Jump to content

Μπορει Να Εγινα Αφρικανος Αλλα Τα Φυτεμενα Δεν Ξεχνιουνται.νεο Ξεκινημα Σε Γαριδαδικο


Recommended Posts

αποφασισα την κατασκευη ενος νεου γαριδαδικου φουλ φυτεμενου

το ενυδρειο αγοραστηκε απο το jumbo

με διαστασεις 30*23*23

αγορστηκε θερμοστατης 25watt

φιλτρο εχει εσωτερικο μαμα αλλα τα υλικα θα αλλαχτουν συντομα φωτο απο το φιλτρο

απο φωτισμο προς το παρον δεν εχει αλλα ειμαι σε σκεψεις το τι θα κανω.

καπακι εχει ενα πλαστικο με τρυπες

για υποστρωμα μπηκε madano της jbl http://www.jbl.de/en/aquatics-freshwater-products/detail/3398/jbl-manado

και θα μεινει μονο του,μπηκε και μια πετρα απο την μαγευτικη παρνηθα.

αυτα για αρχη προσθετο μερικες φωτο

http://s1094.photobucket.com/albums/i452/gxsara/

ολα θα γινουν με αργους και σωστους ρυθμους και στρωσιμο απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αντε! με το καλο! ανυπομονω να δω πως θα γινει τελιωμενο γιατι εχεις ωραια σχεδια απο οτι μου ειπες ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις ένα πανέμορφο vivarium! Σου εύχομαι τα καλύτερα!! Ελπίζω να γίνει πολύ καλό.

Εγώ θα προτιμούσα αν ήμουν στη θέση σου να βάλω κάτω(σαν γρασίδι) και το υπόλοιπο φουλ φυτεμένο.

Περιμένουμε εξελίξεις!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ να ειστε καλα.

Το πρωτο φυτο που θα μπει θα ειναι ανουμπια νανα.το οποιο υπαρχει ηδη.και το εχω μεσα σε μια αποχη στο αφρικανικο. Σκευτομαι για cuba να το γεμισω.και κανα δυο φυτα κοκκινα που να να μεγαλωνουν λιγο.σιγουρα θα μπει co2 diy.θελω να βρω ενα κομματι ριζα για να βαλω στο οποιο θα βαλω μος.και ξυλαρακια μπαμπου που θα γενανε οι γαριδες. απο γαριδες ακομα δεν εχω αποφασισει.

Φωτισμο σκευτομαι λεντοταινια rgb 1 μετρο που ειδη εχω απο τον φωτη gt.αλλα προβληματιζομαι μηπως δεν ειναι αρκετη.γιατι δεν ξερω ποσα βαττ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους. φιλε gxara βαλε αφοβα την λεντοταινια.

εχω και εγω βαλει και στο 70λιτρο και στον κυβο μου και πανε σφαιρα.

βεβαια με την εγγυηση του fotisgt. :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ευχαριστώ να ειστε καλα.

Το πρωτο φυτο που θα μπει θα ειναι ανουμπια νανα.το οποιο υπαρχει ηδη.και το εχω μεσα σε μια αποχη στο αφρικανικο. Σκευτομαι για cuba να το γεμισω.και κανα δυο φυτα κοκκινα που να να μεγαλωνουν λιγο.σιγουρα θα μπει co2 diy.θελω να βρω ενα κομματι ριζα για να βαλω στο οποιο θα βαλω μος.και ξυλαρακια μπαμπου που θα γενανε οι γαριδες. απο γαριδες ακομα δεν εχω αποφασισει.

Φωτισμο σκευτομαι λεντοταινια rgb 1 μετρο που ειδη εχω απο τον φωτη gt.αλλα προβληματιζομαι μηπως δεν ειναι αρκετη.γιατι δεν ξερω ποσα βαττ ειναι.

αυτα σκευτομουν: μονο αυτα αυτα δεν εκανα

ειναι σχεδον ετοιμο το γαριδαδικο αλλα δεν ειναι τελειοποιημενο

ουτε led ουτε cuba δεν εβαλα

λεπτομεριες και φωτο οταν ειναι ετοιμο.

