Jump to content

Ερώτηση Για Μεταφορά Νερού Στο Sump (Χωρίς Υπερχείληση)


dim84

Recommended Posts

Είμαι στη σκέψη για τη κατασκευή sump. Αυτο που με προβληματίζει είναι το κομμάτι της μεταφοράς του νερού απο το ενυδρείο στο σαμπ. Σκέφτηκα αν είναι φυσικά λειτουργικό κάτι τέτοιο, (για την αποφυγή και της υπερχείλησης) να τοποθετηθεί μια αντλία-κυκλοφορητής ακριβώς κάτω απο την στάθμη του νερού του ενυδρείου, όπου θα τραβάει το νερό και μέσο ενός σωλήνα που θα τοποθετηθεί στην έξοδο της αντλίας θα διοχετεύει το νερό μέσα στο σαμπ. Δηλαδή όπως τη δουλειά που κάνει η αντλία επιστροφής του σαμπ, αλλά αντίστροφα. Δεν έχω βρεί κάποια αναφορά για κάτι τέτοιο στο νετ (μόνο τρύπες και υπερχειλήσεις). Δεν ξέρω, είναι βλακεία η σκέψη ή έχει κάποια λειτουργικότητα? Προσπαθώ απλά να βρώ έναν τρόπο να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται αποφεύγοντας τις υπερχειλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι νομιζω κατι τετοιο πρακτικο.εαν χαλασει η βουλωσει η κολλησει η αντλια εχεις σκεφτει τι μπορει να συμβει..? μια απλη εξωτερικη υπερχειληση της tunze και εισαι σουπερ.δοκιμασμενα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι νομιζω κατι τετοιο πρακτικο.εαν χαλασει η βουλωσει η κολλησει η αντλια εχεις σκεφτει τι μπορει να συμβει..? μια απλη εξωτερικη υπερχειληση της tunze και εισαι σουπερ.δοκιμασμενα πραγματα.

πλεον μετα απο αυτα που τραβηξα οσο καιρο ετρεχε το ριφ που ειχα tunze υπερχειληση ουτε σε φωτογραφια δεν θελω να την βλεπω ....

παρολο που ειχε ανεπιστροφες βαλβιδες ηθελε καθε 2 μερες ρουφηγμα για να κατεβασει νερο .....

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη σκέψη για τη κατασκευή sump. Αυτο που με προβληματίζει είναι το κομμάτι της μεταφοράς του νερού απο το ενυδρείο στο σαμπ. Σκέφτηκα αν είναι φυσικά λειτουργικό κάτι τέτοιο, (για την αποφυγή και της υπερχείλησης) να τοποθετηθεί μια αντλία-κυκλοφορητής ακριβώς κάτω απο την στάθμη του νερού του ενυδρείου, όπου θα τραβάει το νερό και μέσο ενός σωλήνα που θα τοποθετηθεί στην έξοδο της αντλίας θα διοχετεύει το νερό μέσα στο σαμπ. Δηλαδή όπως τη δουλειά που κάνει η αντλία επιστροφής του σαμπ, αλλά αντίστροφα. Δεν έχω βρεί κάποια αναφορά για κάτι τέτοιο στο νετ (μόνο τρύπες και υπερχειλήσεις). Δεν ξέρω, είναι βλακεία η σκέψη ή έχει κάποια λειτουργικότητα? Προσπαθώ απλά να βρώ έναν τρόπο να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται αποφεύγοντας τις υπερχειλήσεις...

ειναι λιγο παρατολμο αυτο που θες να κανεις ....

Εαν χαλασει η αντλια που σου κατεβαζει το νερο στο σαμπ και η αντλια που ανεβαζει νερο απο το σαμπ δουλευει συνεχεια τοτε θα πλημυρισες μεσα σε 1 λεπτο .....

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι νομιζω κατι τετοιο πρακτικο.εαν χαλασει η βουλωσει η κολλησει η αντλια εχεις σκεφτει τι μπορει να συμβει..? μια απλη εξωτερικη υπερχειληση της tunze και εισαι σουπερ.δοκιμασμενα πραγματα.

Κωστα τυπικα σωζετε η κατασταση...αν σταματησεη η αντλια,που θα στελνει νερο στο σαμπ,αν το τριτο διαμερισμα του σαμπ περιεχει πχ 5λιτρα νερο,και το δευτερο χωρισμα περναει νερο στο τριτο υπερχειλιστικα,απλα θα αδειασει ολο το τριτο διαμερισμα και θα μεταφερθει πανω και ισως καει η αντλια που θα ειναι στεγνη (πρεπει να προνοησουμε στο πανω να υπαρχει επιπλεον διαθεσημος χωρος,οσα τα λιτρα που ειναι στο διαμερισμα της αντλιας επιστροφης)...βεβαια αν καει η αντλια που στελνει νερο στο σαμπ,παλι θα συνεχισει να λειτουργει το συστημα,γιατι απο το main στο sump θα περναει με την αρχη τον συγκινονουντων δοχειων,βαρυτηκα,σαν εξωτερικη υπερχειλιση

Στην περιπτωση που σταματησει η αντλια επιστροφης,απλα θα πρεπει μεχρι να ξενερισει ο πανω κυκλοφοριτης το νερο που θα εχει διοχετευσει κατω θα πρεπει να μην ξεχειλησει απο το sump

βασικα φιλε dim κουραστηκα και μονο που διαβασα αυτο που εγραψα....για μενα οι λυσεις αν κανεις σαμπ ειναι η εξωτερικη υπεχειληση,ή η τρυπα στο ενυδρειο απο το να ζεις με τον φοβο μην πλημυρισεις

Link to comment
Share on other sites

ειναι λιγο παρατολμο αυτο που θες να κανεις ....

