Jump to content

Πράσινη Τριχοιδής Αλγη


smallchef2000

Recommended Posts

Καλισπερα χρόνια πολλά και καλή χρόνια!!!

Στιϛ αρχεϛ του Δεκρμβριου παρατήρησα τα πρώτα ίχνη τιϛ τριχοιδηϛ αλγις.Περιπου δύο εβδομαδεϛ (μπορει και λίγο παραπανο) έχει φουντοσει τοσο πολύ που δεν φενετε το ιποστρομα.Εβαλα τρείϛ μικρουϛ Red leg hermit αλλα δεν τρώνε από το ιποστρομα παρά μόνο από τον βραχο.Τι προτινετε να κανω; Μπορω να την αφερεσω με το χερι;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις στο συστημα σου αντιφωσφορο? Κι αν ναι, καθε ποτε τον αλλαζεις? Επισης μηπως οι λαμπες σου εχουν παλιωσει? δωσε μας μερικες πληροφοριες για το ενυδρειο σου. Θα σου προτεινα να βγαλεις οσο μπορεις με το χερι για αρχη και να κανεις συχνες αλλαγες νερου, ωστε να μειωθουν τα φωσφορικα σου...Επισης μετρησες φωσφορικα? Αρκετοι παιδευομαστε με την συγκεκριμενη αλγη αυτο τον καιρο...

Link to comment
Share on other sites

Εχω αντιφωσφορο και τον αλλαζω καθε 7 ημερες.Απο λαμπες χρησιμοποιώ λεντοταινεια

Αυριο κιολας θα μετρη!σω φοσφορικα. Γιατι ομως οι hermit δεν τρωνε απο το υποστρομα ;

Link to comment
Share on other sites

Τρωνε απο οπου τους αρεσει...αν δεν ειχες στο βραχο θα ετρωγαν απο το υποστρωμα...οταν λες λεντοταινια...απλη απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο υλικο? Πιθανοτατα αυτο τη δημιουργει...αν οχι, σιγουρα τη συντηρει...

Link to comment
Share on other sites

Βαλε φωτο απο την αλγη να δουμε και θα ελεγα να μην την πειραξεις με το γιατι καποια ειδη εχουν σπορια οποτε εσυ κοβωντας την τα απελευθερωνεις και μεγαλωνει το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μετρησες φωσφορικα?

Μέτρησα σήμερα και έχω 0,25 με test Api

Link to comment
Share on other sites

Επισης μετρησες φωσφορικα?.

Μέτρησα και έχω 0,25 με test Api.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω βάλει σαλιγκάρι. Εχω τρείς hermit red leg και τρώνε μονο από τον βράχο.Την έβγαλα εχτές σιγά σιγά όλη με το χέρι.Έχει απομείνει μονο πάνω στην κόκκινη μακροάλγη όπου από τι είδα πριν από λίγο της ξηγιούνται τα καβουράκια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω βάλει σαλιγκάρι. Εχω τρείς hermit red leg και τρώνε μονο από τον βράχο.Την έβγαλα εχτές σιγά σιγά όλη με το χέρι.Έχει απομείνει μονο πάνω στην κόκκινη μακροάλγη όπου από τι είδα πριν από λίγο της ξηγιούνται τα καβουράκια.

Tο σαλιγκάρι σε αυτή την φάση νομίζω δεν κάνει τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Κακως την αφησες να θεριεψει ετσι...αλλα μετα ειναι κι αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω...ισως περιεχουν σπορια και το κανεις χειροτερα...Τι να πω! Ειμαστε αρκετοι αυτο τον καιρο που παιδευομαστε με την τριχοειδη...Υπομονη... ειναι κατι τουλαχιστον που οι θαλασσινοι ξερουμε να κανουμε...

Link to comment
Share on other sites

Όντως κακός αλλα δεν ήμουνα σίγουρος εάν είναι τριχοειδείς ή κάτι άλλο. Όσο για την υπομονή έχεις δίκιο είναι κάτι που το έχω καταλάβει τον λίγο καιρό που ασχολούμαι με τα αλάτια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...