Jump to content

Οδηγίες Για Υγρά Λυπάσματα


pitsiovic

Recommended Posts

Παίδες πήρα όλα τα υγρά λυπάσματα της seachem flourish. Ξέρει κανείς ποιά είναι η σειρά που πρέπει να τα χρησιμοποιήσω? νομίζω potasium, iron, το γενικό και τελος nitrogen και phosphorus. 1 καθε μερα. Τι λέτε.? Κανένας εμπειρος.?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες πήρα όλα τα υγρά λυπάσματα της seachem flourish. Ξέρει κανείς ποιά είναι η σειρά που πρέπει να τα χρησιμοποιήσω? νομίζω potasium, iron, το γενικό και τελος nitrogen και phosphorus. 1 καθε μερα. Τι λέτε.? Κανένας εμπειρος.?

Έμπειρος δεν είμαι αλλά ξέρω ότι οι δοσολογίες που αναφέρονται στις συσκευασίες είναι για φουλ φυτεμένα, οπότε θέλει λίγη προσοχή με τις ποσότητες!

Link to comment
Share on other sites

Με όποια σειρά θέλεις χρησιμοποίησε τα αλλά όπως λέει και ο φίλος παραπάνω με μέτρο ακολουθώντας τις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ επειδή ακόμα η βλάστιση δεν είναι ποιλύ μεγάλη, στο ενυδρείο πέφτει η μισή εβδομαδιαία δόση για τα λίτρα μου...Απλα λέω μήπως θέλει κάποια συγκεκριμένη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται κάποια συγκεκριμένη σειρά στη χρήση απλά όπως σου είπαν και τα παιδιά οι αναγραφόμενες δοσολογίες αφορούν ενυδρεία πλήρως φυτεμένα. Επομένως εσύ ξεκίνα με το ένα τρίτο της δοσολογίας και σιγά-σιγά οσο θα αυξάνετε η μάζα των φυτών σου, αυξησε και εσυ λίγο τη δόση μέχρι να φτάσεις στο μισό της αναγραφόμενης. Η γνώμη μου είναι πως με τα λιπάσματα πρέπει να είμαστε λίγο τσιγκούνηδες. :D

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τις οδηγιες,ριχνε τη μιση ποσοτητα και προσεχε με συγκεκριμενα οπως το σιδηρο.Το nitrogen τι το πηρες;Δενε χεις νιτρικα και θες να ριχνεις παραπανω;Προσεχε τις αλγεις.Λατρευουν τα λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κερατόφυλο για τα guppies και τα κάτω του φύλλα άρχισαν να κιτρινίζουν μου είαν οτι ήθελε παραπάνω νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Δωσε γενικες μετρησεις, ποια φυτα και ποσα, λιτρα, φωτισμος βατ ανα λιτρο, CO;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά επειδή το πρόβλημα με το κερατόφυλλο παραμένει ακόμα και 2 βδομάδες μετά την προσθήκη νιτρικών αυτό κιτρινοκαφετίζει (εκτός από τα νέα του φύλλα που είναι καταπράσινα).Θα σας πώ γενικές μετρήσεις να μου πείτε τι φταίει.

Το ενυδρείο είναι 2-2,5 μηνών και τα φυτά και τα ψάρια είναι μέσα 1-1,5 μήνα. Είναι 50 λίτρα με 1 λάμπα 15 w τ5 στα 4.500 kelvin και μια 15w στα 6000 Kelvin.Το νερό έχει θερμοκρασία 23-25 c ,ph 7-7,5 ,gh γύρο 15.Έχω σύστημα co2 http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=979 την τελευταία βδομάδα πήρα και όλη την σειρά της flourish όπως σας είπα και ρίχνω δόση στο 1/3 από ότι γράφει. Τα φυτά που έχω είναι λιμνόφυλλο ,κερατόφυλλο , java moss, riccia , marsilea hirsua και άλλα 2 που δεν τα ξέρω όμως δείχνουν να μην έχουν κανένα πρόβλημα τα συγκεκριμένα. Ψάρια έχω 8 guppies και 2 cory panda.Επίσεις 2 σαλιγκάρια (μαύρα με κίτρινες ρίγες) και ένα assasin snail τα οποία δεν πειράζουν τα φυτά.Eίχα και 2 apple αλλά τα έβγαλα γιατί τρώγαν τα φύλα.Παρακάτω θα δείτε φωτο .Τι λέτε να φταίει και να σαπίζει το κερατόφυλλο και το λιμνόφυλλο???

