Jump to content

Ερώτηση Για Καλιμπράρισμα Ρεφρακτόμετρου


Recommended Posts

Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να βρούμε υγρό για καλιμπράρισμα ρεφρακτόμετρου;

Διάβασα αρκετές γνώμες σε forum εξωτερικού και θεωρώ πλέον οτι δεν υπάρχει πιο αξιόπιστη μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Αρκετά μακριά από τις τιμές που μετράμε,εκτός αν έχεις πολύ αξιόπιστο ρεφρακτόμετρο.

Με υγρό στο 1026 και το πιο φθηνό δε χάνει καθόλου αρκεί να το καλιμπράρεις στη σωστή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη κι εγω εψαχνα, τελικα πηρα απο φαρμακειο φυσιολογικο ορο

Αλλα καπου διαβασα και με νερο απο α/ο στο 1000

Ισχυει αυτο;;;

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη κι εγω εψαχνα, τελικα πηρα απο φαρμακειο φυσιολογικο ορο

Αλλα καπου διαβασα και με νερο απο α/ο στο 1000

Ισχυει αυτο;;;

Ναι ισχύει αλλά παίζει ρόλο πάλι η θερμοκρασία :)

Εγώ για να είμαι σίγουρος, καλιμπράρω με όσμωση, μετράω και επαληθεύω με την όσμωση μετά αν βρίσκεται στο 1000 ;)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια παιζει ρολο ετσι κι αλλιως σε ολες τις περιπτωσεις.Εγω μετρω με φυσιολογικο ορο 0,9 και ρυθμιζω στο 1009.Επαληθευω δυο τρεις φορες,ωστε να δω οτι κραταει τη ρυθμιση και κατοπιν φτιαχνω το νερο,η μετραω το ενυδρειο............

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να βρούμε υγρό για καλιμπράρισμα ρεφρακτόμετρου;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Η θερμοκρασια παιζει ρολο ετσι κι αλλιως σε ολες τις περιπτωσεις.Εγω μετρω με φυσιολογικο ορο 0,9 και ρυθμιζω στο 1009.Επαληθευω δυο τρεις φορες,ωστε να δω οτι κραταει τη ρυθμιση και κατοπιν φτιαχνω το νερο,η μετραω το ενυδρειο............

Σορρυ για την επαναφορα του θεματος.Ετυχε να το διαβασω και ειπα να το τσεκαρω να δω τι παιζει, ετσι για να δουμε. Ομως, πηρα μετρηση (με κινεζικο RHS-10ATC) 9 ppt (salinity) και 1006 sg (οχι 1009 οπως αναφερεται).

Ειπα να δω τι παιζει. Κοινως το ξεψειρισα. Αν καταλαβα καλα, ο ορος 0,9% εχει 9 g/lt δηλαδη στοχευουμε σε 9 ppt salinity (brix διαλυμμα) Wikipedia

Αυτο ομως σε ρεφρακτομετρο d20/20 με ATC συμφωνα με αυτο (δεδομενα temp 20, sg 1.006 δινει 8.75 sal) και εδω (σελ.18 για θερμοκρασια 20 C) πρεπει για 9 ppt να εχουμε 1.006, ενω για 1.009 που προτεινεις θα εδινε 13 ppt salinity. κανω κατι λαθος? χανω κατι?

Οπως βεβαια ειπατε παλι ειναι μακρια απο την περιοχη μετρησης που θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...