Jump to content

Εβαλα Επιτελους Co2


kalmichalis

Recommended Posts

εβαλα επιτελους co2 αλλα δεν ξερω ποσες φυσαλιδες πρεπει να το ρυθμισω... εχω αρκετα φυτα και εχω 11ο λιτρα ενυδρειο... πως το υπολογιζω????????

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω βάλει σταδιακά τις πρώτες 2 ημέρες 10 το λεπτο στη συνέχεια τις αυξανω το θέμα είναι πόσες πρέπει να είναι για να έρθει σε ισορροπία... Γνωρίζει κανεις;;

Link to comment
Share on other sites

Φτασε γυρω στις 30 το λεπτο και επειτα μετρα kh - ph ωστε να δεις με τονμ πινακα υπολογισμου co2 που βρισκεσαι .

Εξαρταται απο τον ογκο των φυτων λοιπον και τον φωτισμο σου. Οσο πιο πολυ φως τοσο πιο πολλη φωτοσυνθεση και τοσο περισσοτερο CO2 που χρειαζονται τα φυτα.Επισης μεγαλο ρολο παιζει η διαχυση του CO2 και η αναταραξη της επιφανειας.

http://www.2shared.com/photo/LzQHqQWJ/pHKHCO2.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!! Για απαιτητικα φυτά τι φωτισμός χρειάζεται;;; Τώρα έχω 2χ18w daylight στα 110 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τωρα 36watt/110=0.33 w/λιτρο..που σημαινει Χαμηλός φωτισμός για ευκολα φυτα

0.3 W/Lt - Πολύ χαμηλός ως Χαμηλός φωτισμός ευκολα φυτα εδω εισαι εσυ και πρεπει να πας τουλαχιστον στα 0,45 watt/λιτρο

0.3-0.6 W/Lt - Μέτριος ως υψηλός φωτισμός τα περισσοτερα φυτα μεσαιων απαιτησεων

0.6-0.9 W/Lt – Υψηλός ως Πολύ υψηλός απαιτητικα φυτα

>1 W/Lt - Πολύ υψηλός (έως ακατάλληλος)

Link to comment
Share on other sites

Ο διάχυτηρας πως καταλαβαίνουμε αν είναι καλός;;;

Link to comment
Share on other sites

εαν(μπορεις να δεις)να μπαινει το αεριο απο τη μια πλευρα και να βγαινει νερακι σκετο απο την αλλη.εαν παλι δεν φαινεται λογω της κατασκευης του διαχυτηρα,θα δεις την φωτοσυνθεση στα φυτα σου(που για να συμβει και αυτο οπτικα θα πρεπει να βοηθαει και το σωστο και δυνατο φως που θα παρεχεις).

Link to comment
Share on other sites

Θα κλαίω λάμπες σκέφτομαι να βάλω 4 τ5 αλλα δε ξέρω ποσά κελβιν...

Τι εννοείς να βγαίνει σε νεράκι;;;

Link to comment
Share on other sites

ο οποιοσδηποτε διαχυτηρας οταν δουλευει σωστα αναμυγνυει το αεριο(διοξειδιο)σωστα μεσα στο νερο.το οπτικο αποτελεσμα ειναι να βλεπει σκετο νερο στο τελος χωρις καθολου μπουρμπουληθρες(διοξειδιο).

οσο για τις λαμπες βαζεις 1 λευκη και 3 grolux(ροζ).

Link to comment
Share on other sites

α οχι εμενα φαινονταοι οι φυσαλιδιτσες..... αλλα ειναι παρα πολυ μικρες... συγκεκριμενα χρησιμοποιω αυτο το προιον...

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1883&fb_source=message

ο διαχυτηρας του ειναι καλος???

μπορειτε να μου προτεινεται κανεναν καλυτερο??? αυτος βασικα μου αρεσει διοτι ειναι παρα πολυ μικρος και μπορω να τον κριβω διοτι δε θελω να εχω πολλα μπιχλιμπιδια μεσα στο ενυδρειο... ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα εγω δεν βλεπω καποιον διαχυτηρα στο συστημα αυτο.μηπως μπερδευεσαι και εννοεις τον bubble counter-μετρητη φυσαλιδων..?

που καταληγει ο σωληνας διοξειδιου μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

ψαξε στο καταστημα που μου εδειξες για ριακτορες διοξειδιου.

αυτοι ειναι οι διαχυτηρες,και ο bybble counter,μπαινει εκτος του ενυδρειου και οχι μεσα!!!

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου εχει η συσκευασια κατι τετοιιο.... μου εχει ενα αλλο γυαλινο το οποιο μπαινει στην ακρι του σωλινα μεσα στο ενυδρειο οπου εισερχεται η φυσαλιδα και εχει ενα κεραμικο που διαλυει τη φυσαλιδα σε απειρες μικρες φυσαλιδες.... ειναι γυαλινο και ετσι μπορω να δω τη συχνοτητα των φυσαλιδων που εισερχονται στο ενυδρειο απο τη μπουκαλα.....

Link to comment
Share on other sites

στο σετ που αγορασες,δεν αναφερει κατι για διαχυση γιαυτο υποθετω πως ειναι απλα ενας μετρητης φυσαλιδων.εσυ δηλαδη δεν εχεις αλλο τροπο για να μετρας τις φυσσαλιδες?εκτος και αν εχει διπλο ρολο αφου οπως λες διαλυει την φυσσαλιδα σε πολλες μικροτερες.αυτη ειναι η δουλεια του διαχυτηρα...

δεν μπορω να ξερω,απλως μαντευω φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

το βρισκω στο διαδυκτιο με την ονομασια Nano CO2 Diffuser!!!

Link to comment
Share on other sites

ενταξει τοτε διαχυτηρας ειναι.απλως τσεκαρε αν σου κανει δουλεια η αλλιως χρειαζεσαι μεγαλυτερο.οπως σου ειπα η καλυτερη διαχυση ειναι οταν η εξοδος του νερου απο τον διαχυτηρα ειναι σκετο νερο.(ετσι δειχνει πως το αεριο εχει διαλυθει πληρως μεσα στο νερο και ετσι δεν χανεις τσαμπα αεριο).

καλο βραδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...