Jump to content

Νεος Στα Αλατια!!!


lagoudos

Recommended Posts

Το TMC 400 είναι κρεμαστό και η αντλία μπαίνει εντός ενυδρείου 10-20 πόντους από το άνω μέρος του τζαμιού.Οτι δουλεύει είναι σίγουρο,ως προς την απόδοση βέβαια πρέπει να γίνει σύγκριση με άλλα,το οποίο δε μπορώ να σου το προσδιορίσω.Δες βίντεο στο youtube για να καταλάβεις την τοποθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η ένταση του φωτισμού και ο συνδυασμός τους και το φάσμα που θα καταλήξεις, εξαρτάται και με το τι έχεις σκοπό να φιλοξενήσεις στο ενυδρείο σου από τώρα ή και μελλοντικά.

Άλλες απαιτήσεις έχουν αν είναι μαλάκα και άλλες αν είναι σκληρά τα κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Το TMC 400 είναι κρεμαστό και η αντλία μπαίνει εντός ενυδρείου 10-20 πόντους από το άνω μέρος του τζαμιού.Οτι δουλεύει είναι σίγουρο,ως προς την απόδοση βέβαια πρέπει να γίνει σύγκριση με άλλα,το οποίο δε μπορώ να σου το προσδιορίσω.Δες βίντεο στο youtube για να καταλάβεις την τοποθέτηση.

ευχαριστο πολυ fotisgt.σιγα σιγα μαζευουμε πραγματα.βρικα απο συνχομπιστα 24κιλα αραγωνιτη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο πολυ fotisgt.σιγα σιγα μαζευουμε πραγματα.βρικα απο συνχομπιστα 24κιλα αραγωνιτη.

να σου πω την αληθεια δεν εχω σκεφτει ακομα τι κοραλια να φιλοξενήσω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και καλη χρονια ..θα συμφωνησω με τον Aiolos : Αγοράζοντας φαινομενικά κάποιες "φτηνές ευκαιρίες", το πιθανότερο είναι ότι πολύ σύντομα θα χρειαστεί να τις αντικαταστήσεις γιατί απλά δεν θα σου κάνουν τη δουλειά όπως πρέπει....Κοιταξε να αγορασεις πραγματα που ενδεχομενως να ειναι λιγο πιο ακρριβα αλλα σε διαστημα χρονου θα σε ικανοποιησουν και ψυχολογικα οταν θα βλεπεις το ενυδρειο σου χωρις προβληματα..οπως εχω πει και παλιοτερα απαξ και ξεκινας ριφ στο τελος θα θες να βαλεις καθε ειδους κοραλλι μεσα επομενως επενδυσε και στο φωτισμο σου

εγω θα σου ελεγα ξεκινα και μαζευε σιγα σιγα πρεαγματα...εγω αρχικα θα εφτιαχνα στη γυαλα μου ενα ωραιο χωρο για σαμπ..αν δε θες ξεκινα και παρε πρωτα το σκιμερ...μετα αραγωνιτη και μετα βραχο ολο μαζι...οταν ανακαμψεις οικονομικα μετα απο αυτα παιρνεις ενα φωτιστικο ..ουτως η αλλως εγω προτεινω το στρωσιμο με σβηστα φωτα για κανα μηνα και....29 ευρω βραχος ειναι εγκλημα...(και φανταστειτε λογω δουλειας μιλαω με κοσμο απο ολον τον κοσμο..μιλουσα μια φορα με μια απο ινδονησια της ειπα οτι ασχολουμε με ενυδρεια ..οταν της ειπα οτι δινουμε 15-18 εθρω το κιλο για βραχο...μου απαντησε γελωντας οτι γιατι χαλαμε τοσα λεφτα για """""πετρες""""...ενιωσα ασχημα εκεινη τη στιγμη)..ξεκινα σιγα σιγα λοιπον με καλες επιλογες και προχωρας...παντως το χομπι ειναι ακριβο αυτο πρεπει να το γνωριζεισ!!!καλη αρχη!!!

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους ξεκινάμε το ταξιδη!!!με την βοήθεια απο τις αγγελίες και ειδικά το geosid και του daskalou13 .για το βράχο!!!τελευταίες συμβουλές πριν ξεκινησω το στήσιμο?

