 αποδίδουν περισσότερα lummen ανά watt από τις Τ8. Δηλαδή είναι πιο αποδοτικές. Όσο περισσότερα lummens τόσο καλύτερα.

Οι Τ5 έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τις Τ8.

Οι Τ5 είναι πιο ακριβές από τις Τ8

Οι Τ5 οδηγούνται από ηλεκτρονικό ballast, ενώ οι Τ8 μόνο από κοινό-απλό balast. Αυτό τους δίνει την δυνατότητα να ντιμάρονται.

Και οι Τ8 λειτουργουν με ηλεκτρονικο balast. Επισης υπαρχει ηλεκτρονικο balast που κανει για Τ5/Τ8.

http://www.elektronik.gr/eshop/index.php?main_page=product_info&cPath=68_228_504_1413&products_id=18192&zenid=1b05debc973c1a5ce98936c5525a1963

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...