Jump to content

Α.ο.ποια Να Διαλεξω;μηπως Απιονισμενο;


Recommended Posts

Καλησπερα,

εχω ενα 200λιτρο φουλ φυτεμενο με ροδοστομους και καρδιναλιους.

Αλλαγες 2-3 φορες το μηνα απο 25 λιτρα.

Θελω να ριξω τις σκληροτητες (οι θεσ/νικεις ξερουν τις τιμες gh που εχουμε εδω) και αναγκαστικα πρεπει να προβω σε αγορα Α/Ο.

Σημειωση οτι και τα δυο θα χουν μεμβρανες 100gpd,μανομετρο και flusk kit.Το κακο ειναι που δε λεει την αναλογια καθαρου/βρωμικου.

Εχω δει αυτα τα 2 μοντελα.

Αυτη θα εχει και diy

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29985

Αυτη οχι.

http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29872

Θελω να αποφυγω τις υπερβολες λογω οικονομικων.Αν μου κανει και καποια αλλη ευχαριστως να ακουσω γνωμες.

Και τελευταια ερωτηση.Το απιονισμενο νερο εχει μεγαλη διαφορα απο το οσμωσης;

Δηλαδη δεν αξιζει να ασχοληθω μονο με απιονισμενα;Συμφερει πιο πολυ αφου τα παιρνω 0,50 το τετραλιτρο.Οπως και να χει σε ενα χρονο δε θα χω δωσει ουτε το 1/3 της αξιας που εχει ενα συστημα οσμωσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

εχω ενα 200λιτρο φουλ φυτεμενο με ροδοστομους και καρδιναλιους.

Αλλαγες 2-3 φορες το μηνα απο 25 λιτρα.

Θελω να ριξω τις σκληροτητες (οι θεσ/νικεις ξερουν τις τιμες gh που εχουμε εδω) και αναγκαστικα πρεπει να προβω σε αγορα Α/Ο.

Σημειωση οτι και τα δυο θα χουν μεμβρανες 100gpd,μανομετρο και flusk kit.Το κακο ειναι που δε λεει την αναλογια καθαρου/βρωμικου.

Εχω δει αυτα τα 2 μοντελα.

Αυτη θα εχει και diy

http://www.waterwave...roduct_id=29985

Αυτη οχι.

http://www.waterwave...roduct_id=29872

Θελω να αποφυγω τις υπερβολες λογω οικονομικων.Αν μου κανει και καποια αλλη ευχαριστως να ακουσω γνωμες.

Και τελευταια ερωτηση.Το απιονισμενο νερο εχει μεγαλη διαφορα απο το οσμωσης;

Δηλαδη δεν αξιζει να ασχοληθω μονο με απιονισμενα;Συμφερει πιο πολυ αφου τα παιρνω 0,50 το τετραλιτρο.Οπως και να χει σε ενα χρονο δε θα χω δωσει ουτε το 1/3 της αξιας που εχει ενα συστημα οσμωσης.

αναλογια καθαρου βρομικου καθοριζει η μεμβρανη οσο ποιο μεγαλος αριθμος της μεμβρανης τοσο μεγαλυτερη ποσοτιτα και χαμηλοτερη ποιοτητα

δουλεια θα κανεις και με αυτην http://www.waterwaves.gr/index.php?target=productproduct_id=29858 στην οποια θα επιλεγα 50αρα μεμβρανη μιας και τα λιτρα που χρειαζεσαι ειναι λιγα και ειναι αρκετα οικονομικη

Link to comment
Share on other sites

Ναι την ειδα και αυτη αλλα μου φανηκε πολυ της πλακας.Δε θελω να παρω κατι και να μου χαλασει στο 6μηνο.Ελεγα να δωσω κατι παραπανω αλλα να τη κρατησω για παντα.

Οσο πιο μεγαλη η μεμβρανη τοσο μεγαλυτερη αναλογια καθαρου με βρωμικο βγαζει;Πρωτη φορα το ακουω.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι της πλακας απλα εχει 2 προφιλτρα αντι για 4-5 που εχουν οι αλλες

τα οποια μπορεις αν χρειαζεσαι κατι παραπανω να το προσθεσεις αργοτερα

  • 190 λίτρα/μέρα (50 GpD)
  • 284 λίτρα/μέρα (75 GpD)
  • 380 λίτρα/μέρα (100 GpD)
  • καθαρου νερου οσο μικροτερο το νουμερο της μεμβρανης τοσο περισοτερο βρομικο λιγοτερο καθαρο δηλ ποιοτικοτερο φιλτραρισμα στο νερο σου οσο αφορα την οσμοση

