Jump to content

Αλλαγη Λαμπων Απο Τ8 Σε Τ5


kalmichalis

Recommended Posts

θα ηθελα να προχωρησω το "φυτεμενο" μου με φυτα απαιτιτικα και φουλ φυτεμενο....

εχω 2 λαμπες τ8 των 18W η καθε μια... το ενυδρειο μου ειναι στα 110 λιτρα θαηθελα να τις αντικαταστησω βαζοντας 4 λαμπες τ5 των 24W η καθε μια ....

μπορει να μου πει καποιος που το εχει κανει τι θα χρειαστω? απο ballast ακροφισια και λαμπες??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα χρειαστεις 2 ηλεκτρονικα Ballast 2χ24 watt, 8 στεγανα ακροφυσια Τ5, αλλα παρχουν και οι ετοιμες λυσεις οπως το glo t5 ballast

Τωρα απο λαμπες πολλες και διαφορες μπορουν να υπωθουν, εμποριου ή ενυδρειακων καταστηματων, αναλογα το βαλαντιο.

Απο Kelvin μια προταση απο μπροστα προς τα πισω:

1) 9.000Κ με 10.000Κ μπροστα για δυνατες μπλε κορυφες του φασματος και μεγαλυτερη εισχωρηση της ακτινοβολιας στην στηλη του νερου, μια που συνηθως μπροστα μπαινουν τα γρασιδια που ειναι πολυ χαμηλα φυτα.

2) 6500Κ full spectrum CRI 9 πχ την Biolux, για ενα ομοιομορφο φασμα και εχοντας ισως το καλυτερο PAR (Photosynthetically Active Radiation) σαν γενικη λαμπα σε αυτα τα Kelvin.

3) Μια Three Band τυπου Grolux ή Arcadia Tropical ειναι σαν αδερφες αυτες η δυο λαμπες με επιλεγμενες κορυφες

4) Μια 3000Κ με 4000Κ οι λεγομενες κιτρινιαρες στο πισω μερος του ενυδρειου. Οι κοκκινη ακτινοβολια εισχωρη δυσκολα σε μεγαλα βαθυ στην στηλη του νερου, για αυτο προτεινο να μπει πισω ή στην θεση της Grolux γιατι εκει εχουμε τα ψιλοτερα φυτα μας συνηθως ετσι ωστε να μπορουν να εκμετταλευτουν τις δυνατες κοκκινες κορυφες του φασματος που παραγουν αυτες οι λαμπες.

Επισης υπαρχουν στο εμποριο η γνωστη σε ολους μας λαμπα οικονομιας

CFL (Compact Fluorescent Light) την οποια μπορουμε να τοποθετισουμε ακριβως απο επανω απο καποιο απαιτητικο φυτο για να ενισχυσουμε την ακτινοβολια στην συγκεκριμενη περιοχη μια που αυτες οι λαμπες εχουν ποιο συγκεντρωμενο τον φωτισμο τους λογο του σχηματος τους και τα κοκκινα φυτα εχουν υψιλοτερες απαιτησεις απο αλλα ποιο μετριας δυσκολιας.

13watt6500kdaylight.jpg

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

στο εμποριο εχω βρει μπαλαστ για 2 λαμπες 28watt κανουν ??? δηλαδη τα βπαλαστ πρεπει να δινουν στη λαμπα ακριβως τα watt που ειναι η λαμπα η μεχρι 28w στην προκειμενη περιπτωση??

Link to comment
Share on other sites

τα ακροφισια ειναι αυτο που βιδβνει η λαμπα πανω στο καπακι μαζι με την εγκοπη που μπαινουν τα δοντακια της λαμπας ή μονο αυτο που διβωνει με το χερι????

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ολο το κομματι που κουμπωνει στα πλαινα των λαμπων.

