Jump to content

Μετρηση Με Στικακια


Recommended Posts

φιλοι μου εχω ενα προβλημα...λογο οικονομικων αποφασισα να παρω στικακια για μετρησεις..και δειτε τι μου βγαζει.......ασε που δυσκολευιμαι να τα διαβασω,,,

ph-7.1

kh-3 od

no2-21

no3-50

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς, όπως έχουμε πει πολλές φορές εδω μέσα καλύτερα να μην έπερνες καθόλου γιατί πέταξες τα χρήματά σου :(

το 0 μπορεί να είναι 0,5

το 10 μπορεί να είναι 50

Για να καταλάβεις με το ζόρι βγαίνει άκρη με τα υγρά τέστ και ακόμα και εκεί στο περίπου...

Link to comment
Share on other sites

το ξερω φιλε μου..και ειδη το εχω μετανιωσει....μαλον θα παω για υγρα τεστ.....

Link to comment
Share on other sites

Έτσι την πάτησα και εγώ στην αρχή που δεν ήξερα,μετά κατάλαβα ότι είναι αναξιόπιστα και ανακριβείς.

Πάρε υγρά τεστ είναι πιο ακριβά αλλά είναι και καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε alcapone, τα τεστάκια έχουν κάποιες οδηγίες για το πως γίνονται οι μετρήσεις; Έχουν μήπως κάποιο χρόνο που πρέπει να μείνουν τα τεστάκια μέσα στο νερό;

Γενικά, τα στικς μπορεί να παράζουν σωστές μετρήσεις αλλά οποσδήποτε δεν είναι ακριβείς. Τα υγρά είναι αρκετά πιο ακριβή άλλα και εκεί οι χρωματικές αποχρώσεις μπορεί να είναι δυσδιάκριτες. Και φυσικά και εκεί υπάρχουν περιπτώσεις με λανθασμένες μετρήσεις.

Κατά τη γνώμη μου τα στικς μπορούν να δώσουν μια γενική εικόνα του ενυδρείου μας, χωρίς όμως να μας εμπνέουν απόλυτη σιγουριά. Τα υγρά επιτρέπουν καλύτερη εποπτεία του ενυδρείου.

Αν το ενυδρείο σου είναι φρέσκο ή υπερφορτωμένο ή έχεις κάποιες αμφιβολίες, θα πρέπει να υπάρχει στο ράφι σου και τεστ αμμωνίας που υπάρχει μόνο σε υγρό τεστ :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο τρεχει κανα χρονο περιπου...εχω μεσα 1 ζευγαρακι κριμπενσις 2 γκαμπακια απο παλιες δικες μου αναπαραγωγες συν 2 κορυντορας τα οποια ειναι ετοιμα για δοσιμο...εως τωρα ειμαι μια χαρα...αλαγες καθε 14 μερες περιπου το 30%...ταισμα μια φορα την ημερα...εχω συνολικα 4 διαφορετικες τροφες....συν καμια φορα κανενα αγκουρακι η αρακα....εως τωρα δεν εχω χασει ποτε μου ψαρι..και ευχομε να μην χασω δηλαδει...απλα εως τωρα εκανα μετρησεις με υγρα τεστ φιλου...ο οποιος ομως την εκανε για αθηνα και ετσι πανε και τα τεστ...ειπα λοιπον και λογο οικονομικων να δοκιμασω με τα στικακια...ηξερα οτι βρισκομουν καπου εκει...

ph-6.8

gh-12

kh-16

no2-0

no3-0

°C-24-27

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...