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν εχω ΑΟ αλλα σκεφτομε προς καλοκαιρι να παρω μια που και στο Βολο ειδικα το καλοκαιρι εχουμε GH και πανω απο 20, νομιζω πως το θεμα του αριθμου της μεμβρανης ειναι καθαρα θεμα για την ποσοτητα παραγωγης καθαρου νερου και οχι εαν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο καθαρο το νερο που παραγεται. Απο εκει και περα παιζει ρολο και η πιεση του δυκτιου για το αν θα εχουμε καλυτερες ή χειροτερες επιδοσης της ΑΟ για αυτο υπαρχουν και αντλιες που προστηθεωνται αναλογα των απαιτησεων μας.

Διωρθοστεμαι αν κανω λαθος.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

νομιζω κανεις λαθος γιατι σου λεει οτι δουλευουν στα 50 psi η στα 60 οτι μεμβρανη βαλεις μιλας για την ιδια πιεση

με 50 psi η 50αρα βγαζει 190λτ

η 75αρα 284 και 380 η 100αρα

για να βγαλει μεγαλιτερη ποσοτητα νερου με την ιδια πιεση νερου πρεπει να εχει ποιο ανοικτους πορους "ας το πουμε ετσι"

αρα και χαμηλοτερη ποιοτητα νερου επιδι εχει περασει απο οσμοση η ποιοτητα του νερου ειναι καλη αλλα οχι η καλυτερη

δεν ειναι εφικτο να βγαζει ιδια ποιοτητα νερου η μεμβρανη των 1500λτ την μερα

με αυτην που βγαζει 190 και μιλαω για ιδια πιεση στο δυκτιο

τα booster χρησιμοποιουντε οταν δεν υπαρχει πιεση στο δυκτιο για να μπορεσει το νερο να περασει απο την μεμβρανη και να μην μηνει στασιμο εκει μεσα

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Ωραια μεχρι εδω.Για καποιον που δε βιαζεται παιρνει μια μικρη μεμβρανη.Τα προφιλτρα ομως και τα σταδια που εχουν καποιες πιο ακρβες δε βοηθανε να "ζησει" πιο πολυ η μεμβρανη που εχει και το μεγαλυτερο κοστος και να βγαλει ακομα καθαροτερο νερο;

Για τα απιονισμενα τι λετε;Τα ξεχναμε τελειως;

Link to comment
Share on other sites

αυξανουν την ποιοτητα σε πολλες περιπτωσεις θα δεις να εχουν 2ο σταδιο ανθρακα σε κοκους και στο 4ο ξανα ανθρακα συμπαγες

οπως και 2 οσμοσεις το καθαρο νερο το ξαναπερναει απο οσμοση για το καλυτερο δυνατον αποτελεσμα

ακομα υπαρχουν οσμοσεις που στο τελος το περνανε απο u.v λαμπες,ιονιστες, φιλτρα ιχνοστιχειων και παει λεγοντας

για την δουλεια που θες την οσμοση τα θεορω περιτα

αν ομως εχεις την δυνατοτιτα να βαλεις κατι παραπανω το βαζεις

Link to comment
Share on other sites

Marniero, μηπως εχεις εντοπισει καποια θεματα περι ΑΟ να ξεστραβοθω λιγο γιατι με ενδιαφερει το ολο θεμα, ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

για την ποσοτητα που χρειαζεσαι παρε την 50gpd μεμβρανη.. Αν κανεις απ΄ευθειας προσθηκη νερου στο ενυδρειο και βιαζεσαι τοτε μπορεις να βαλεις μεγαλυτερη.

Το diy αν εννοεις τις ρητινες τοτε ειναι περιττο σε ενυδρειο γλυκου νερου. Δεν σου χρειαζεται.

Η αναλογια καθαρου /βρωμικου στην πρωτη νομιζω οτι ειναι 1/3. Αν θελεις καλυτερη αποδοση (καθαρισμου) βαλε μια καλυτερη μεμβρανη (νομιζω DOW).

