Jump to content

Νεος Στα Αλατια!!!


lagoudos

Recommended Posts

όπως γράφει και ο τίτλος μετά από καιρό και σκέψη είπα και εγώ να μπω στο μαγευτικό κόσμο του αλατιού.απλός λόγο πενιχρών οικονομιών θα το πάω κομμάτι κομμάτι όποτε έχουμε λεφτά(δυστυχώς εκεί μας κατάντησαν).απορίες έχω πολλές!!!όσο για βοήθεια εννοείτε ότι θέλω απεγνωσμένα.η πρώτη ερώτηση έχει να κάνει με την α/ο,δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο να έχω,δηλαδή μάλλον.τι κάνουμε για αυτό?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλως ήρθες στον μαγευτικό κόσμο του νερομένου χλωριούχου νατρίου! Θέλει υπομονή, αργά βήματα και διάβασμα...Αλλά νομίζω ξεκίνησες λάθος με το να αναφέρεσαι απευθείας στην Α/Ο... Και κάτι ακόμα..γιατί σου είναι δύσκολο να έχεις μια Α/Ο? Υπάρχουν πολύ φθηνές λύσεις ειδικά στην Αθήνα που βρίσκεσαι... Για αρχή κάνε ένα πλάνο στο μυαλό σου τι ακριβώς θέλεις και πάνω σε αυτό βαδίζεις...δλδ...λίτρα(βασικό) τι θέλεις να φιλοξενήσεις...(Κοράλλια? Μόνο ψάρια) γιατί ανάλογα θα είναι και ο υπόλοιπος εξοπλισμός σου... Κι εδώ είμαστε...

Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι το Α και το Ω στο ενυδρείο μας.

Όλα τα υπόλοιπα να είναι τέλεια αν δεν έχεις αυτό δεν κάνεις σωστή δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι το Α και το Ω στο ενυδρείο μας.

Όλα τα υπόλοιπα να είναι τέλεια αν δεν έχεις αυτό δεν κάνεις σωστή δουλειά.

Δεν αντιλέγω, απλά δεν πιστεύω οτι είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να δεις αν θα το επιχειρήσεις ή όχι...εγώ κρατούσα ένα 35 λιτρο νανο reef με αλλαγές νερού με προσθήκη αντιχλώριου...Δεν θα πας σε απαιτητικα κοράλλια και οργανισμούς, οπότε για αρχή ο φίλος μας (κατ' εμέ) θα μπορούσε να παραλείψει Α/Ο και σκιμερ (για κανα 1-2 μηνες μεχρι να στρωσει το ενυδρείο του και μπουν οι πρώτοι κάτοικοι..)

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ θα φέρω αντίρρηση στον λόγο σου. Αυτό που έχω μάθει σε αυτό το όμορφο χόμπι είναι ότι δεν υπάρχει το "σωστό" ή "λάθος". Υπάρχουν όμως συνέπειες οι οποίες όταν προκαλούν προβλήματα τότε χαρακτηρίζουμε την αιτία αυτού του προβλήματος ως λανθασμένη επιλογή. Ναι, μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό βρύσεις αλλά θα το πληρώσεις στο μέλλον.

Στο 1-2 μήνες που θα δουλεύει ο βράχος με νερό βρύσεις θα έχει ρουφήξει πολύ πράγμα. Αυτά θα πρέπει μετά να τα αποβάλει, που σημαίνει χρόνος ή/και χρήμα.

Αφήνω στην άκρη ότι οι παράμετροι του νερού θα γίνουν κουκου-ρούκου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω, απλά δεν πιστεύω οτι είναι αναγκαία και ικανή συνθήκη για να δεις αν θα το επιχειρήσεις ή όχι...εγώ κρατούσα ένα 35 λιτρο νανο reef με αλλαγές νερού με προσθήκη αντιχλώριου...Δεν θα πας σε απαιτητικα κοράλλια και οργανισμούς, οπότε για αρχή ο φίλος μας (κατ' εμέ) θα μπορούσε να παραλείψει Α/Ο και σκιμερ (για κανα 1-2 μηνες μεχρι να στρωσει το ενυδρείο του και μπουν οι πρώτοι κάτοικοι..)

Πηγα σε αυτο το θεμα γιατι βασικα μου ειπαν οτι ειναι ενα πολυ βασικο εργαλειο.το ενυδρειο ειναι στα 220l και βασικα το σκεφτομαι για reef.η α/ο ειναι το προβλημα βρυσης χορου ρευματο και πολλα αλλα.οπως ειπα εχω πολυ υπομονη και το παω με πολυ αργα βηματα.για sumb δεν εχω καθολου χωρο.ελεγα να κρατησω το εξωτερικο φιλτρο.εχω κλεισει μαλλον για skimmer tmc 400 αν και απο την αγγελεια αλλα παιδια μου πουλανε τo boyu dt 1516 και red sea prizm.ποιο ειναι καλο.και εχω παρει κυκλοφοριτες ως τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εκτίμηση, οτι είναι να κάνεις καντο σωστά και όπως πρέπει από την αρχή γιατί θα το πληρώσεις διπλό στην πορεία.