Εαν χαλασει η αντλια που σου κατεβαζει το νερο στο σαμπ και η αντλια που ανεβαζει νερο απο το σαμπ δουλευει συνεχεια τοτε θα πλημυρισες μεσα σε 1 λεπτο .....

Γιωργο τιποτα δεν θα συμβει στην περιπτωση που λες γιατι απλα θα λειτουργει βαρυτικα,οπως οταν βγαζουμε νερο στην αλλαγη των ενυδρειων μας....μονο αν ξενερυσει και ο σωληνας πανω και παρει αερα θα εχει προβλημα,αλλα αυτο δεν θα συμβει οσο η επιστροφη λειτουργει....

τωρα βεβαια φιλε dim84 στην περιπτωση που καει ο κυκλοφοριτης πανω και γινει διακοπη ρευματος (που θα σταματησει η επιστροφη) ξερεις τι θα γινει οταν γυρισει το ρευμα......θα εχει παρει νερο ο σωληνας με τον "καμμενο" κυκλοφοριτη πανω και η επιστροφη θα συνεχισει να δινει νερο...αρα πλημυρισες

Link to comment
Share on other sites

πλεον μετα απο αυτα που τραβηξα οσο καιρο ετρεχε το ριφ που ειχα tunze υπερχειληση ουτε σε φωτογραφια δεν θελω να την βλεπω ....

παρολο που ειχε ανεπιστροφες βαλβιδες ηθελε καθε 2 μερες ρουφηγμα για να κατεβασει νερο .....

εγω παλι πανω απο ενα χρονο που την δουλευω μονο στην μετακομιση χρειαστηκε να ρουφηξω.

αντεπιστροφη που ειχες; εγω δεν εχω!

μηπως ειχες και δυο U;

Link to comment
Share on other sites

Και με τη μέθοδο της υπερχείλησης όμως δεν αποκλείεται ο κίνδυνος μιας πλημμύρας απο μια πιθανή διακοπή στην αντλία επιστροφής ή κάποιο άλλο πρόβλημα στην υπερχείληση.. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αν σταματήσει η αντλία επιστροφής θα γεμίσει το διαμέρισμα του κυκλοφορητή.Κατά την κατασκευή του sump προνοείς το συγκεκριμένο διαμέρισμα να γεμίζει μέχρι επάνω, όταν σταματήσει η κυκλοφορία και αδειάσει το νερό του ενυδρείου μέχρις ότου να μην υπερχειλίζει πλέον.Σε κανονική λειτουργία η στάθμη του είναι χαμηλότερη,αλλά αρκετή ώστε να μην την επηρεάζει σημαντικά η εξάτμιση του νερού.

Σε αντίθετη περίπτωση που δουλεύει ο κυκλοφορητής αλλά για κάποιο λόγο σταματήσει να δουλεύει η υπερχείληση,το διαμέρισμα του κυκλοφορητή θα αδειάσει και το νερό θα φτάσει στις κόντρες του ενυδρείου.Όλα είναι θέμα υπολογισμού.Αυτό που δεν υπολογίζεται είναι οτι "η στραβή γίνεται πάντα όταν λείπεις" ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται χωρις υπερχειλιση

Συμφωνω με ολους παραπανω, εκτος τον γεοσιδ

Το πιο απλο, πως θα ρυθμισεις τις αντλιες να βγαζουν τα ιδια λιτρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται χωρις υπερχ. φιλε μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται χωρις υπερχειλιση

Συμφωνω με ολους παραπανω, εκτος τον γεοσιδ

Το πιο απλο, πως θα ρυθμισεις τις αντλιες να βγαζουν τα ιδια λιτρα;;;

Πολύ εύκολα με βάνες.Βέβαια πιο πολλές πιθανότητες έχεις να πιάσεις το joker παρά να δουλέψει για ένα μήνα απροβλημάτιστα.

1 cm εξάτμιση να έχεις στο sump,αυτομάτως αλλάζει η απόδοση της αντλίας επιστροφής.

Link to comment
Share on other sites

Ok αν οι ανλίες μου είχαν την ίδια απόδοση? Τέσπα καταλαβαίνω την επικινδυνότητα του εγχειρήματος γιαυτο λέω να μην το προχωρήσω. Απλά ήθελα να απέφευγα την υπερχείληση λόγο κόστους πιο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος σε βάθος χρόνου σου έρχεται πιο οικονομικό με την υπερχείλιση από το να υπάρχει μια επιπλέον αντλία να δουλεύει επί 24ώρες..... άσε που στην τελική δεν θα δούλευε και σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Ίδια ονομαστική απόδοση.Η διαφορά μανομετρικού είναι τεράστια.

Πιο ακριβά θα σου κοστίσει το ρεύμα τους σε κάθε περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κάνεις μια μελέτη πάνω σε αυτό που θέλεις να κάνεις με κάτι απλό όπως pvc σωλήνα και 2 U μπορείς να ρυθμίσεις τα λίτρα που θα κατεβάζει με ένα βανάκι και να μην έχεις φόβο όσα θα κατεβάζεις θα γυρνάνε πίσω.Η καλήτερη επιλογή είναι πάντως το τρύπημα στο ύψος και αν δεν είναι ακρυλικό ή tempered είναι οτι πιο καλό.Τα πλαστικά κουτάκια δεν τα πολυγουστάρω.Άσε που έχουν ακουστεί διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

απορρίπτεται λοιπόν. Για υπερχείληση το βλέπω. Alexpsycho έχεις να μου δώσεις καμιά παραπάνω τεχνική πληροφορία γιαυτό με το PVC σωλήνα και το U?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...