Jump to content

Χαμηλές Σκληρότητες.


souits

Recommended Posts

Καλημέρα εδώ και αρκετό καιρό στα δύο αφρικάνικα ενυδρεία οι σκληρότητες είναι αρκετά χαμηλά. Δηλαδή:

154 λίτρα καθαρά 100χ40χ45. 6 Ενήλικα labido(8-12cm). Anubia, velisneria.

Παράμετροι

pH:8

Γενική σκληρότητα (GH):10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):10

Θερμοκρασία (°C):26

54 λίτρα καθαρά 60χ30χ30. 16 ανήλικα labido(1-2cm). Anubua nana.

Παράμετροι

pH:8

Γενική σκληρότητα (GH):9

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):5-10

Θερμοκρασία (°C):26

Σε κάθε αλλαγή νερού που κάνω εβδομαδιαίος 30% προσθέτω και Seachem Cichlid Lake Salt(+Seachem Prime) στις δόσεις που αναφέρει και κάποιες φορές και παραπάνω με τα ίδια αποτελέσματα. Τι λέτε να συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

API και SERA υγρά τεστ. Κι εμένα μου κάνει κάπως γιαυτό παραξενεύομαι. Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα απλά είναι χαμηλές. Τα ψάρια είναι υγιέστατα και συμπεριφορές όπως πάντα και όπως όλα τα labido. Δεν υπάρχει τίποτα περίεργο απλά χαμηλές σκληρότητες.

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

Στις μετρησεις ειδες διαφορα τον τελευταιο καιρο;Ριξε μια ματια και στην βρυση.Το σημαντικο βεβαια ειναι οτι πανε καλα τα ψαρια.Ποσο καιρο τρεχουν τα ενυδρεια;

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ καιρό χαμηλές πάνω από 4 μήνες. Έχω γέννες, φουλ δραστηριότητα, ξύλο :D και όλα βαίνουν καλός. Το μεγάλο τρέχει 06 Ιουλίου 2011 και το μικρό από 05 Νοεμβρίου 2011. Η αλήθεια είναι το νερό της βρύσης δεν το έχω μετρήσει εδώ και καιρό αλλά και μαλακό να είναι και φταίει τελικός αυτό, αφού βάζω salt γιατί δεν ανεβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάζεις στο νερό αλλαγής για το GH λιγο ενυδρο θειικό μαγνήσιο (Epson salt) εκεί στις Σέρρες κοντά υπάρχει φαρμακοαποθήκη που το φέρνει... τουλάχιστον αυτό που αγοράζω εδω από Σέρρες έρχετε και είναι φτηνό, κάπου 8 με 10 ευρώ το κιλό. Και λίγη μαγειρική σόδα θα βοηθήσει στο ΚΗ.

Τα δικά μου ενυδρεία μια από τα ίδια... μαλακό νερό βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή βάζω που βάζω Seachem Cichlid Lake Salt να βάλω και μαγειρική σόδα και θειικό μαγνήσιο; Μήπως να μην το πειράξω καθόλου το νερό; Αφού ούτε προβλήματα, ούτε άλγες έχω ούτε τίποτα. Τι λέτε;

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΣΤΡΑΤΟ αυτό δεν είναι μόνο για τι ρύθμιση του ΡΗ; Και το ΡΗ μου είναι 8 μια χαρά. Το λες από προσωπική σου εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΣΤΡΑΤΟ αυτό δεν είναι μόνο για τι ρύθμιση του ΡΗ; Και το ΡΗ μου είναι 8 μια χαρά. Το λες από προσωπική σου εμπειρία;

* Increases aquarium alkalinity and maintains a pH between 7.8 - 8.4

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τώρα που το είδα και το σκέφτηκα, ναι, έχεις δίκαιο και ούτε που μου περνούσε από το μυαλό το συγκεκριμένο προϊόν λόγο ότι το έβλεπα ότι κάνει μόνο για το ΡΗ αλλά ΡΗ με σκληρότητες είναι αλληλένδετα οπότε σωστός. :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Το αλατι που βάζεις αυξάνει το GH.

To buffer που σου προτείνει ο Στράτος αυξάνει Ph και KH.

Aκριβως.

Αλλα και παλι Κωστα το gh 10 ειναι χαμηλο με την τακτικη χρηση αλατιου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...