Jump to content

Φωτισμος Για Γρασιδι


Panos2011

Recommended Posts

Καλησπερα πεδες και Καλα Χριστουγεννα κατ αρχην :D

Εχω ενα ενυδρειο και θα βαλω 2 λαμπες Αquael Τ5 μπλε και ροζ με ανοιχτο καπακι 24w η καθε μια σε αποσταση γυρω στα 15 cm και θελω να μαθω τι γρασιδι μπορω να βαλω ωστε να μην ψηλωνει...

Το ενυδρειο ειναι 54 λιτρων 60χ30χ30

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Εαν .. λεω εαν το βρεις πουθενα .... marsilea hirsuta ...... ποιο ευκολη απο την cuba .

Η μπλε η λαμπα που λες οτι εχεις πιθανον να θελει αντικατασταση με μια λευκη 10.000κ

50074312.BTankStgt300919.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εαν .. λεω εαν το βρεις πουθενα .... marsilea hirsuta ...... ποιο ευκολη απο την cuba .

Η μπλε η λαμπα που λες οτι εχεις πιθανον να θελει αντικατασταση με μια λευκη 10.000κ

50074312.BTankStgt300919.jpg

λευκη εννοουσα sorry :D
Link to comment
Share on other sites

Tο απολτο φυτο.

http://www.tropica.c...n.aspx?pid=048B

διοξειδιο θα εχεις;

για διοξειδιο μου προτειναν sera tabs αλλα δεν ξερω αν λεει ... απ την αλλη diy δεν εχω κανει ποτε...
Link to comment
Share on other sites

Το diy CO2 δεν είναι τίποτα δύσκολο στην κατασκευή του, απλά τώρα το χειμώνα επειδή η θερμοκρασία του χώρου δεν είναι συνήθως αυτή που απαιτεί το μίγμα για να δουλέψει, δεν αποδίδει σταθερά.

Link to comment
Share on other sites

Το diy CO2 δεν είναι τίποτα δύσκολο στην κατασκευή του, απλά τώρα το χειμώνα επειδή η θερμοκρασία του χώρου δεν είναι συνήθως αυτή που απαιτεί το μίγμα για να δουλέψει, δεν αποδίδει σταθερά.

οι ταμπλετες βοηθανε καθολου??
Link to comment
Share on other sites

Σε μικρά ενυδρεία (προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει), έχω ακούσει από άλλους οτι βοηθάνε. Περίμενε όμως να πάρεις γνώμη και από κάποιον που χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Boηθανε αλλά όχι σε γρασίδια τα οποια εξαπλώνονται ....εκτος αν βαζεις σε καθε ριζα ταμπλετα! :D

Link to comment
Share on other sites

Boηθανε αλλά όχι σε γρασίδια τα οποια εξαπλώνονται ....εκτος αν βαζεις σε καθε ριζα ταμπλετα! :D

Μη μπερδευσαι φιλε μου,οι ταμπλετες διοξειδιου δε βυθιζονται,τις ριχνουμε και διαλυονται.

Κανουν δουλεια σε μικρα ενυδρεια και με ευκολα φυτα,για τη cuba δε βαζωτο χερι μου στη φωτια.Καλυτερα να φτιαξεις ενα diy και να το χεις πιο ψηλα απο το ενυδρειο κι σε σχετικα ζεστο μερος.

Υπαρχουν και αλλα φυτα για μπροστα σαν γρασισι αλλα κανενα με την οψη της cuba.αν το δεις σε φυτεμενο θα καταλαβεις τι λεω.

Αλλιως πας σε liliaoepsis (καπως ετσι), τη marsilea hirsuta που σου ειπαν,το tenelus αλλα ειναι πιο ψηλα και πετανε δρομεις ολα τους.Το καλο με αυτα ειανι οτι ειανι πιο γρηγορα απο τη cuba.Ολα εινaι πιο γρηγορα απο αυτη.Το δικο μου περασε πολυ καιρος για να απλωσει ετσι ακι με full CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...