Jump to content

Ερωτηση Σχετικα Με Φιλτρο Hailea Hl-Bt400


tsiglas

Recommended Posts

Καλημερα κ χρονια πολλα.....

Η ερωτηση μου εχει να κανει με το εσωτερικο φιλτρο Hailea HL-BT400 το οποιο εχω σε ενα ενυδρειο 60λ στρωμενο με 2 χρυσοψαρα....το φιλτρο το εχω 2,5 μηνες σε λειτουργεια οπως ακριβως το αγορασα με τα υλικα που ειχε μεσα τα οποια ειναι "high quality bio-chemical filtration sponge" κ "special structure carbon box" σας τα γραφω οπως ακριβως τα λεει στο manual....εσεις θα καταλαβετε καλυτερα.....εκτος απο την εξοδο του νερου με το σωληνακι για οξυγονο εχει εναλλακτικα κ "φλογερα" την οποια κ χρησιμοποιω.....

Το φιλτρο το καθαρισα πριν 1 μηνα (μονο το μαυρο σφουγγαρακι σε νερο ενυδρειου με μαλακες μαλαξεις) το οποιο δεν εβγαλε σχεδον καθολου βρωμα η υπερβολικη θολουρα στο νερο....Το νερο δεν το εχω δει ποτε βρωμικο η θολο αν κ αλλαζω τα 2/3 καθε 6 μερες....κ η ερωτηση μου ειναι η εξης....

1)Ποτε θα πρεπει να αντικατασταθουν τα υλικα του φιλτρου...

.

2)Πως θα τα αντικαταστησω εχοντας μονο 1 φιλτρο χωρις να χαλασω την βιολογια του ενυδρειου....

3)Οταν θα πρεπει να αντικαταστησω τα υλικα τι θα πρεπει να βαλω στο συγκεκριμενο φιλτρο (αν γινεται συγκεκριμενο προιον κ τροπος τοποθετησης) για τα χρυσοψαρα κ απο που θα τα προμηθευτω κ αν αυτα θα πρεπει να κοπουν κ να προσαρμοστουν μεσα στο φιλτρο....

4)Καθε ποτε θα πρεπει να καθαριζω το φιλτρο για το συγκεκριμενο ενυδρειο με χρυσοψαρα....

Πιστευω να με βοηθησετε κ ευχαριστω για την υπομονη σας.....κ Καλη χρονια....

Link to comment
Share on other sites

χρόνια σου πολλά φίλε μου.

1.- πρέπει να ξέρεις ότι το φίλτρο σου είναι οριακά για το ενυδρείο σου, ίσως μάλιστα και να μην το καλύπτει. Μην στέκεσαι σε ό,τι γράφουν οι οδηγίες γιατί το συγκεκριμένο καλύπτει δεν καλύπτει τα 50 λίτρα. Πόσο μάλλον στα 60 και με 2 χρυσόψαρα. Εγώ δεν θα το χρησιμοποιούσα για ενυδρείο πάνω από 30 λίτρα.

2.- Θα σου πρότεινα να αγοράσεις ένα μεγαλύτερο για να καλύπτει τις ανάγκες σου. Μέχρι τότε μπορείς να βγάλεις από μέσα τον άνθρακα και να βάλεις λίγο βιολογικό υλικό για να αναπτυχθεί η βιολογία.

3.- Το φίλτρο καθαρίζεται όταν διαπιστώσεις, ότι από την βρωμιά που έχει συσσωρευτεί δεν υπάρχει ικανοποιητική ροή νερού.

Γνώμη μου πάντα φιλική να αγοράσεις μεγαλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση σου....θα εχω υποψη μου την αγορα μεγαλυτερου φιλτρου.....

Μεχρι τοτε ομως.....το φιλτρο μου αποτελειτε απο 2 μερη το σφουγγαρι (το οποιο δεν γνωριζω τι υλικο ειναι δηλ. αν ειναι ανθρακας κτλ) κ το "carbon box" το οποιο κ αυτο δεν ξερω τι υλικο περιεχει μεσα....

Σε αυτα θα ηθελα καποιος να με βοηθηση ουσιαστηκα κ να μου πει τι να αφαιρεσω, τι να προσθεσω κ με ποια σειρα.....