Η αντλια χρειαζεται οταν η πιεση δικτυου ειναι μικρη. Παντως οσο περισσοτερη η πιεση τοσο καλυτερη αποδοση εχει η Α/Ο.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω κανεις λαθος γιατι σου λεει οτι δουλευουν στα 50 psi η στα 60 οτι μεμβρανη βαλεις μιλας για την ιδια πιεση

με 50 psi η 50αρα βγαζει 190λτ

η 75αρα 284 και 380 η 100αρα

για να βγαλει μεγαλιτερη ποσοτητα νερου με την ιδια πιεση νερου πρεπει να εχει ποιο ανοικτους πορους "ας το πουμε ετσι"

αρα και χαμηλοτερη ποιοτητα νερου επιδι εχει περασει απο οσμοση η ποιοτητα του νερου ειναι καλη αλλα οχι η καλυτερη

δεν ειναι εφικτο να βγαζει ιδια ποιοτητα νερου η μεμβρανη των 1500λτ την μερα

με αυτην που βγαζει 190 και μιλαω για ιδια πιεση στο δυκτιο

τα booster χρησιμοποιουντε οταν δεν υπαρχει πιεση στο δυκτιο για να μπορεσει το νερο να περασει απο την μεμβρανη και να μην μηνει στασιμο εκει μεσα

ελπιζω να βοηθησα

Αρα για να καταλαβω, μιλωντας για την συγκεκριμενη ΑΟ που προτεινης και βαση ιδιας πιεσης του δυκτιου, βαζοντας μια μεγαλυτερη μεμβρανη (πχ την 150αρα) απο την μια θα εχουμε μεγαλυτερη παραγωγη νερου αλλα απο την αλλη οχι τοσο καθαρο νερο απο οσο μια 50αρα;

Κατα αρχας να αναφερω πως τον χειμωνα στο Βολο εχουμε GH περιπου 16, ενω το καλοκαιρι 20+.

Το σκεπτικο μου ειναι ως εξης:

Προσωπικα με ενδιαφερει στο φυτεμενο μου να εχω μια GH μεταξυ 6 με 8 και ΚΗ μεταξυ 3 με 4. Αρα λεω με το φτωχο μου μυαλο, μηπως με συμφερει να παρω την ΑΟ με την 150αρα μεμβρανη ετσι ωστε απο την μια να εχω μεγαλυτερη παραγωγη σε λιγοτερο χρονο; δευτερον θα εχω λιγοτερο νερο για πεταμα; και τριτων θα χρειαζομαι να συμπληρωνω νερο δυκτιου για να το φερω στα μετρα μου;

Να διευκρινησω πως δεν γνωριζω την πιεση του δυκτιου αλλα δεν νομιζω πως εχουμε και καποια ιδιαιτερη πιεση στο δυκτιο μας, αυτο κατα ποσο επιρεαζει την λειτουργια της ΑΟ;

Φιλε Πανο, Sorry αν νομιζεις πως παρενοχλω το θεμα σου αλλα για να μην ανοιξω καποιο καινουργιο θεμα μια που εχω και εγω εχω αναλογες αποριες σε ποια ΑΟ να καταληξω, πηρα το θαρρος να βαλω στο θεμα σου τα οποια ερωτηματα μου. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πανο, Sorry αν νομιζεις πως παρενοχλω το θεμα σου αλλα για να μην ανοιξω καποιο καινουργιο θεμα μια που εχω και εγω εχω αναλογες αποριες σε ποια ΑΟ να καταληξω, πηρα το θαρρος να βαλω στο θεμα σου τα οποια ερωτηματα μου. :blush:

Κανε δουλεια σου.Οσο πιο πολλοι ρωτανε τοσο πιο πολυ θα βοηθηθουμε ολοι.

Ειναι βασικο για μενα αλλα και για αλλους που εχω ρωτησει η αναλογια καθαρου/ βρωμικου.Αντε οσοι εχουμε αυλη να ποτιζουμε αλλα να βγαζεις 10 λιτρα και να πετας 30 ειναι πολυ.

Την 50αρα μεμβρανη θα παρω γιατι δε με ενδιαφερει η ταχυτητα.Ας τα βγαλει τα λιτρα που θελω και σε μια μερα.Σε βαρελι θα πηγαινουν τα νερα.

Η ποιοτητα με ενδιαφερει και η ζωη της μεμβρανης.Μην αλλαζουμε καθε μισο χρονο.

