Jump to content

Φυτά Σε Άμμο;


agalenia

Recommended Posts

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να φυτέψουμε φυτά σε άμμο. Υπάρχουν συν και πλην;

Link to comment
Share on other sites

σχεδον ολα ειναι συν.πολυ πιο ευκολο φυτεμα των φυτων,καλυτερη ριζικη αναπτυξη τους επισης.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το φυτό γιατί είναι μερικά που θέλουν δέσιμο σε κορμούς αν και δεν ειμαι σπέσιαλ κυπουρός μια χαρά τα πάνε στο δικό μου και έχω μόνο άμμο(5-6 χρόνια τώρα).Τί φυτά θέλεις να βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Σε μαγαζι που ρώτησα μου είπαν οτι εφόσον δεν έχει υπόστρωμα με λιπασμα μπορείς να βάλεις ελάχιστα όπως anubies , ehinodorus και valisneria.....ισχύει αυτό?

Οι ταμπλέτες σε αφύτευτο ενυδρείο (μόνο με άμμο) δεν κάνουν δουλεια για να "πιάσουν" τα φυτά?

Πείτε μου μερικά ακόμα γιατί ειμαι στο στάδιο φυτεύματος.......θα το εκτιμούσα .......(μιλάμε πάντα για ενυδρείο μόνο με άμμο)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υσχυει αυτο που σου ειπαν.

Μπορεις να φυτεψεις κρυπτοκορινες,egeria densa,εχινοδορους (αν μιλαμε για μεγαλο ενυδρειο),ανουμπιες (δενονται σε ξυλο η πετρα),java moss (δενεται σε ξυλο η πετρα),vallisneria και αλλα που δεν μου ερχονται στο μυαλο.

Μπορεις να βαλεις μιση ταμπλετα λιπανσης κοντα στις ριζες των φυτων.

Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιούμε άμμο για το βυθό μας συνήθως δεν βάζουμε υπόστρωμα. Στην άμμο μπορείς να φυτεύσεις τα περισσότερα φυτά χωρίς πρόβλημα αρκεί η άμμος να είναι βιολογικά ενεργή. Οι ταμπλέτες βοηθούν στη λίπανση των φυτών, αλλά να προσέχεις να αγοράζεις αυτές που διαλύονται 100%.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα και με την αμμο εχουν στηθει πανεμορφα ενυδρεια και ειδικα οταν αυτη ειναι ωριμη και βιολογικα ενεργη, οπως αναφερει και ο φιλος Σωτηρης τοτε ειναι στην καλυτερη της φαση, αλλα βεβαια υπαρχουν και πολυ καλα υποστρωματα που μπορουν να μας προσφερουν επιπλεων θετικα χαρακτηριστικα............

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...