Jump to content

Νεα Διαταξη Ενυδρειου - Γνωμεσ


Recommended Posts

Γεια σας κ παλι αυτη τη φορα χωρις προβληματα.

Σημερα στο 170 λιτρων ενυδρειο εβαλα μεσα μαζι με τα υπαρχοντα δυο αγγελοψαρα σχετικα μεγαλου μεγεθους δυο γκουραμι ενα μπλε-ασπρο κ ενα χρυσο μεσαιου μεγεθους κ ενα σιλβερ σαρκ σχετικα μικρου μεγεθους.

Επισης τοποθετησα κ δυο φυτα: 1 anubia barter k 1 bolbitis heudelotti (ψηλο σχετικα).

Ερωτημα: Οσον αφορα το λιπασμα τους εχω ενβα υγρο της JBL που μου δωσανε να βαζω Ferotroll νομιζω καπως ετσι.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι κατα ποσο ειναι αναγκαιο ενα πλαστικο κουβουκλιακι που μεσα θα βαζω ταμπλετες που μου προτεινανε με σκοπο την δημιουργια του CO2. Μουπαν οτι ακομα δεν ειναι τοσο αναγκαιο διοτι η ανουμπια κ ο βολβιτης ειναι σχετικα ανθεκτικα αλλλα συντομα καλο ειναι να το βαλω(ειναι αυτο που μεσα βαζεις ταμπλετες κ παραγει διοξ. ανθρακα)

Επειδη θα με ρωτησετε αν εχω λιπασμα στο υποστρωμα η απαντηση ειναι οχι δυστυχως γτ στην αρχη νομιζα οτι με αληθινα φυτα θα ηταν κομματακι πολυπλοκο για μενα λογω του οτι ειμαι αρχαριος. Αλλα επειδη νιωθω οτι ηδη εχω μαθει καποια πραγματα αποφασισα να κανω την κινηση μιας κ ασχολουμαι αρκετα με τον υδροβιοτοπο μου :)

Θα ηθελα καποιες γνωμες σχετικα με το τι θα πρεπε να προσεξω ιδιαιτερα σε αυτη τη περιπτωση.

Eπισης υπαρχει πιθανοτητα τωρα με τα αληθινα φυτα να πεσει το Ph?Και ποσο γρηγορα θα γινει αυτο?

Αλλες πληροφοριες: Ph:7 Gh:6-7 NH4:0,025 NO2:0,1 NO3:1 Eκανα χθες κ αλλαγη νερου

Εχω το ενυδρειο περιπου ενα μηνα κ με τα 2 αγγελοψαρα κοντα 20 μερες. Εχω μπολιασει εδω κ μια βδομαδα επισης το φιλτρο μ διοτι δεν ειχε στρωθει καλα(ενα αρχαριο λαθος μου παρολο που το ειχα αφησει κανα 20μερο για στρωσιμο αλλα δεν ηξερα..)

Link to comment
Share on other sites

έχεις το ενυδρείο ένα μήνα, τα ψάρια 20 μέρες και μπόλιασες από άλλο φίλτρο και οι μετρήσεις σου είναι αυτές? Μήπως έχεις κάνει κάποιο λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Σαν τι λαθος?

Εβαλα το μπολιασμα μαζι με τα σφαιριδια(για μπολι μου δωσε ενας φιλος τα αλλα τα μακαρονια).

Παρατηρησα οτι μετα απο δυο μερες το ΝΟ2 μειωθηκε(αλλο χρωμα στη μετρηση την υγρη) αλλα μετα ξαναγινε σομον (JBL TEST) που ειναι 0,1.

Και γω ψιλοαπορησα. Θα ξανακανω ενα ακομα κ θα τα αφησω ωρα στο μπουκαλακι περισσοτερη τι να πω...

Κατα τα αλλα τι λες για τα ερωτηματα μου?

Ευχαριστω για τη βοθεια κιολας :)

Link to comment
Share on other sites

με δύο φυτά στα 170 λίτρα δεν θα δεις διαφορά. Η διαφορά έγκειται κυρίως στο πόσο διοξείδιο CO2 καταναλώνουν τα φυτά, με την προϋπόθεση ότι είναι ΄πολύ φυτεμένο. Τα δύο φυτά δεν θα επηρεάσουν τις παραμέτρους σου

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το θέμα CO2 - λίπανσης να μην ανυσηχείς. Για την anubia δεν είναι απαραίτητο, το υπόστρωμα μιας και δεν την φυτεούυμε(και το φυτό αυτό είναι σκύλος) οσο για τον bolbiti μπορείς να προσθέσεις στην ρίζα του αραιά και που λίπασμα σε μορφή ταμπλέτας. Το ΝΗ4 πως το μέτρησες?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα με το αν χρειαζονται οι ταμπλετες που ανεφερα δε μου ειπες. Τι λες?ειναι αναγακαιο να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο δυστοιχος.

Κανε αλλαγες νερου μεχρι να μηδενισει η αμμωνια και το ν02.

Τα φυτα δεν επιρεαζουν το ph και τα συγκεκριμενα που εχεις δεν θελουν co2.

Οι ανουμπιες δενονται σε πετρα η σε ξυλο οπωτε δεν χρειαζεσαι υποστρωμα και μπορεις να βαλεις και αλλα ευκολα φυτα.

Αυτο που προεχει τωρα ειναι να στρωθει το ενυδρειο και μετα κοιτας τα αλλα..

Link to comment
Share on other sites

Για μένα προς το παρόν με την φυτική μάζα που έχεις δεν είναι απαραίτητο αλλά προεραιτικό. Αν μπορείς βάλε μας και καμία φώτο

Φοβάμαι όμως πως έχεις πρόβλημα με τη βιολογία σου.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα διορθωσω τη κατασταση?Εχω βαλει κ μπολι τι αλλο να κανω ρε γμτ.Κριμα ειναι θεω να τελειωσω με τη βιολογια κ το στρωσιμο της.

λοιπον δειτε κ φωτος. Να ρωτησω πως φτιαχνετε το περιεχομενο του :

Ενυδρεία στην κατοχή μου: ?

http://imageshack.us/photo/my-images/52/dsc03064sc.jpg/

dsc03065m.jpg

dsc03064c.jpg

dsc03063y.jpg

dsc03062gy.jpg

Έγινε επεξεργασία - nightmare
Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχεις τα ψάρια μέσα (που δεν θα έπρεπε) κάνε συχνές αλλαγές νερού και συνέχισε τις μετρήσεις οταν θα δεις να μηδενίζονται NH3-NH4 και NO2 και αρχίσεις να μετράς NO3 τότε θα είναι στρωμένο το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

ω

με την λίγη εμπειρία που έχω, το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να προσθέσω ένα χ στο παραπάνω :D

και να σου πω ότι το ενυδρείο σου ειναι πολύ όμορφο.

ααααα και πολύ υπομονή

Link to comment
Share on other sites

to ω ειναι επεξεργασια ενος κειμενου που μετανιωσα κ δεν εβρισκα το διαγραφη,δε το εβγαζε βασικα xaxa

anyway πιστευω οτι δε θα παθουν τπτ τα ψαρια το χω υπο καθημειρνο ελεγχο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...