Για αυτο λεω μηπως να παω σε 4 σταδιων συστημα αλλιως αν μου κανει και τη δουλεια η φτηνιαρικη compaact ολα καλα.Παιρνω αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να καταλαβω, μιλωντας για την συγκεκριμενη ΑΟ που προτεινης και βαση ιδιας πιεσης του δυκτιου, βαζοντας μια μεγαλυτερη μεμβρανη (πχ την 150αρα) απο την μια θα εχουμε μεγαλυτερη παραγωγη νερου αλλα απο την αλλη οχι τοσο καθαρο νερο απο οσο μια 50αρα;

σε συγκριση με την 50αρα θα εχεις χειροτερης ποιοτητας νερο και μεγαλυτερη παραγωγη αλλα το νερο δεν παυει να ειναι πεντακαθαρο σε σχεση με αυτο της βρισης σου

Κατα αρχας να αναφερω πως τον χειμωνα στο Βολο εχουμε GH περιπου 16, ενω το καλοκαιρι 20+.

Το σκεπτικο μου ειναι ως εξης:

Προσωπικα με ενδιαφερει στο φυτεμενο μου να εχω μια GH μεταξυ 6 με 8 και ΚΗ μεταξυ 3 με 4. Αρα λεω με το φτωχο μου μυαλο, μηπως με συμφερει να παρω την ΑΟ με την 150αρα μεμβρανη ετσι ωστε απο την μια να εχω μεγαλυτερη παραγωγη σε λιγοτερο χρονο; δευτερον θα εχω λιγοτερο νερο για πεταμα; και τριτων θα χρειαζομαι να συμπληρωνω νερο δυκτιου για να το φερω στα μετρα μου; χωρις να κοβω τα χερια μου νομιζω θα κανεις την δουλεια σου κ με 150αρα αν και εγω δεν θα επελεγα τοσο μεγαλη

Να διευκρινησω πως δεν γνωριζω την πιεση του δυκτιου αλλα δεν νομιζω πως εχουμε και καποια ιδιαιτερη πιεση στο δυκτιο μας, αυτο κατα ποσο επιρεαζει την λειτουργια της ΑΟ;

η οσμοση για να δουλεψει θελει μια αλφα πιεση.

η δικια μου δουλευει με περιπου 10bar αν υπολογισεις οτι ερχεται η παροχη απο την δεξαμενη στην ταρατσα περιπου12 μετρα υψος με φυσικη ροη

αν δεν εχεις σωστη πιεση δυκτιου θα υπολειτουργει η δεν θα λειτουργει καθολου αυτο το βλεπεις μετα και πρατεις αναλογος

Φιλε Πανο, Sorry αν νομιζεις πως παρενοχλω το θεμα σου αλλα για να μην ανοιξω καποιο καινουργιο θεμα μια που εχω και εγω εχω αναλογες αποριες σε ποια ΑΟ να καταληξω, πηρα το θαρρος να βαλω στο θεμα σου τα οποια ερωτηματα μου. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Κανε δουλεια σου.Οσο πιο πολλοι ρωτανε τοσο πιο πολυ θα βοηθηθουμε ολοι.

Ειναι βασικο για μενα αλλα και για αλλους που εχω ρωτησει η αναλογια καθαρου/ βρωμικου.Αντε οσοι εχουμε αυλη να ποτιζουμε αλλα να βγαζεις 10 λιτρα και να πετας 30 ειναι πολυ.

Την 50αρα μεμβρανη θα παρω γιατι δε με ενδιαφερει η ταχυτητα.Ας τα βγαλει τα λιτρα που θελω και σε μια μερα.Σε βαρελι θα πηγαινουν τα νερα.

Η ποιοτητα με ενδιαφερει και η ζωη της μεμβρανης.Μην αλλαζουμε καθε μισο χρονο.

Για αυτο λεω μηπως να παω σε 4 σταδιων συστημα αλλιως αν μου κανει και τη δουλεια η φτηνιαρικη compaact ολα καλα.Παιρνω αυτη.

να υπολογιζεις οτι τα προφιλτρα/ανθρακας αλαζονται συνηθος καθε 6μηνες η καθε φορα που εχει περασει το οριο λιτρων που εχει δοσει ο κατασκευαστης

η μεμβρανη αλαζεται συνηθος καθε χρονο

αν την θελεις μονο για να κατεβαζεις σκληροτητες μια χαρα εισαι με την φτηνιαρικη διαφορετικα προτεινω να δοσεις κατι ακομα και να βαλεις οικιακης χρησης να πινεται καθαρο και εσεις και οχι μονο τα ψαρια σας

(αν μαθει κανεις να πινει νερο μονο απο α/ο δυσκολευεται μετα ακομα και στα ενφιαλομενα μιας και βρομανε χλορινη)

Link to comment
Share on other sites

Αρα για να καταλαβω, μιλωντας για την συγκεκριμενη ΑΟ που προτεινης και βαση ιδιας πιεσης του δυκτιου, βαζοντας μια μεγαλυτερη μεμβρανη (πχ την 150αρα) απο την μια θα εχουμε μεγαλυτερη παραγωγη νερου αλλα απο την αλλη οχι τοσο καθαρο νερο απο οσο μια 50αρα;

Νομιζω οτι Την ιδια ποιοτητα εχουν. Η μεγαλυτερη παραγωγη επιτυγχανεται με αυξηση της επιφανειας της μεμβρανης.