Arcadia%20Lampleads%20chart.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι 100% σιγουρος και ισως καποιος γνωριζει καλυτερα αλλα θα αναβει λογικα και δεν θα εχεις προβλημα, το θεμα ειναι εαν με αυτη την διαφορα η λαμπα πουσαρεται και απο την μια μπορει να αποδιδει καποια λουμεν παραπανω αλλα απο την αλλη μειωνουμε την ζωη της λαμπας.

Εγω εχω ballast 21βατ και εχω λαμπα 24αρα.

Link to comment
Share on other sites

Τα αγορασα 2 μπάλαστ.... Για 2 λάμπες 24watt το κάθε ένα... Τώρα το μόνο που μένει είναι τα ακροφισια( ξέρει κανεις που πουλάνε στεγανά) και οι λάμπες!!! Ευχαριστώ πολυ Rik για τη βοήθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την εγκατάσταση για τοποθέτηση 4 λαμπων τ5 24w.... Σκέφτομαι να βάλω πίσω πίσω μια osram 840 και πιο μπροστά μια grolux... Μπορείτε να μου προτείνεται κάτι άλλο για τις 2 μπροστινες;;; Θα ήθελα να επισημάνω πως παλαιότερα είχα βάλει μπροστά μπροστα την aquerelle ths Philips και ηταν η αιτία για κυανοβακτηριδιο και αλγη δεν θα ήθελα να έχω τα ίδια πρόβατα πάλι...

Link to comment
Share on other sites

συνηθως και για να μην μας στραβωνει τα ματια το λευκο φως οταν ανοιγουμε το καπακι,βαζουμε τις ροζ μπροστα.απο εκει και μετα δεν υπαρχει χρυσος κανονας.οπου σου καθεται καλυτερα στο ματι τις βαζεις....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν το καταφερες τελικα θα μας πεισ ποσο σου βγηκε η ιστορια και απο που πηρες τι γιατι εχω και εγω τις ιδιες σκεψης

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

Αν και το θεμα του κυανοβακτηριου παιζουν πολυ παραγοντες και οχι τοσο ο φωτισμος, οπως και να εχει τοτε προσωπικα θα διαλεγα 6500Κ για μπροστα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και το θεμα του κυανοβακτηριου παιζουν πολυ παραγοντες και οχι τοσο ο φωτισμος, οπως και να εχει τοτε προσωπικα θα διαλεγα 6500Κ για μπροστα.

κοιτα σκεφτομαι να βαλω απαιτιτικα φυτα και cuba.... γιαυτο ανεπτιξα ετσι το φωτισμο και το co2.... αν βαλω 6500κ μπροστα τοτε να μην βαλω grolux??? δηλαδη να βαλω μια 4000κ 2 6500κ και μια three band???

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αν το καταφερες τελικα θα μας πεισ ποσο σου βγηκε η ιστορια και απο που πηρες τι γιατι εχω και εγω τις ιδιες σκεψης

φιλε μου δεν εκατσα να σκασω τοσα λεφτα για ντουι στεγανοποιησης και αλλα.... πηρα τα ballast 20euro οι λαμπες οτι κοστισουν τα ντουι κλασικα απο ηλεκτρολογικο καταστημα μονο που τα εχω στεγονοποιησει με θερμοσυστελομενο και σιλικονη και εχω κανει πατεντα για να τις στηριξω μην γινει το ενυδρειο μου ψαροσουπα..... σκεψου απλα....(πατεντες)...;)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σκεφτομαι να βαλω απαιτιτικα φυτα και cuba.... γιαυτο ανεπτιξα ετσι το φωτισμο και το co2.... αν βαλω 6500κ μπροστα τοτε να μην βαλω grolux??? δηλαδη να βαλω μια 4000κ 2 6500κ και μια three band???

H Grolux ειναιThree Band, τωρα εαν ειναι να βαλεις cuba εγω θα εβαζα την 10.000 ή την 6500Κ μπροστα.

