Jump to content

Αλλαγη Λαμπων Απο Τ8 Σε Τ5


kalmichalis

Recommended Posts

Οι ενυδρειακη ανακλαστηρες οντως ειναι πανακριβη αν και ειναι σιγουρα οι καλυτεροι.

Υπαρχουν και οι πλαστικοι στα ηλεκτρολογικα μαγαζια πανε με το μετρο και ειναι πολυ φθηνη καπου με 2 με 3 ευρω το μετρο, αλλιως υπαρχει και η αυτοκολιτη αλουμινοταινια ή το αλουμινοχαρτο ή αλλιως το ασπρο χρωμα στο καπακι σαν τελαιυτεα λυση.

Οπως και να εχει βοηθανε και καλο ειναι να υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

εχω βαλει 4 λαμπες των 24βατ η καθε μια... 1 840 μπροστα και οι αλλες 3 ειναι sylvania grolux.... μολις τις εβαλα η φωτοσυνθεση πηρε φωτια εβγαζαν γραμμες οξυγονου το καθε φυτο.... τωρα εχει αρχισει και πρασινιζει η αμμος μπροστα... λετε να μειωσω τη φωτοπεριοδο? την ειχα 10 ωρες και την εριξα στις 6...

Link to comment
Share on other sites

Καλα εκανες! Τα φυτα θελουν τον χρονο τους σε σχεση με τις αλγες στο να ανταποκριθουν στις νεες συνθηκες φωτισμου. Επισης καλο θα ηταν να βαλεις κανενα φυτακι ακομα.

Σιγα σιγα αυξησε την φωτοπεριοδο και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

η απο την αμμο φευγει? η χρειαζεται πληρη συσκοτηση? εχω πρασινη αλγ γιαυτο αυξισα λιγο τα φωσφορικα και το co2.. και μειωσα τη φωτοπεριοδο καλα εκανα?

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες αυξησες τα φωσφορικα ποσο απο ποσοκαι γιατι;

Απο γενικες μετρησεις;

Link to comment
Share on other sites

καπου διαβασα οτι σε περιπτωση πρασινης αλγης αυξανουμε τα φωσφορικα.... απο 0,1 το πηγα 0,5 περιπου... νιτρικα εχω περιπου 5

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ λιγα ΝΟ3 αυξησετα στο 20+

Ειδες τη παθαινεις αμα βαζεις CO2! :bigemo_harabe_net-74:

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

20??? σιγουρα? η αναλογια δεν ειναι 1:12 περιπου? φοβαμαι.... φοβαμαι μηπως δε βλεπω σε λιγο απο την πρασινιλα.... αν αυξησω νιτρικα δεν θα επιδυνοθει η πρασινη αλγη?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πολυ λιγα ΝΟ3 αυξησετα στο 20+

Ειδες τη παθαινεις αμα βαζεις CO2! :bigemo_harabe_net-74:

βρηκα πολυ "ομορφο" μπελα....;-)

Link to comment
Share on other sites

Tα φυτα σου πεινανε και ανταγωνιζονται μεταξυ τους, ενω η αλγη εκμεταλευεται την κατασταση.

20+ δεν ειναι υπερβολη αλλα αναγκη κατα την αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

δεν το καταλαβαινω η αλγη δεν δημιουργειται απο περισσεια ενος συστατικου (φωτισμος λιπανση co2)???

Link to comment
Share on other sites

Αυτη την στιγμη εχεις κατι σιγουρα που λειπει στην λιπανση, δηλαδη ΝΟ3!

Κατα τα αλλα απο λιπανση πως τα πας; KH, PH; Μου ηθελες και τρεις gro!

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Περισια ή ελιψη!

Link to comment
Share on other sites

Rik ΣΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ κατι δεν παει καλα.... το εχω παρατηρησει εδω και μια εβδομαδα αλλα δεν ανεφερα κατι μεχρι να ερθουν κατι καινουρια τεστ που πηρα απο διαφορετικη εταιρια απο αυτα που χρησιμοποιουσα, για να μην μακριγορο....

νιτρικα εχω μηδεν, βαζω νιτρικα απο diy λιπασμα που εχω και την επομενη ημερα εχω παλι μηδεν, βαζω φοσφορο και παλι την επομενη ημερα μειωνεται κι αυτο κατα 0.25/ημερα περιπου ενω τα νιτρικα κατα 5/ημερα περιπου. τι γινεται ειναι φυσιολογικο αυτο? ασε που η αλγη δινει και παιρνει στο ενυδρειο..... kh εχω 3 gh3 ph δεν ξερω διοτι δεν εχω πεχαμετρο θα εχω απο μεθαριοαυριο phcontroler εχω βαλει 60 φυσαλιδες το λεπτο co2 διοτι τα ψαρια μου τα βλεπω μετα απο 4 ωρες παροχης co2 να ειναι λιγο μεθυσμενα....

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει 4 λαμπες των 24βατ η καθε μια... 1 840 μπροστα και οι αλλες 3 ειναι sylvania grolux.... μολις τις εβαλα η φωτοσυνθεση πηρε φωτια εβγαζαν γραμμες οξυγονου το καθε φυτο.... τωρα εχει αρχισει και πρασινιζει η αμμος μπροστα... λετε να μειωσω τη φωτοπεριοδο? την ειχα 10 ωρες και την εριξα στις 6...

Φιλε μου καμια φοτο απο την κατασκευη σου μπας και μας φωτησεισς λιγο και μας

Link to comment
Share on other sites

Καθαρισε οσο αλγη μπορεις, κανε μια αλλαγη νερου απο το δυκτιο 30% και χαμηλωσε το CO2 μια φυσαλιδα καθε 3, 4 δευτερολεπτα, βγαλε μια gro για την ωρα και προσθεσαι νο3 και αυριο ριξε και ενα γενικο λιπασμα.

