Jump to content

Βοηθεια Για Συμπτωματα!!


boner

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους τους συνχομπυστες.Θα ηθελα μια βοηθεια αν ξερει καποιος να μου πει,για blue zebra.Λοιπον εχω ενα ζευγαρι,απο τα οποια το θεωριτικα θυλικο,εχει 5-6 μερες ειναι κολημενο στο θερμοστατη δεν τρωει και φενεται σαν κατι να εχει στο στομα του χωρις αυτο να ειναι και σιγουρο.(Σε συγκρηση με αλλες φωτο που ειδα στο site).Το αρσενικο καπου καπου το κυνηγαει και αυτο μου εκανε εντυπωσει,γιατι εχω δει αλλα ψαρια που το αρσενικο προστατευει το θυλικο.Μπορει καποιος φιλος να μου πει αν τα συμπτωματα μας δειχνουν προς τα εκει?Αν ναι τη πρεπει να κανω?Ποσες μερες κραταει αυτη η διαδηκασια?Σε ποσες μερες πρεπει να "ξεμπουκωσει"?Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα ηθελα να μας δώσεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρειο σου...διαστάσεις, συνθεση ψαριών και καμια φωτογραφία για να δούμε και τον διάκοσμο!

Εισαι σίγουρος οτι είναι ζευγάρι???

Γιατι το υποτιθέμενο θηλυκό κρύβεται στο θερμοστάτη και όχι σε κάποια σπηλιά η κρυψώνα??

Εαν είναι μπουκωμένο...η διαδικασία κρατα 22 μέρες περιπου....εαν βεβαια το θηλυκό εχει την ησυχία του και δεν στρεσάρατε οπου και μπορεί να χάσει τα αυγά.....

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα.Εχω μεσα το ζευγαρι blue zebra ενα cynodontis και ενα γλυφτη.Για διακοσμο εχω,χαλικακη για υποστρωμα,πετρες στις γωνιες για κρυψωνες,1 ανουμπια,2 βαλισνεριες.Φωτο η βιντεο με την πρωτη ευκαιρια θα βαλω(δεν το κατεχω το και πολυ!!!!!!!!!!!!!)Ζευγαρι λεω οτι ειναι(με το φτωχο μου το μυαλο :waaa: )γιατι δεν κυνηγιουνται,βολταρουν μαζι,τρωνε μαζι κ.τ.λ.Στην μια μερια που εχω πετρες,αραζει το αρσενικο.Το θυλικο ειναι στο θερμοστατη(τις τελευταιες 4-5-6 μερες) ακριβως πανω απο την κρυψωνα στην αλλη μερια.Οταν παω κοντα στο ενυδρειο φευγει και μπαινει στην κρυψωνα.Κουναει το στομα περιεργα.Η τροφη περναει μπροστα απο το στομα της και δεν τρωει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φιλε μου τα 80λίτρα ειναι πολύ λίγα και απαγορετικά για το συγκεκριμένο είδος μιας και τα zebra ειναι πολύ αγρια!!!

Ειναι λογικό ο ισχυρός να κυνηγά και να χτυπά τον αδυναμο....ειδικά σε τοσο μικρό χωρο.

Λοιπόν επειδή και ζευγάρι να ειναι τα ψαρακια σου και ας πούμε οτι ειναι πραγματι μπουκωμένη η θηλυκιά σου.....θα δεχτεί πολύ μεγαλη επιθετικότητα απο τον αρσενικό και αργά ή γρηγορα θα συμβει το χειρότερο.....

Προτείνω να δώσεις τα ψαρια σου πισω αμεσα και αν εχεις όρεξη και διάθεση διαβασε το παρακάτω λίνκ για να φτιάξουμε κατι ωραίο στα λίτρα σου:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987

Link to comment
Share on other sites

Απλα εμενα μου κανει εντυπωσει το οτι τα εχω μαζι σχεδον 4 μηνες και δεν ειχαν τετοια συμπεριφορα!Απο την μερα που το θυλικο αλλαξε,αλλαξε και η συμπεριφορα του αρσενικου!!Μαλλον θα κανει τον κινεζο για να μην αναγνωρισει τα παιδια του (πουλαει τρελιτσα!!!!!!!!!!)χιχιχιχιχι :bigemo_harabe_net-62: Ξεχασα να αναφερω οτι τα ψαρια ειναι περιπου 10cm το αρσενικο,και 9cm το θυλικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...