Jump to content

Pulsating Xenia Με Προβλήματα...;


Recommended Posts

Καλή χρονιά σε όλους!

Πριν από 10αριά μερες περίπου έβαλα μια pulsating xenia χρώματος καφε-μωβ. Την έβαλα ανάμεσα σε 2-3 βραχάκια πάνω στον αραγωνίτη.

Στις 2-3 μέρες μετά την εισαγωγή της "χλώμιασε" κάπως το χρώμα της και από τότε είναι πιό ανοιχτόχρωμο, ροζ-μωβ. Επίσης "έφυγε" μια φορά από τα βραχάκια αλλά την πρόλαβα πριν παρασυρθεί και αρχίσει να πηγαίνει όπου νάναι.

Στις 6 μέρες είδα ότι "κόλλησε" στα βραχάκια, καλά. Το χρώμα της δεν έχει αλλάξει - παραμένει κάπως χλωμό σε σχέση με το πως την πήρα

Σήμερα πρόσεξα ότι 3-4 από τους πολύποδες έχουν σκουρίνει σαν να μαυρίζουν. Οι υπόλοιποι πάλλονται κανονικά.

Την έχω σε σημείο με μέτρια κυκλοφορία.

Οι μετρήσεις του ενυδρείου είναι ΝΗ3=ΝΟ2=0, PO4 και NO3 μη-μετρίσημα, Ca=450, Mg=1300, KH=10. (τα τεστ ειναι ΑΡΙ ή Salifert).

Ο φωτισμός είναι με 6x39 Τ5, από τις οποίες 1 ακτινική, 1 ATI λευκή, 1 purple και 3 aquablue special.

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει/συμβουλέψει σχετικά με το τι μπορεί να έχω κάνει στραβά....

Link to comment
Share on other sites

φιλε delta καλησπερα και χρονια πολλα.

η xenia ειναι ενα κοραλλι που χρειαζεται και λιγο την βρωμα μεσα σε ενα ενυδρειο

κοιτα να φωτιζεται αρκετα στο σημειο που την εχεις τοποθετηση!

και η ροη της κυκλοφοριας να μην ειναι παρα πολυ!

το οτι εχει χασει σε καποιο σημειο το χρωμα της δειχνη στρες

κοιτα μην τυχον καποιο ψαρι την χτυπαει .

η δικια μου για παραδειγμα ορισμενες φορες την τσιμπολογαει το blue tang.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... τα μόνα ψάρια είναι 2 μικρά clown fish και δεν τα έχω δει ποτέ να την ενοχλούν (τη μέρα τουλάχιστον...)

Τώρα για τη "βρώμα" δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω - ίσως χρειάζεται δηλαδή μερικά νιτρικά/φωσφορικά; Αλλά τότε "κινδυνεύω" από άλγες...???

Link to comment
Share on other sites

η πολυποδες ανοιγοκλεινουν κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

σοκαρισμένο ειναι το κοράλι.Κάνε λίγο υπομονή και θα γίνει καλά.Το ιώδιο βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Θα το αφήσω στην ησυχία του. Βάζω και ιώδιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά μαλακά κοράλλια, έτσι και η Xenia περνάνε από διάφορες φάσεις.

Ειδικά η Xenia όμως είναι πολύ ανθεκτικό από την στιγμή που θα προσαρμοστεί και μετά, και στο πρώτο διάστημα της προσαρμογής της ενδέχεται να περάσει από διάφορες "φάσεις".

Γενικά είναι από τα κοράλλια που τα αφήνεις στην ησυχία τους και αυτά βρίσκουν τον δρόμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...