Προσωπικα με ενδιαφερει στο φυτεμενο μου να εχω μια GH μεταξυ 6 με 8 και ΚΗ μεταξυ 3 με 4. Αρα λεω με το φτωχο μου μυαλο, μηπως με συμφερει να παρω την ΑΟ με την 150αρα μεμβρανη ετσι ωστε απο την μια να εχω μεγαλυτερη παραγωγη σε λιγοτερο χρονο;

σε συμφερει απο ποια αποψη. Οσο μεγαλυτερη παροχη τοσο πιο ακριβη ειναι. Διαλεξε την μεμβρανη με βαση τις αναγκες σου δηλ. ποσο νερο θελεις σε ποσο χρονο. Αν χρησιμοποιεις βαρελι ακομα και μια μικρη μπορει να κανει ανετα τη δουλεια τηης.

δευτερον θα εχω λιγοτερο νερο για πεταμα;

Η αναλογια ειναι σταθερη οποτε η ιδια ποσοτητα νερου πετιεται

και τριτων θα χρειαζομαι να συμπληρωνω νερο δυκτιου για να το φερω στα μετρα μου;

προφανως αφου το νερο της Α/Ο εχει μηδενικες σκληροτητες. Θα πρεπει να αναμιγνυεις καταλληλα με νερο δικτυοθ ή το βρωμικο νερο (το τελικο αποτελεδμα ειναι το ιδιο).

Να διευκρινησω πως δεν γνωριζω την πιεση του δυκτιου αλλα δεν νομιζω πως εχουμε και καποια ιδιαιτερη πιεση στο δυκτιο μας, αυτο κατα ποσο επιρεαζει την λειτουργια της ΑΟ;

οσο πιο μικρη η πιεση δικτυου τοσο πιο μικρη η παραγωγη καθαρου νερου.

....Για αυτο λεω μηπως να παω σε 4 σταδιων συστημα αλλιως αν μου κανει και τη δουλεια η φτηνιαρικη compaact ολα καλα.Παιρνω αυτη.

στη πρωτη αναφερομενη (συστημα chromis) η μεμβρανη αναμενεται να αλλαζεται καθε 2 χρονια. Οι αλλαγες τοσο στα προφιλτρα γινεται βαση των λιτρων που περνανε και οχι του χρονου.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ μια απορία που έχω και μπορεί να έχουν και άλλοι...

Μπορούμε να προσθέσουμε σε οποιοδήποτε σύστημα Α.Ο. φίλτρο ρυτίνης που είναι ψιλο-must για το θαλασσινό νερό;

Εγώ που θέλω να ασχοληθώ για παράδειγμα κάποια στιγμή, μπορώ να πάρω ένα απλό συστημα Α.Ο. από αγγελία πχ για να το χρησιμοποιώ στο ενυδρεία γλυκού που έχω και ανά πάσα στιγμή να προσθέσω το DI;

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ εύκολη η προσαρμογή του και μπαίνει στο τελικό στάδιο κατά την έξοδο του νερού.

Μάλιστα μπορείς να προσαρμόσεις ένα ΤΑΦ ταχυσύνδεσμο με κάποια βάνα και να το χρησιμοποιήσεις επιλεκτικά όποτε το χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα μια απορια.Το flush κιτ ξερω τι κανει.Ειναι βασικο;Αλλιως χαλαει πιο ευκολα η μεμβρανη;Kαι καθε ποτε χρειαζεται καθαρισμα η μεμβρανη πριν αλλαχτει;