Ευχαριστω πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

Το Hailea HL-BT400 περιέχει ένα σφουγγάρι που είναι κούφιο και μέσα έχει κομμάτια ενεργού άνθρακα.

Θα σου έλεγα αφου αφαιρέσεις τον άνθρακα (δεν τον χρειάζεσαι συνέχεια αλλά για συγκεκριμένο σκοπό), να κόψεις το σφουγγάρι αφηνοντας μόνο το μισό και να εκμεταλευτείς το χώρο που θα μείνει προσθέτοντας βιολογικό υλικό siporax. Εχε πάντως στην άκρη του μυαλού σου οτι το συγκεκριμένο φίλτρο είνα ανεπαρκές για τα λίτρα σου. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Το Hailea HL-BT400 περιέχει ένα σφουγγάρι που είναι κούφιο και μέσα έχει κομμάτια ενεργού άνθρακα.

Aν καταλαβα καλα εννοης ενα σφουγγαρι και ενα κουτι που περιεχει κατι κομματια μεσα (ενεργου ανθρακα).....

και να αφαιρεσω το κουτι τελιως, να κοψω το σφουγγαρι στην μεση κ να βαλω το βιολογικο υλικο sιporax μινι....

Το σφουγγαρι που εχει το φιλτρο, σαν σφουγγαρι ειναι καλο για τον καθαρισμο του νερου η μηπως πρεπει να αντικατασταθει με καποιο καλυτερο το οποιο κ αυτο θα κοπει για να χωραει το βιολογικο υλικο???

Αν το σφουγγαρι που υπαρχει ειναι καλο τωρα που θα κοπη κ θα μεινει το μισο θα ειναι επαρκες για τον καθαρισμο του νερου???

Κ μια τελευταια ερωτηση.....το carbon box εχει καπακι που ανοιγει κ αφαιρειτε ο ενεργος ανθρακας...

μηπως εκει μεσα θα μπορουσα να βαλω το seporax ωστε να μην αφαιρεσω κομματι απο το σφουγγαρι κ χασω σε καθαρισμο νερου η θα παρει πολυ λιγο sιporax οποτε ακυρο????

Αν μπορεις προτεινε μου κ ενα καλο εσωτερικο φιλτρο που θα χωραει ολα τα υλικα που χρειαζομαι και θα εκανα καλα την δουλεια μου...

Έγινε επεξεργασία - tsiglas
Link to comment
Share on other sites

Aν καταλαβα καλα εννοης ενα σφουγγαρι και ενα κουτι που περιεχει κατι κομματια μεσα (ενεργου ανθρακα).....

και να αφαιρεσω το κουτι τελιως, να κοψω το σφουγγαρι στην μεση κ να βαλω το βιολογικο υλικο sιporax μινι.... ακριβώς αυτό!

Η ενίσχυση του φίλτρου σου με βιολογικό υλικό είναι πολύ πιο χρήσιμη από τον μηχανικό καθαρισμό του ενυδρείου. Προσπάθησε να βάλεις όσο πιο πολύ βιολογικό υλικό μπορείς και μην φοβάσαι να κόψεις το σφουγγάρι που έστω και μισό θα κάνει την δουλειά του.

Αν πρόκειται να αγοράσεις καινούργιο θα σου έλεγα οτι είναι προτιμότερο να πας σε ένα μικρό εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για να μην ανοιγω νεο θεμα επειδη εχω το ιδιο φιλτρο πειραζει να αφαιρεσω τελειως το σφουγγαρι και να το γεμισω με siporax mini ολο το φιλτρο??Θα εχω καποιο προβλημα??

(Απο την αρχη ειχα βαλει ενα σακουλακι siporax αλλα βλεπω αν αφαιρεσω το σφουγγαρι παιρνει 2 σακουλακια Siporax!)

Link to comment
Share on other sites

Κοψε το σφουγγαρι στη μεση. Μην το αφαιρεσεις τελειως, δεν θα εχεις καθολου μηχανικη φιλτρανση!

