Jump to content

Guppies 180 Λιτρα


bill28

Recommended Posts

Γεια σας φίλοι και χρόνια πολλά!

Μιας και ξέστησα το θαλασσινό μου είπα να παρηγορηθώ με λιγότερα λίτρα και εντελώς διαφορετική νοοτροπία.

Φυτεμένο με guppies (κουνελόψαρα) και βλέπουμε!!!

Ελπίζω να σας αρέσει το βίντεο αν και τραβηγμένο από κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Αληθινά είναι φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φίλος αλλά βλέπω ότι κολυμπάνε πολύ στην επιφάνεια πράγμα που συνημμένη ότι δεν έχουν επαρκές οξυγόνο μέσα. Και ούτε ανατάραξη τις επιφάνεια βλέπω οπότε...........κάτι πρέπει να κάνεις. Εάν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανική κίνηση των κουνελόψαρων είναι επειδή περιμένουν το φαΐ τους και μόλις με είδαν όρμηξαν.

Με τόσα φυτά μέσα έλλειψη οξυγόνου δύσκολη.Εκτός αυτού υπάρχει και ανατάραξη από το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο Βασιλη !!!!

Καιρο ειχαμε να δουμε ενυδρειο με ''κουνελόψαρα'' πλεον εχουμε φτασει να λεμε οτι ειναι σπανιο ενα ενυδρειο με αυτα ....

Οποτε θες υπαρχουν κλαδεματακια διαθεσιμα ;) ( να το κανουμε ζουγκλα ) !!!!

Link to comment
Share on other sites

Έως πολύ σπάνιο θα έλεγα γιατί πολλοί διστάζουν να <<χαραμίσουν>> τα λίτρα τους για αυτό το όμορφο και αδικημένο ψαράκι.

Εμείς θα βρεθούμε έτσι και αλλιώς κάποια στιγμή, γιατί όπως πάει θα κλαδέψω σύντομα και εγώ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο Βασίλης!Πραγματικά παρεξηγημένα και πανέμορφα ψάρια!!!

Σου ετοιμάζω μωρά blue apple για να έχουν παρέα... :)

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Φώτη μου θα βρεθούμε λίαν συντόμως!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φίλος αλλά βλέπω ότι κολυμπάνε πολύ στην επιφάνεια πράγμα που συνημμένη ότι δεν έχουν επαρκές οξυγόνο μέσα. Και ούτε ανατάραξη τις επιφάνεια βλέπω οπότε...........κάτι πρέπει να κάνεις. Εάν είμαι λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

Μια χαρά είναι τα ψαράκια .

Μπράβο Μπίλ !!!

Υ.γ. Αυτό εκεί αριστερά κάπου το ξέρω ; :D

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταμάτη.

Σχεδόν όλα τα φυτά είναι από δικά σας κλαδέματα και σας ευχαριστώ!

Απορώ πως δεν έχει πάρει χαμπάρι ο Φώτης την κρυπτοκορίνα του :bigemo_harabe_net-134:

Η ντοματιά ήταν αν θυμάμαι καλά 2 μικρά κλαδεματάκια και αυτή την στιγμή έχει ντύσει όλη την πλάτη,έχω στο 25λιτρο με τον μονομάχο και σε έναν κουβά για να στηθεί άλλο ένα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα παλαβωσω εντελως ουτε ενυδρειο δεν μπορω να ξεστησω.

Εχω ενα 25 λιτρο που ειχα βαλει ρεντ τσερι τις οποιες τις ειχα μεταφερει στα γκαπυ.Εκει εβαλα προσωρινα τον μονομαχο μου μεχρι να τον δωσω σε ενα φιλικο ζευγαρι.Τον εβλεπα οτι ψαχνοταν πολυ μεσα στα λελουδα αλλα δεν εδωσα σημασια.Εχθες τον εδωσα οποτε σημερα πηγα να το ξεστησω.

Τι να δω!!!γονος απο τις γαριδες!

