Jump to content

Gourami Και Ξύλα


mmamatsi

Recommended Posts

Καλημέρα ήθελα να ρωτήσω αν σε ένα ενυδρείο που είναι σχεδόν με gourami (gold,pearl,dwarf) μπορώ να βάλω αληθινά ξύλα - ρίζες, επειδή μου είπαν ότι με τα αληθινά πέφτει το ph αρκετά πράγμα που δεν είναι καλό για τα gourami.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως στο ενυδρείο μου έχω dwarf gourami και έχω αληθινά ξύλα μέσα χωρίς πρόβλημα. Το ph είναι γύρω στο 7.

Link to comment
Share on other sites

Τα gourami δε θέλουν ψηλό pH. Ίσα ίσα, στο φυσικό τους περιβάλλον παρουσιάζουν αρκετές διακυμάνσεις. Ανάλογα με το είδος βέβαια. Δε ξέρω πόσο μπορεί να ρίξουν το pH του ενυδρείο μερικά ξύλα. Εσύ, πόσα ξύλα σκέφτεσε να βάλεις; Πόσο είναι τώρα το pH στο νερό του ενυδρείου;

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν μπορώ να πιστέψω πως θα υπάρξει ακόμα και μικρή πτώση στο pH, αλλά ακόμα κι αυτό αν συμβεί τα λαβυρινθόψαρα γενικά προτιμούν ελαφρά όξινο νερό και γενικά μαλακό νερό όπως είναι γενικά και τα περισσότερα ασιάτικα νερά. Μάλλον θα ήταν επιθυμητή μια πτώση στο pH

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άνετα να βάλεις τις ρίζες χωρίς κανένα πρόβλημα. Εξάλου τα ψάρια σου ζουν άνετα και ευχάριστα σε ένα ευρος PH 6,5 - 7,5 και αποκλείεται από μόνες τους δυο ρίζες να ρίξουν το PH τόσο ωστε να σου δημιουργηθεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...