απο γαριδες καμια ιδεα? και να μπορω να τις βρω βεβαια εδω απο κανα μαγαζι η απο το φορουμ

Link to comment
Share on other sites

Led και cuba δεν το βλεπω..ξερεις οτι η cuba θελει φουλ φωτισμο,co2 και λιπασματα αλλα λιπασματα και γαριδες δεν πανε μαζι.Οπωτε θα ελεγα να παιξεις με πιο ευκολα φυτα που δεν θα χρειαστεις λιπασματα και τρελο φωτισμο.Τωρα για γαριδες με λιγο ψαξιμο ολο και κατι θα βρεις. Απλα να ξερεις οτι τα γαριδαδικα θελουν υπομονη κανα 2μηνο μεχρι να στρωσει ο βυθος για να μπουν οι γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα τρεχει 1 μηνα χωρις ζωντανακαι φυτα προχθες μπηκαν τα φυτα . φωτιστικο ακομα το περιμενω να ερθει απο το ebay http://www.ebay.co.uk/itm/T5-8Wx3-Aquarium-Fish-Tank-Overhead-Light-Aluminum-Lamp-/280725931959?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item415c91c7b7 οι λαμπες σιγουρα θα αλλαχτουν

και me cuba γινεται και με co2 γινεται. δεν ειμαι προταρης :bigemo_harabe_net-64: αλλα με πολυ μετρο

αλλα εφοσων δεν θα βαλω cuba γιατι δεν βρηκα δεν με νοιαζει.κατω εχει μονο υποστρωμα αυτο που γραφω παραπανω. λιπασματακι θα βαζω σε παρα πολυ μικρη δωσολογια γιατι θελω να το κανω ζουγκλα

16 λιτρα και θα το κανω τουμπανο

.οχι 2 φυτακια και ετοιμο το γαριδαδικο

μονο λιγο υπομονη :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

Με το φωτιστικο που θα βαλεις η cuba θα την παλεψει,εγω ειπα οτι με τα λεντ οτι δεν θα παει.:P

Παντως αν θελεις να βαλεις γρασιδακι,εγω σου προτεινω το γλωσοστιγμα που ειναι και ομορφο και χωρις πολλες απαιτησεις.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ηρθε το φωτιστικο boyu 3 τ5 8 watt οι δυο ειναι λευκες και η αλλη μπλε ακτινικη αλλα θα αντικατασταθη συντομα .εχει 2 διακοπτες 1 για τις λευκες και ο αλλος για την μπλε.

ελπιζω να βρω grolux σε αυτην την διασταση.

http://s1094.photobucket.com/albums/i452/gxsara/

μερικες φωτο απο το στησιμο του ενυδρειου

σε λιγο καιρο θα κανω αναλυτικη παρουσιαση αλλα θελω μερικα φυτακια ακομα

Link to comment
Share on other sites

Γιώργη το γκαζόν δεν βλέπω και ανησυχώ :o

Tα vivipara πάνε τέλεια ώς background αλλά σε σημείο που να φαίνεται όλο το φυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

οριστε και ενα βιντεακι του γαριδαδικου.πως εχει γινει μεχρι τωρα.

εχουν μπει και 4 νεον μωρακια που οταν μεγαλωσουν θα βγουν

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου! Να ξέρεις ότι θα χρειαστείς καπάκι! Οι γαρίδες κάνουν σάλτα!!! Μπορεί να βρεις στο πάτωμα καμια φορα!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ενυδρείο σου! Να ξέρεις ότι θα χρειαστείς καπάκι! Οι γαρίδες κάνουν σάλτα!!! Μπορεί να βρεις στο πάτωμα καμια φορα!

Δεν νομιζω οτι αυτο ισχυει..εχω γαριδαδικο χωρις καπακι και δεν εχω βρει καμια εξω..

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω βρει ποτε καμια εξω. ετσι και αλλιως η σταθμη του νερου ειναι λιγο πιο κατω.

τωρα αμα οι δικες μου ειναι χοροπηδικτουλες δεν ξερω.

γαριδες δεν ξερω ποσες εχει μεσα. νομιζω 14

αλλα κρυβονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...