Jump to content

Επιλογη Ψαριων Για Ενυδρειο..


Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι μου εχω ενα ενυδρειο 120λιτρα και τωρα ειμαι στο στρωσιμο,υπαρχει ενα προβλημα ομως δεν ξερω τι ψαρια να βαλω μεσα εχω δει και στο φορουμ και γενικοτερα αλλες φωτο με ψαρια και ειναι τοσα πολλα που εχω χασει τον μπουσουλα.θα ηθελα μια βοηθεια στην επιλογη ψαριων και πια ταιριαζουν με πια κτλπ.Δεν ενδιαφερομαι για παραπολλα ψαρια,σκεφτομαι να βαλω 3-5 αλλα ειναι ενα καλο μεγεθος οχι πολυ μικρα δλδ,τι θα μου προτεινατε?Ακουω αποψεις ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ εχω διαβασει αυτο το αρθρο αλλα δν εχω αμμο στο ενυδρειο του εχω βαλει χαλικι ψιλο,υπαρχει προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

το καλυτερο ψαρι γι αυτά τα λιτρα δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=44440&st=0&p=409763entry409763

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές επιλογές:

1) Μπορείς να το κάνεις με κοχυλόψαρα(Ταγκανίκα).

2) Μπορείς να το κάνεις με πετρόψαρα(mbuna malawi) Κατα προτίμιση ψάρια όπως Labidochromis caeruleus(τα οποία ζούν ικανοποιητικά στα λίτρα σου)

3) Αμαζονιακό με σμηνόψαρα(tetras)

4) Ζωοτόκα όπως: Guppies, moly, platy, xiphophorus κ.α.

5)3 Χρυσόψαρα.

Κάτι άλλο προς το παρόν δεν περνάει απο το μυαλό μου. Ας πουν και οι άλλοι ιδέες.

ΥΓ: Δεν ζούν όλα τα πετρόψαρα Malawi στα λίτρα σου. Πρέπει να βρείς ποια ζουν ικανοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ να ρωτισω κατι,τα Labidochromis caeruleus με αυτα που εβαλε ο φιλος κωστας μπορουν να ζησουν μαζι?Kαι ποσα μπορω να βαλω απο το κα8ε ειδος?

Link to comment
Share on other sites

διαβασες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=39006. καμία σχεση το ενα ψαρι με το αλλο, ασε κιολας για το συγκεκριμενο ψαρι (Labidochromis caeruleusι) θελουμε το λιγοτερο 200 λιτρα

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές επιλογές:

1) Μπορείς να το κάνεις με κοχυλόψαρα(Ταγκανίκα).

2) Μπορείς να το κάνεις με πετρόψαρα(mbuna malawi) Κατα προτίμιση ψάρια όπως Labidochromis caeruleus(τα οποία ζούν ικανοποιητικά στα λίτρα σου)

3) Αμαζονιακό με σμηνόψαρα(tetras)

4) Ζωοτόκα όπως: Guppies, moly, platy, xiphophorus κ.α.

5)3 Χρυσόψαρα.

Κάτι άλλο προς το παρόν δεν περνάει απο το μυαλό μου. Ας πουν και οι άλλοι ιδέες.

ΥΓ: Δεν ζούν όλα τα πετρόψαρα Malawi στα λίτρα σου. Πρέπει να βρείς ποια ζουν ικανοποιητικά.

Φιλε Παναγιώτη αυτό δεν ισχύει......

Κιχλίδες Μαλάουι απο 180 λίτρα και πάνω....και ελάχιστο μηκος ενυδρείου 1μέτρο, αν και οι περισσότεροι ερευνητες και συγγραφεις βιβλίων αναφέρουν ως ελάχιστο μηκος ενυδρείου για κιχλίδες της Λίμνης Μαλάουι τα 120 εκατοστά!!!!

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πρωτεινα ενα ομορφο βιοτοπο αμαζονιο-ριο νεγκρο με τετρας.ομορφα χρωματα και απιστευτη κινηση,γαριδουλες,και κανα 2 apple snail.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές επιλογές:

1) Μπορείς να το κάνεις με κοχυλόψαρα(Ταγκανίκα).

2) Μπορείς να το κάνεις με πετρόψαρα(mbuna malawi) Κατα προτίμιση ψάρια όπως Labidochromis caeruleus(τα οποία ζούν ικανοποιητικά στα λίτρα σου)

3) Αμαζονιακό με σμηνόψαρα(tetras)

4) Ζωοτόκα όπως: Guppies, moly, platy, xiphophorus κ.α.

5)3 Χρυσόψαρα.

Κάτι άλλο προς το παρόν δεν περνάει απο το μυαλό μου. Ας πουν και οι άλλοι ιδέες.

ΥΓ: Δεν ζούν όλα τα πετρόψαρα Malawi στα λίτρα σου. Πρέπει να βρείς ποια ζουν ικανοποιητικά.

ΔΕΝ ζουν καθολου ικανοποιητικα στα λιτρα του!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε καρδιναλιους ή νεον τετρα + κορυντορακια για να υπαρχει κινηση και χρωμα στο ενυδριεο σου....

Link to comment
Share on other sites

Πες μας πρώτα τι παραμέτρους έχει το νερό σου (pH, gH) για να μπορέσουμε να προτείνουμε υπεύθυνα. Δεδομένου ότι το νερό δικτύου στις περισσότερες περιοχές της Ελλάδας είναι σκληρό, έχεις σκοπό να μπεις στη διαδικασία μαλακώματος του νερού και χαμηλόματος του pH; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...