Απο οτι φενεται εχεις φουλ φωτισμο και CO2 αλλα στο τελος ξεμενεις απο θρεπτικα. Θα πρεπει να πειραματιστεις στο να βρεις την σωστη ισοροποια αλλιως θα πρεπει συνεχεια να ψαχνεσαι και να προσθετεις οτι λειπει μην εχοντας ενα σταθερο συστημα για τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη πιστευεις οτι φταιει ο φωτισμος? ειναι πολλες 3 gro? εκανα αλλαγη νερου και προσθεσα νιτρικα... το θεμα ειναι γιατι να απορροφουνται τοσο συντομα και αυτο αν δεν κανω λαθος το ειχα και πριν βαλω τις gro παλι κατι τα τραβουσε τα νιτρικα, απλα τωρα με το φωτισμο ακομα πιο γρηγορα...? ειναι λογικο? τα φυτα μου δεν ειναι και τοσο πολλα ... το ενυδρειο μου ειναι αυτο που φαινεται στη φωτο.... θα ελατωσω και τις φυσαλιδες, γενικο λιπασμα δε θα ριξω, πιστευω οτι τη βλακια την εκανα οταν πειραματιστικα και εριξα power4 δεν το υπολογισα σωστα και σιγα σιγα.... και ισως γι αυτο να εκανε την αρχη η πρασινιλα....

κατι αλλο ειναι λογικο να φωτοσυνθετη η αμμος? βλεπω να βγαινουν φυσαλιδες μετα απο λιγη ωρα ειδικα εκειι που εχω αλγη στην αμμο λες και φωτο συνθετη η αλγη, αρα απο τη στιγμη που φωτο συνθετει αναπτυσεται σα φυτο και και δεν εξαφανιζεται????

Link to comment
Share on other sites

ποια απο ολες τις gro να βγαλω? τι λαμπα να βαλω στη θεση τις? εγω τις ςβαλα για καλυτερα μιας και ειναι 3band... μπροστα μπροστα εχω μια 840.... αν βγαλω τη μπροστινη gro θα εχει προβλημα η cuba ην εβαλα πριν 2 μερες...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καποια φωτο να δουμε περι ποιας αλγης προκειτε γιατι υποπτευομε κυανο. Το οτι αυξησες τον φωτισμο εννοειτε πως αυξησες και τον μεταβολισμο των φυτων σε συνδιασμο παντα και με το διοξειδιο. Το θεμα του φωτισμου οπως σου ειπα και πριν χρειαζεται και καποιος χρονος προσαρμογης για τα φυτα ενω οι αλγες λογω του οτι ειναι ποιο απλοι οργανισμοι εκμεταλευονται ποιο γρηγορα τις διαφορες μεταβολες, αρχιζοντας απο τον φωτισμο εως και τα θρεπτικα στοιχεια. Οσο για τον φωτισμο αυτη την στιγμη εισαι τουμπανο εν ολιγης και σιγουρα το οτι δεν εχεις μεγαλη φυτομαζα και το οτι το υψος του ενυδρειου σου θα ειναι φανταζομαι 30 με 35 το πολυ υψος συν την μη ισοροποια των θρεπτικων, ολα αυτα ειναι παραμετρει που προβληματιζουν.

Θα σου προτεινα να σβησεις καποια λαμπα απο το κεντρο ή την τελευταια αλλα περα απο αυτο για την ωρα πρεπει να πειραματιστεις και με τα θρεπτικα σου λιγο, ετσι ωστε να εχεις σταθερα μεσα σε λογικα πλαισια τροφη για τα φυτα σου ετσι ωστε να μην υποφερουν για να μπορουν να ανταγωνιστουν τις τυχων αλγες.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Rik αυτες ειναι οι photo

ειχα ξαναπιασει αλλες 2 φορες κυανο, αυτη η πρασινιλα ειναι πιο ανοιχτο χρωμα...

post-43283-0-95701100-1326963333_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και αυτη BGA ειναι!

Κυανοβακτήριο (Blue Green Algae - BGA)

Link to comment
Share on other sites

Οχιιιιιιιιιιι όχι πάλι.... Πωωωω.... Τι έφταιξε πάλι;;; Η bga δεν συμβαίνει λόγω σιδήρου και φωσφορου και δεσμεύεται απο την άμμο σωστά;;;;; Οκ να κάνω πάλι θεραπεία (ελπίζω να επιβιώσει η Cuba) αλλα πρέπει να βρω τι έφταιξε.... Ο φωτισμος;;; Η λιπανση η έλλειψη νιτρικων;;;

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε το συννημενο που σου εβαλα και τα ξαναλεμε.

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα το λινκ.... δηλαδη μια αυξημενη μειωση των νιτρικων οφειλεται στο κυανο.... επισης λαθος αν καταλαβα ειναι και η χαμηλη περιεκτικοτητα σε co2 σε συνδιασμο με το χαλημο πεχα που εχω.... αυτο ομως που δεν εχω καταλλαβει ειναι 2 πραγματα.... πως γινεται να μην οξυγονονεται το νερο απο τη στιγμη που δεν εχω αλλαξει κατι στο ενυδρειο.... οπως επισης αυτο που δεν καταλαβα ειναι γιατι απο τη στιγμη που εχω 3 gro να εμφανιστει μονο στη μπροστινη μερια του ενυδρειο....????..,...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...