Καλή αρχή σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

εχεις περισσοτερο δικιο απότι εγω χαχαχαχαχα Οπότε η σωστότερη απάντηση θα ήταν...κάνε υπομονή 1-2 μήνες ακόμα μέχρι να βρεις 80-90 ευρω ώστε να ξεκινησεις σωστά...Γιατι μετα θα σου κοστίσει διπλά! Γιαυτο και γιατο θεμα σκιμερ ψαξτο πολύ...

Link to comment
Share on other sites

εχεις περισσοτερο δικιο απότι εγω χαχαχαχαχα Οπότε η σωστότερη απάντηση θα ήταν...κάνε υπομονή 1-2 μήνες ακόμα μέχρι να βρεις 80-90 ευρω ώστε να ξεκινησεις σωστά...Γιατι μετα θα σου κοστίσει διπλά! Γιαυτο και γιατο θεμα σκιμερ ψαξτο πολύ...

άρα οπωσδήποτε α/ο?

Link to comment
Share on other sites

εχει δικιο ο φιλος που λεει οτι ο βραχος θα ρουφηξει πολλα απο το "κακο" νερο της βρυσης, τα οποια μετα θα απελευθερωσει στο νερο σου...οποτε καλυτερα αργα και σταθερα...

Link to comment
Share on other sites

στα 220 λιτρα σιγουρα θες sump αλλιως θα σε ξεβολεψει πολυ να ειναι ολα μεσα στο ενυδρειο σου και μιας και εισαι αρχαριος θα ειναι δυσκολοτεροι ολοι οι χειρισμοι. ...οσο για την α/ο ειναι μονοδρομος...

Link to comment
Share on other sites

στα 220 λιτρα σιγουρα θες sump αλλιως θα σε ξεβολεψει πολυ να ειναι ολα μεσα στο ενυδρειο σου και μιας και εισαι αρχαριος θα ειναι δυσκολοτεροι ολοι οι χειρισμοι. ...οσο για την α/ο ειναι μονοδρομος...

Για το sumb ουτε για ζητω δεν εχω χωρο!!!
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της Α/Ο μη σε προβληματίζει.Μπορείς να την έχεις στο μπαλκόνι συνδεδεμένη (εκτός αν χιονίζει βέβαια...) ή να τη συνδέεις σε βρύση εντός σπιτιού για μερικές ώρες ώστε να μαζέψεις το νερό.

Ρεύμα δεν απαιτείται εκτός αν έχεις πολύ χαμηλή πίεση δικτύου και χρειάζεσαι αντλία booster.Τότε βέβαια ανεβαίνει και το κόστος της...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της Α/Ο μη σε προβληματίζει.Μπορείς να την έχεις στο μπαλκόνι συνδεδεμένη (εκτός αν χιονίζει βέβαια...) ή να τη συνδέεις σε βρύση εντός σπιτιού για μερικές ώρες ώστε να μαζέψεις το νερό.

Ρεύμα δεν απαιτείται εκτός αν έχεις πολύ χαμηλή πίεση δικτύου και χρειάζεσαι αντλία booster.Τότε βέβαια ανεβαίνει και το κόστος της...

το σκεφτομαι για την α/ο,βρυση εχω μονο μεσα στο σπιτι καιδεν εχω χωρο για το βαρελι.

Link to comment
Share on other sites

στα 220 λιτρα σιγουρα θες sump αλλιως θα σε ξεβολεψει πολυ να ειναι ολα μεσα στο ενυδρειο σου και μιας και εισαι αρχαριος θα ειναι δυσκολοτεροι ολοι οι χειρισμοι. ...οσο για την α/ο ειναι μονοδρομος...

Πέρα από τα περισσότερα λίτρα και την ικανότητα δημιουργίας refugium δε νομίζω οτι διευκολύνει τραγικά...

Ίσως έχω ξεκολλήσει από τα "δεδομένα".

Αν θέλεις το συζητάμε σε άλλο θέμα,ή εδώ για να βοηθήσουμε και το φίλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Πέρα από τα περισσότερα λίτρα και την ικανότητα δημιουργίας refugium δε νομίζω οτι διευκολύνει τραγικά...

Ίσως έχω ξεκολλήσει από τα "δεδομένα".

Αν θέλεις το συζητάμε σε άλλο θέμα,ή εδώ για να βοηθήσουμε και το φίλο. :)

δεν έχω πρόβλημα να το συζητήσετε εδώ για να μαθαίνω και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Στα 200 λίτρα δεν είναι και κακό που δεν υπάρχει σαμπ. Σίγουρα ομως ο εξοπλισμός είναι αρκετός και φαίνεται. Αν το ξεπεράσεις αυτό, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Στα 200 λίτρα δεν είναι και κακό που δεν υπάρχει σαμπ. Σίγουρα ομως ο εξοπλισμός είναι αρκετός και φαίνεται. Αν το ξεπεράσεις αυτό, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα :)

απλως ειναι ο χωρος που με εμποδιζει για sub.το φιλτρο που εχω ωστόσο ειναι το ehaim pro 2075.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως κάποιος εξοπλισμός θα φαίνεται όπως οι κυκλοφορητές.Με κρεμαστό εξωτερικό skimmer και φίλτρο μπορείς να κάνεις δουλειά.