Link to comment
Share on other sites

Να το στριμωξω ή να το κοψω στην μεση το σφουγγαρι?Επισης το σφουγγαρι πρεπει να καλυπτει ολη την επιφανεια που εισερχεται μεσα το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Κοψε το σφουγγαρι ετσι ωστε να καλυπτει την απιφανει που λες αλλα να αφηνει και χωρο για να βαλεις λιγη εξτρα βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Χμμ αυτο ειναι μαλλον προβλημα γιατι αν θελω να καλυπτει την επιφανεια που εισερχεται το νερο ετσι ωστε να κρατα ακαθαρσιες πριν φτασουν στο siporax δεν πρεπει να το κοψω ουτε να προσθεσω αλλο σιποραξ.Εκτος αν βαλω και στο πατο siporax και στριμωχτει το σγουγγαρι προς τα πανω ετσι ωστε να προφυλασσω τουλαχιστον το πανω siporax κερδιζω κατι??

Link to comment
Share on other sites

Τα υλικα στο φιλτρο δεν πρεπει να ειναι στριμογμενα.

Link to comment
Share on other sites

Και το σφουγγαρι μια χαρα βιολογια πιανει

Καμια σχεση με το βιολογικο υλικο..το οποιο πιανει ποοοολυ παραπανω βιολογια απο το σφουγγαρι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ για καλύτερα ήθελα να βάλω ποοολυ siporax αλλά μάλλον πιο σωστα να το αφήσω ως έχει.δεν αντιμετωπιζα κάποιο θέμα όπως το είχα απλα νόμιζα οτι αν βάλω και άλλο βιολογικό υλικό θα είναι καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις ικανοποιητικη ιχθυοφορτωση,για να ανπτυχθουν παντου και σε ολο το βιολογικο υλικο βακτηρια,οσα λιτρα βιολογικο και αν βαλεις,αρχηστο θα ειναι.Και 10 φιλτρα σε σειρα να βαλεις,αρχηστα θα ειναι γιατι δεν θα εχουν βιολογια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μισό να ξεκαθαρισουμε κάτι όμως :το σφουγγάρι δεν χρειάζεται εκεί που εισέρχεται το νερό για να κρατά βρωμιες να μην πάνε όλες στο σιποραξ και βρωμιζει

Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγαρι,μπαινει πρωτο,εκει που ειναι η εισαγωγη του νερου απο το φιλτρο,κανει τη μηχανικη φιλτρανση και κρατα τα χοντρα,μετα μπαινει το βιολογικο υλικο και μετα το ενυδρειακο βαμβακι που κρατα τα αιωρουμενα σωματιδια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αρα δεν κόβω σφουγγάρι γιατί αν το κάνω δεν καλυπτω όλη την επιφάνεια που εισέρχεται το νερό αρα δεν βάζω και άλλο σιποραξ.

Link to comment
Share on other sites

Ένα ίδιο φίλτρο έχει ένα φίλος. Το καλό με αυτό το φίλτρο είναι πως το καπάκι που ανοίγει είναι η είσοδος νερού. Δες τι έκανα σε αυτό, έβγαλα όλο το σφουγγάρι, το γέμισα όλο με ελαφρόπετρα χύμα χωρίς σακουλάκι , εσύ μπορείς να βάλεις ότι άλλο βιολογικό υλικό έχεις, μετά έβαλα ενυδρειακό βαμβάκι αφού το δίπλωσα σε τούλι, και μετά ένα κομμάτι σφουγγάρι πάχος ένα δάχτυλο, εσύ μπορείς να κόψεις από το σφουγγάρι που έχει το φιλτράκι. Όταν θες να το καθαρίσεις, το ξεκουμπώνεις από τη βάση του, ανοίγεις το καπάκι, βγάζεις σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι, τα πλένεις ή αλλάζεις και το βαμβάκι αν θες, κουμπώνεις το καπάκι και το ξαναβάζεις στη θέση του. Το ενυδρειακό βαμβάκι το βάζω σε τούλι για να μη κολλάνε ίνες πάνω στο σφουγγάρι. Επίσης το βαμβάκι το έβαλα μετά το σφουγγάρι για να μη χρειάζεται να βγάζω την ελαφρόπετρα για να το αλλάξω, και την ελαφρόπετρα την έβαλα χύμα για να χωρέσει όσο πιο πολύ γίνεται

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα παιδιά. Έχω το ίδιο φίλτρο σε 60άρι ενυδρείο. Νέος στο χόμπι. Θα ηθέλα κάποιες προτάσεις απο πιο έμπειρους για την αλλαγή του.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...