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασίαέχει ως εξης

πατας εκεί που λέει εξελιγμένη διαδικασία

μετα κανεις κλικ στο πλαισιο για να επισυνάψετε αρχεία

επιλέγεις το φάκελο που εχεις αποθηκεύσει τις φωτο

και πατάς άνοιγμα και

μετα προσθήκη στο μήνυμα

μετα απαντηστε στο θέμα και οκ!!!!!

(η φωτογραφία να εχει ανάλυση μέχρι 800 Χ 600 pixel)

Link to comment
Share on other sites

Ριχνεις και excel;

Επισης μην ριχνεις σιδηρο.

Ανεβασε φωτο.

Link to comment
Share on other sites

Excel δεν βάζω 1ον γιατί έχω το co2 και 2ον γιατί διάβασα πως δεν το αντέχει το κερατόφυλλο.Λιπόν τι λέτε? Τι δεν πάει καλά με το λιμνόφυλλο και το κερατόφυλλο?

Link to comment
Share on other sites

Βασικα πιστευω πως εχεις αδυνατη μηχανικη φιλτρανση και ετσι εχεις πολλα αιωρουμενα σωματιδια που πανε και κολλανε επανω στα φυτα τα οποια δεν μπορουν να φωτοσυνθεσουν με την σειρα τους. Μειωσε επισης λιγο την αναταραξη γιατι το optimat δεν θελει και πολυ αναταραξη για να δουλεψει σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μου φαινεται πως εχεις και καφε αλγη: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=48746&view=findpost&p=449798

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα μαγνητακι και καθαρισε ολα τα τζαμια, τιναξε με ενα ξυλακι το κερατοφυλλο να φυγουν τα πολλα πολλα και αστο να επιπλεει στην επιφανεια και κανε αλλαγη νερου, βγαλε τα ξυλα και ξεπλυνετα με νερο του ενυδρειου σου να φυγει απο πανω η πολυ γλυτσα, και η μικρη ριζα που εχεις δεξια καλο ειναι να φυγη ή να μπει καπου αλλου γιατι μαζευει ολες τις βρωμιες κοβοντας και την κυκλοφορια του νερου.

Στο φιλτρο τη υλικα εχεις μεσα; Καθε ποτε το καθαριζεις;καλο ειναι να βαλεις ασπρο ενυδρειακο βαμβακι για να μαζευει και τα ψιλα και οταν θα βλεπεις πως κοβει η ροη θα το ξεπλενεις ή θα το αλλαζεις.

Βαλε το optimat οσο ποιο μακρυα απο το φιλτρο και γυρνα το spray bar σχεδον οριζοντια για να εχεις μικροτερη αναταραξη, ισα ισα να σαλευει η επιφανεια αλλιως το optimat δεν κανει δουλεια. Μειωσε την τροφη.

Link to comment
Share on other sites

1)Επειδή δεν έχω αεραντλεία μου είπαν να έχω καλή ανατάραξη για να μπαίνει οξυγόνο στο νερό.Τι να κάνω τώρα να βάλω το optimat σε σημείο που να μην υπάρχει μεγάλη ροή και ανατάραξη ή να μειώσω την ανατάραξη?Και αν το βάλω σε σημείο χωρίς μεγάλη ροή πως θα διαχέεται το CO2?

2)Στο φίλτρο έχω ένα σφουγγάρι και σιποραξ μεσα σε ένα καλσόν (ετσι νομίζω λέγεται, είναι αυτό που μοιάζει με στραγάλια).Να βάλω και το βαμβάκι με όλα αυτά (1-2 στρώσεις χωράει άνετα)???

3)Την ρίζα την έπλυνα αρκετά πριν την βάλω μέσα.Να την βγάλω τώρα και να την ξαναπλύνω?

4)Τα υλικά του φίλτου τα καθαρίζω 1 φορά τον μήνα . θέλει σε κάθε αλλαγή (1 φορά την βδομάδα)?

5)Την μικρή ρίζα την θέλω για να κρύβονται τα cory που λέτε να την βάλω?

6)Όσο για το καφέ σε μερικά φυτά στην τελευταία αλλαγή που έκανα πήγα να βγάλω το φίλτρο για να το καθαρίσω και έπεσε μέσα καφέ νερό από τα υλικά γι αυτό είναι έτσι και το νερό με πολλά σωματίδια.Το ΣΚ που θα κάνω αλλαγή θα προσπαθίσω να διορώσω όλα αυτά που μου είπατε....