Η αληθεια ειναι πως με την 10.000 πρεπει να προσεχουμε στην αρχη γενικος λιγο με την φωτοπεριοδο και τις αλγες ειδικα οταν το ενυδρειο δεν ειναι και τοσο ψιλο οποτε διαλεξε την 6500 για να εχεις το κεφαλι σου σχετικα ησυχο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

ναι μιας και ειναι 110 λιτρα το ενυδρειο το υψος ειναι περιπου 40 cm.... αλλα δεν το καταλαβα :( να βαλω μια 4000κ και οι αλλες να ειναι 6500κ ή πισω 4000κ μετα grolux και οι μπροστα να ειναι 6500???

Link to comment
Share on other sites

Βαλε 6500, grolux, 4000 kai 6500. :)

Link to comment
Share on other sites

Τα μπαλαστ από πού τα πήρες 20 ευρώ ???? Είναι έτοιμο το σύστημα ?, βάζεις πάνω τις λάμπες και τέλος? Εννοείται ότι θα τις στηριξεις εσύ έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Τα μπαλαστ από πού τα πήρες 20 ευρώ ???? Είναι έτοιμο το σύστημα ?, βάζεις πάνω τις λάμπες και τέλος? Εννοείται ότι θα τις στηριξεις εσύ έτσι.

σε ενα απλο ηλεκτρολογια θα στην προκειμενη περιπτωση ζητησα 2 μπαλαστ για 2 λαμπες των 24Watt το καθε ενα... εχει εισοδο 220v και εξοδο για δυο λαμπες.... κανεις τη συνδεσμολογια με τα καλωδια μονος σου... (καλυτερα διοτι επιλεγεις το μεγεθος καλωδιου).. και τις λαμπες τις στηριζεις εσυ....

Link to comment
Share on other sites

Βαλε . :)

χμμμμ.... καλη επιλογη... ισως μου καθοταν καλα στο ματι να εβαζα 6500, grolux, 6500 και 4000κ για να εδινε βαθος στο ενυδρειο βαζοντας πιο κοκκινοπη λαμπα πισω... ευχαριστω για τις συμβουλες....!!!

Link to comment
Share on other sites

να κνω μια ανοητη ερωτηση???? οταν αναφερεσαι σε 6500Κ εννοεις daylight λαμπα???

Link to comment
Share on other sites

6500 ειναι η κατεξοχην κλασσικη daylight λαμπα, γενικα ομως μπορεις να δεις λαμπες που ονομαζονται ετσι και παιζουν απο 5500 μεχρι και 7500Κ.

Οσο για την σειρα των λαμπων παιξε λιγο και μονος σου δεν υπαρχει καποιος απολυτος κανονας απλα μια βαση λογικης.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

6500 ειναι η κατεξοχην κλασσικη daylight λαμπα, γενικα ομως μπορεις να δεις λαμπες που ονομαζονται ετσι και παιζουν απο 5500 μεχρι και 7500Κ.

λαθος διατυπωσα την ερωτηση... ηθελα να αναφερθω στο CRI να ειναι 8 ή 9??? διοτι η philips που ειχα ηταν daylight με cri 8.... αν το βαλω 9 υπαρχει μεγαλυτερος κινδυνος για αλγεις???

Link to comment
Share on other sites

04_sp_Philips940.jpg07_sp_Philips840.jpg

Οπως παρατηρεις απο τα παραπανω διαγραμματα η cri 9 εχουν ενα ποιο ομιομορφο και γεματο διαγραμμα με υψιλοτερες κορυφες στο φασμα.

Το θεμα περι αλγεων δεν ειναι ποτε προβλημα μονο του φωτισμου, θα ελεγα πως ευθυνονται πρωταρχικα αλλοι παραγωντες σε συνδιασμο με τον φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια επιπλεον ερωτηση... χωρις ανακλαστηρα στις λαμπες τι αποδοση χανω απ τις λαμπες??? πειραζει αν δεν μπει ή πρεπει οποσδηποτε να μπουν διοτι ειναι λιγο ακριβοι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...