Γλυτώνεις έξοδα όπως η γυάλα του sump,η αντλία επιστροφής,ο μεγαλύτερος θερμοστάτης λόγω παραπάνω λίτρων,η υπερχείληση και το μεγαλύτερο skimmer επίσης λόγω λίτρων.

Όλα αυτά συνεπάγονται και με μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος.Μπορείς βέβαια να χωρίσεις ένα μέρος του ενυδρείου που θα λειτουργεί ως sump και να βάλεις όλο τον εξοπλισμό σου εκεί.

Θα κοιμάσαι και πιο ήσυχος αφού δεν υπάρχει κίνδυνος διαρροών.

Link to comment
Share on other sites

απλως ειναι ο χωρος που με εμποδιζει για sub.το φιλτρο που εχω ωστόσο ειναι το ehaim pro 2075.

Επειδή είχα το 2075 σε γλυκό και επειδή έχω reef στα 200 λίτρα, το συγκεκριμένο φίλτρο είναι η υπερβολή της υπερβολής γι αυτό που χρειάζεσαι.

Λιγο άνθρακα και αντιφόσφωρο θα βάζεις μέσα. Αντε και λίγο filterwool.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως κάποιος εξοπλισμός θα φαίνεται όπως οι κυκλοφορητές.Με κρεμαστό εξωτερικό skimmer και φίλτρο μπορείς να κάνεις δουλειά.

Γλυτώνεις έξοδα όπως η γυάλα του sump,η αντλία επιστροφής,ο μεγαλύτερος θερμοστάτης λόγω παραπάνω λίτρων,η υπερχείληση και το μεγαλύτερο skimmer επίσης λόγω λίτρων.

Όλα αυτά συνεπάγονται και με μεγαλύτερη κατανάλωση ρεύματος.Μπορείς βέβαια να χωρίσεις ένα μέρος του ενυδρείου που θα λειτουργεί ως sump και να βάλεις όλο τον εξοπλισμό σου εκεί.

Θα κοιμάσαι και πιο ήσυχος αφού δεν υπάρχει κίνδυνος διαρροών.

θα προτιμουσα να το αξιοποιησω το χωρο μεσα στο ενυδρειο και αποτην αλλη το φιλτρο το πηρα προσφατα.απο κυκλοφοριτες πηρα εναν καλο της corralia και ενα κινεζικο για αρχη οσο για το skimmer κλεινω για εξωτερικο το tmc 400.

Link to comment
Share on other sites

Επειδί πιθανόν να έχεις μπερδευτεί τώρα με όσα σου λέμε, να κάνω μια ερώτηση για να ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Θα χρησιμοποιήσεις βράχο για βιολογική φίλτρανση ή το φίλτρο?

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογία του θαλασσινού δε στηρίζεται στο φίλτρο αλλά στο ζωντανό βράχο.Όπως είπε και ο φίλος Βαγγέλης είναι υπερβολή και δε θα σε βολέψει.Τα υλικά που θα βάζεις για χημική φίλτρανση (άνθρακας - αντιφώσφορος) θα χρειάζονται χώρο 1 λίτρου και πολύ λέω.Το tmc 400 το έχεις δει από κοντά;Είναι τεράστιο για το ενυδρείο σου σε όγκο και η αντλία του που θα είναι μέσα στο ενυδρείο είναι θηρίο.Το είχα γι'αυτό στο λέω.Δες αν θέλεις το Deltec mce300 ή κάτι αντίστοιχο σε κρεμαστό.

Link to comment
Share on other sites

Η βιολογία του θαλασσινού δε στηρίζεται στο φίλτρο αλλά στο ζωντανό βράχο.Όπως είπε και ο φίλος Βαγγέλης είναι υπερβολή και δε θα σε βολέψει.Τα υλικά που θα βάζεις για χημική φίλτρανση (άνθρακας - αντιφώσφορος) θα χρειάζονται χώρο 1 λίτρου και πολύ λέω.Το tmc 400 το έχεις δει από κοντά;Είναι τεράστιο για το ενυδρείο σου σε όγκο και η αντλία του που θα είναι μέσα στο ενυδρείο είναι θηρίο.Το είχα γι'αυτό στο λέω.Δες αν θέλεις το Deltec mce300 ή κάτι αντίστοιχο σε κρεμαστό.

εννοειτε οτι για φιλτρανση θα χρεισιμοποιησω ζωντανο βραχο.ελεγα για εξωτερικο skimmer λογο χωρου.σε skimmer ειναι αυτο η της buyo dt 1516 η red sea prizm pro.ποιο?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ για εξωτερικό σου έγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...