Link to comment
Share on other sites

Η αναταραξη πρεπει να ειναι ελαχιστη και να μην κανει μπουρμπουληθρες στο νερο. Βαλτο σχεδον οριζοντια με την επιφανεια του νερου, ετσι ωστε να ψιλοτρεμοπαιζει η επιφανεια. Μπορεις να βγαλεις και την ταπα που εχει το σπραυ για να μειωσεις λιγο την ροη εαν χρειαστει.Το optimat μπαινει 10 με 15 ποντους κατω απο την επιφανεια του νερου με αποτελεσμα να φευγει στην ατμοσφαιρα πολυ ευκολα, κανονικα στις οδηγιες αναγραφη πως δεν πρεπει να υπαρχει καθολου αναταραξη μια που βασιζεται στο οτι τα πολλα φυτα θα παραγουν το οξυγωνο πραγμα το οποιο στο ενυδρειο σου υπαρχουν λιγα. Οποτε βαλε το OPtimat σε ενα μερος οπου υπαρχει μια χαλαρη κυκλοφορια του νερου ετσι ωστε να μπορει να διαχαιεται και απο την αλλη να μην ειναι κοντα στην αναταραξη και να το διωχνει ευκολα στην ατμοσφαιρα. Την αεραντλια δεν υπαρχει λογος να την βαλεις μια που δημιουργει και αυτη ανοδικα ρευματα βοηθοντΑς ετσι στην απομακρυνση του CO2.

Να βαλεις και το βαμβακι και να το ξεπλενεις καθε εβδομαδα μαζι με το σφουγγαρι μια που το φιλτρο σου μαζευει γρηγορα πολυ πραμα, ψεπλυνε και τα ξυλα για να φυγει η καφε αλγη. Οσο για την μικρη ριζα βαλτη στο μακρος για να μην μαζευη τοσο πραμα και να ταιζεις πολυ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

post-47396-0-44616800-1325168164_thumb.jpg

Ακολούθησα της συμβουλές σου.Και να το αποτέλεσμα.Τελικά είχες δίκιο πάνω στα φυτά υπήρχε πολύ βρομιά.Καθάρισα το σφουγγάρι το οποίο έβγαλε χώμα .Ήταν πολύ μπουκωμένο.Μόλις βρω ευκαιρία θα πάω να πάρω και βαμβάκι.

post-47396-0-30629300-1325168336_thumb.jpg

Και έβαλα το optimat στην άλλη γωνία λίγο πιο βαθιά είναι στους 8-10 πόντους από την επιφάνεια. Απλά με την μικρή ανατάραξη 1-2 guppies είναι κοντα στην επιφάνεια λες και δεν έχουν οξυγόνο.

post-47396-0-21099400-1325168571_thumb.jpg

Μήπως ξέρει κανείς τι είναι αυτές οι άσπρες βούλες πάνω στην ρίζα.Υπάρχουν και στην άλλη...

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους ξεθολωσε το τοπιο! ^_^

Μπορεις να βαλεις επισης τον θερμοστατη διπλα απο το φιλτρο απο την πισω μερια για να μην φαινεται καταμεσης και χτυπαει ασχημα.

Οι ασπρες βουλες τις ετριψες και δεν φευγανε;

Link to comment
Share on other sites

Τις έξυσα με το ψαλίδι που έχω για τα φυτά και φύγανε?Αλλά από τι βγαίνουν?Thanks για την ιδέα με τον θερμοστάτη.Τώρα σκέφτομαι να πάρω και μια αφίσα για φόντο.

Link to comment
Share on other sites

αφισα καλυτερα.οχι.βαλε μαυρο η μπλε σκουρο χαρτονι.θα σου δωσει βαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν εφυγε ευκολα προφανως καποιος μυκητας ηταν, οσο για την αφισα θα σου προτεινα καποια μονοχρωμη με την κλασσικη μαυρη να ειναι παντα διαχρονικη αξια.

Γνωμη μου οι παρδαλες και με θεματα φυτεμενου κουραζουν συντομα τον θεατη, χανονται τα φυτα που εχουμε φυτεμενα και δειχνουν πολυ ψευτικες.

Εαν θες να αποφυγεις το μονοχρωμο λογο του οτι σου φαινονται πολυ απλες τοτε θα προτεινα εν ομοιομορφο θεμα βραχισμου και βεβαια σε αυτη την περιπτωση ενα 3D Background ακομα καλυτερα αλλα ισως να ειναι to much σε ενα τοσο μικρο ενυδρειο.

Οπως καταλαβαινεις οι επιλογες ειναι αρκετες και πανω απο ολα ειναι και θεμα γουστου! :)

Link to comment
Share on other sites

Είδα μια μπλέ σκούρο και είχα αυτή στο μυαλό μου....Σκέφτηκα οτι θα δώσει βάθος γι αυτό.Αν ήταν μύκητας είναι επικύνδινο πρέπει να τις ξύσω όλες τις άσπρες βούλες???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...