Link to comment
Share on other sites

υπερβολικο διαβασμα και μπολικη υπομονη.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,σημερα επιτελους εστησα το ενυδρειο και περιμενω την πεμπτη να βαλω τον βραχο.επειτα απο μια απογευματινη συζήτηση εχω ερωτηση για φωτισμο.εχω δυο τ5 στα 39w και μου ειπαν για αλλες δυο.σκεφτομαι για μαλακά κοράλλια.ανεμονες και τετοια.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,σημερα επιτελους εστησα το ενυδρειο και περιμενω την πεμπτη να βαλω τον βραχο.επειτα απο μια απογευματινη συζήτηση εχω ερωτηση για φωτισμο.εχω δυο τ5 στα 39w και μου ειπαν για αλλες δυο.σκεφτομαι για μαλακά κοράλλια.ανεμονες και τετοια.

Μη μπερδευεις αυτα τα δυο.Καποιες απο τις ανεμωνες θελουν πολυ περισσοτερο φωτισμο απ'οτι τα περισσοτερα μ****α κοραλια.

Link to comment
Share on other sites

στα 220 λιτρα σιγουρα θες sump αλλιως θα σε ξεβολεψει πολυ να ειναι ολα μεσα στο ενυδρειο σου και μιας και εισαι αρχαριος θα ειναι δυσκολοτεροι ολοι οι χειρισμοι. ...οσο για την α/ο ειναι μονοδρομος...

Διαφωνω οριζοντιως και καθετως.Χρησιμο ειναι,αλλα οχι πως δεν στηνεται ενυδρειο και χωρις αυτο

Link to comment
Share on other sites

οποτε εννοείς οτι δεν μπαίνουν μαζί?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εννοω αυτο.Λεω πως με δυο λαμπες μπορεις να κρατησεις καποια μ****α.Ανεμωνη ομως το πιθανοτερο οχι.

Link to comment
Share on other sites

οποτε παμε για τρεις η τέσσερις?

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα που εχω ειναι οτι κρεμαστο δεν μπορω να βαλω και το πισω καπακι μαλλον θα αφερεθει.υπαρχει κανενα παλιο θεμα για να το κανω μονος μου?

Link to comment
Share on other sites

σημερα εκανα και τις πρώτες μου μετρήσεις,ph:8,5,no2:0,no3:0,nh3/nh4:0,5,αλατοτητα:1027/37,kh:10.ολα βεβαια χωρις βράχοαυριο βαζω το βράχο ζωντανό

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδες,σημερα επιτέλους εβαλα το βράχο χαρης τον daskalo..η ερωτηση που εχω τωρα ειναι για τα φωτα.τα αναβω και αν ναι πόσο?ο βραχο ειναι ζωντανός.το σκιμμερ που εχω δεν αφριζει ως πανω να ανησυχισω η οχι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδες,σημερα επιτέλους εβαλα το βράχο χαρης τον daskalo..η ερωτηση που εχω τωρα ειναι για τα φωτα.τα αναβω και αν ναι πόσο?ο βραχο ειναι ζωντανός.το σκιμμερ που εχω δεν αφριζει ως πανω να ανησυχισω η οχι?

να και μια φωτο

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να κανεις ενα ποιο υποσχομενο στησιμο του βραχου τωρα που ειναι νωρις γιατι μετα δεν κανει να τον κουνας (νησακια,τρυπες,κρυψωνες....). Φροντισε να εχεις περιθωριο στο μπροστινο τζαμι απο τις πετρες για τυχον καθαρισμους αλλα και για τα ψαρακια να νιωθουν ελευθερα για κολυμπι! Φωτα δεν ανοιγεις ακομα...... εχε υπομονη!!! τωρα ξεκινανε τα καλα.... :bigemo_harabe_net-55:

Link to comment
Share on other sites

καθολου για τωρα?πως παει η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

καμια απαντηση για την διαδικασία για το φωτισμο?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα άφηνα να ενυδρείο να στρώσει και να προσαρμοστεί στο καινούργειο περιβάλλον πριν ανάψω φώτα.

Τώρα, αν ο βράχος έρχεται απο δουλεμένο ενυδρείο η διαδικασία αυτή δεν θα την καθηστερούσα πολύ. Πάντως καλό είναι να αναπτυχτει μια "μεμβράνη" βακτηρίων πριν ανάψεις τα φώτα για να αποφύγεις όσο γίνεται τις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...