Παντως για τα απιονισμενα ουτε ενας δεν εγραψε τη γνωμη του.Μαλλον ολοι ειμαστε εναντια σε αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Πανο απο αυτα που ξερω για το απιονισμενο ειναι οτι τα ποιο πολλα ειναι αγνωστου ταυτοτητας. Υπαρχουν βεβαια και καποια που αναγραφουν πως ειναι απο αντιστρωφη οσμωση και απο οτι ειδα κοστιζουν το διπλασιο απο το κοινο μπετονακι για σιδερο. Αυτο ισως μας δινει καποιες περισσοτερες εγγυησης. Εχω δοκιμαση παντως σε μικρο ποσοστο να συμπληρωσω νερο απο το φτηνο, το καλοκαιρι που εχουμε μεγαλη εξατμιση και εχουμε θεμα με τις σκληροτητες και δεν ειχα καποιο προβλημα. Απο την αλλη ειναι μια λυση προσωρινη πιστευω μια που πρεπει καθε φορα να κουβαλαμε ενα σωρο μπετονακια και η ΑΟ ποια σε τετοιες τιμες ειναι προσιτη απο θεμα κοστους, οποτε προσωπικα ψιφηζω υπερ της ΑΟ.

Link to comment
Share on other sites

Μακροπροθεσμα ναι συμφερει η οσμωση.Εγω χρησιμοποιω χρονια απιονισμενα γιατι τα παιρνω χονδρικη και με συμφερει αλλα με το καθε ρισκο που εμπεριεχει η αγορα τους.Μεχρι τωρα δεν ειχα προβληματα ουτε με απωλειες ζωντανων ουτε με αλγες ουτε με κατι υποπτο.

Η αγορα Α/Ο ομως ειναι μονοδρομος οπως και με τη μπουκαλα CO2 αν θες να ασχοληθεις πιο σοβαρα.

Απλα το θεμα ειναι να παρω μια που θα εχει καλη σχεση τιμης/αποδοσης.Για αυτο και εβαλα τα 2 μοντελα να μου πουν οι πιο εμπειροι.

Link to comment
Share on other sites

To flush kit είναι καλό να το έχεις γιατί καθαρίζει τυχόν αποθέσεις στη μεμβράνη και παρατείνει το χρόνο ζωής της. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά που θα δώσεις (λίγα σε σχέση με το όλο σύστημα). Μπορείς να κάνεις flushing για κανένα λεπτό κάθε φορά που χρησιμοποιείς την ΑΟ.

Το κάθε πότε θέλει αλλαγή η ΑΟ εξαρτάται από πολλά πράγματα - οι μεμβράνες έχουν κάποιο rating σε γαλόνια, π.χ. 1500, και μετά πρέπει υποτίθεται να τις αλλάξεις, αλλά ο πλεον αξιόπιστος τρόπος είναι να μετρήσεις τα TDS στην έξοδο της μεμβράνης σε σχέση με τα TDS στη βρύση. Αν π.χ. η μεμβράνη σου κανονικά κατακρατεί 98% των TDS και εσύ βλέπεις τα TDS στην έξοδο να παίρνουν την ανηφόρα πάνω από 3-4% αυτών της βρύσης, ξέρεις ότι είναι ώρα για αλλαγή.

Για τα απιονισμένα, ξέρω μερικούς που τα χρησιμοποιούν - κυρίως σε πολύ μικρά ενυδρεία. Αλλά όσο ανεβαίνουν τα λίτρα είναι παίδεμα τα κουβαλήματα και τα ταξίδια στα σουπερ μαρκετ νομίζω... Και δεν ξερω και οικονομικά αν συμφέρει. Καλύτερα φρέσκο ΑΟ παραγωγής σου...:-)

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα παρω (αν βρω λεφτα) τη φτηνη με το flush kit.Και τα αναλωσιμα ειναι σχετικα φτηνα.Αφου λετε οτι κανει τη δουλεια μου δεν εχω λογο να σας αμφισβητησω.

Εκτος αν δωσω κατι παραπανω και παω σε αυτη που ριξαν και τη τιμη http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71537&st=0&p=627572entry627572

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι πολύ εύκολη η προσαρμογή του και μπαίνει στο τελικό στάδιο κατά την έξοδο του νερού.

Μάλιστα μπορείς να προσαρμόσεις ένα ΤΑΦ ταχυσύνδεσμο με κάποια βάνα και να το χρησιμοποιήσεις επιλεκτικά όποτε το χρειάζεσαι.

Ωραία, άρα μπορώ να πάρω μια compact τώρα που τη θέλω για αναπλήρωση του εξατμισμένου νερού και όταν(πρωτα ο Θεός)πάω σε θαλασσινό προσθέτο και το DI...

Μόνο που δεν έχω δει πουθενά να πωλούνται ξεχωριστά φίλτρα ρητίνης, μόνο ανταλλακτικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...