Οποτε παραμενει μεχρι να μεγαλωσουν και ελπιζω να μην προλαβουν να γεννησουν παλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω πως ειναι υποδιεστερα τα γκαπυ απο αλλα ψαρια,ισα ισα που ειναι πανεμορφα ειδικα σε συνδιασμο με τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Αδικημένα με ποια έννοια; Πιστεύω ότι όλοι μας στην αρχή ταείχαμε για κάποιο διάστημα. Οι ανεξέλεγκτες γέννες όμως είναι πρόβλημα κατά τη γνωμη μου. Θέλουμε ίσως ψάρια με πιο δυνατήνπροσωπικοτητα (βλέπε π.χ κιχλίδες...)

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ειναι τα ψαρακια και εγω αυτα εχω και ειναι για την ωρα πολυ καλα :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αδικημένα με ποια έννοια; Πιστεύω ότι όλοι μας στην αρχή ταείχαμε για κάποιο διάστημα. Οι ανεξέλεγκτες γέννες όμως είναι πρόβλημα κατά τη γνωμη μου. Θέλουμε ίσως ψάρια με πιο δυνατήνπροσωπικοτητα (βλέπε π.χ κιχλίδες...)

Τα θεωρω αδικημενα απο την αποψη οτι ολοι μας τα θεωρουμαι σαν ευκολα και αντοχης ψαρια,επιλεγοντας τα σαν το πρωτο βημα κα μετα τα παραταμε.

Οσο για τις γεννες δεν ειναι και τοσο δυσκολο να ελεγχτει ο αριθμος τους.Απλα αφαιρουμε παντα παραπανω απο οτι χρειαζεται και ειτε ανταλλαζουμε ειτε αγοραζουμε και κανα καινουργιο θηλυκο,ωστε να ανανεωθουν τα αιματα.

Οσο για το θεμα προσωπικοτητας το καθε ψαρι εχει την δικη του,οπως και οι ανθρωποι!

Link to comment
Share on other sites

Τα θεωρω αδικημενα απο την αποψη οτι ολοι μας τα θεωρουμαι σαν ευκολα και αντοχης ψαρια,επιλεγοντας τα σαν το πρωτο βημα κα μετα τα παραταμε.

Οσο για τις γεννες δεν ειναι και τοσο δυσκολο να ελεγχτει ο αριθμος τους.Απλα αφαιρουμε παντα παραπανω απο οτι χρειαζεται και ειτε ανταλλαζουμε ειτε αγοραζουμε και κανα καινουργιο θηλυκο,ωστε να ανανεωθουν τα αιματα.

Οσο για το θεμα προσωπικοτητας το καθε ψαρι εχει την δικη του,οπως και οι ανθρωποι!

Αστο Βασιλη.................οι ανθρωποι εχουν πολλες προσωπικοτητες ;)

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα και καλι χρονια σε ολουσ φιλε βλεπο και χανα βλεπο το βιντεο και το χερομε

και μετα το φτινο για να μην το ματιαξο (εχησ και πολλε εγγιμονουσεσ.... σου εχη γενισι καμια ? )......

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Από εγκυμοσύνες κανένα θηλυκό δεν γλυτώνει με τους επιβήτορες που έχω μέσα και από γόνο.... αμέτρητος!

Link to comment
Share on other sites

Και ένα βίντεο που τράβηξα προ ολίγου.

Link to comment
Share on other sites

υπεροχο το ενυδρειο σου...να το χερεσαι!!!! παιδια να ρωτησω κατι αλλο εγω ποσα γκαπυ χωρανε σε 100 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάς με 3-4 θηλυκά και 1 αρσενικό και καταλήγεις σε αυτό που είδες στο βίντεο μου :D

Πέρα από την πλάκα για εμένα χωράνε 20 με 25 με περισσότερα τα θηλυκά πάντα.Θα το καταλαβαίνεις και εσύ όταν θα βλέπεις πως δεν χωράνε άλλα.

Όλα αυτά πάντα με καλή φίλτρανση.Εγώ στο δικό μου έχω ένα 2215.

Επίσης καλό είναι όταν αφαιρούμε ψάρια να βγάζουμε περισσότερα από ότι χρειάζεται και να προσθέτουμε λίγα καινούργια θηλυκά ώστε να φρεσκάρουμε λίγο τα αίματα.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64: OK ευχαριστω ναι συμφωνω με αυτο που λεσ καλο ειναι να τα αλλαζουμε τα θυλικα γτ τα αρσενικα ειναι ολα πανεμορφα...!!!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...