Jump to content

Νεο Project 220Lt Φυτεμένο


mouroutsos

Recommended Posts

Τη GH και ΚΗ εχεις;

Link to comment
Share on other sites

To ΚΗ είναι στο 4 , το GH δεν μπόρεσα να το μετρήσω γιατί είχε χαλάσει το χημικό και δεν άλλζε χρώμα . Πρέπει να βρώ κανα σοβαρό τεστάκι μου φαίνεται αλλά να σου πω την αλήθεια τσιγκουνεύομαι λίγο τα λεφτά για τα τεστ. Πρέπει να κάνω καμια έκκληση στο φόρουμ μήπως βοηθήσει κάποιοσ με τις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το νερο του δυκτιου το ΚΗ σου ειναι οντως 4 τοτε λογικα με το CO2 θα καταφερεις να το κατεβασεις σταδιακα λιγο κατω απο το 7. Αν μετρας με στικ τοτε αστο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να προσεξεις λιγο την ψαροσυνθεση σου γιατι τα ψαρια που κοιτας δεν ταιριαζουν μεταξυ τους.Αυτα που θελουν μαλακοτερο νερο θα πρεπει να σκεφτεις και πως θα επεξεργαστεις το νερο σου για να εχεις τις καταλληλες σκληροτητες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα κάτι τεστάκια πιο έγκυρα. Το Ph είναι στο 7,5 και το Kh στο 4 εδειξε το ένα τεστ και 5 το άλλο. Όσο για το Gh πάλι δεν έβγαλα αποτέλεσμα γιατί δεν άλλαζε χρωμα το αντιδραστήριο. βέβαια παλιά πριν κανά 2 χρόνια που μέτραγα ήταν στο 8 . Τώρα όσον αφορά τα ψαράκια την ψαχνω την δουλειά να αλλά είμαι σε δίλημμα, μαλακόσω το νερό και να πάω σε κοπαδόψαρα ή να το εφήσω όπως είναι και να πάω στα εύκολα και ανθεκτικά gupies. Αν βάλω ξύλα για να μαλακώσει το νερό και γίνει έτσι λίγο πιο σκούρο δεν μει΄ωνεται και ο φωτισμό που φτάνει στα φυτά?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα σιγουρα με τα γκαπακια θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο οσο αφορα τις συνθηκες διαβιωσεις. Οσο αφορα το νερο εαν επιλεξεις τιποτα καρδιναλιους θα πρεπει να το προετοιμαζεις πρωτα το νερο σε βαρελι με τυρφη, ή αλλιως με ΑΟ για να κανεις αλλαγες με αναλογο νερο και τιμες του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ο κύβος ερίφθει... με guppies θα είναι η ψαροσύνθεση για να έχω και το κεφάλι μου ήσυχο όπως λες. Ξεκινάω και εξεταστική και δεν θέλω να έχω και πολλές σκοτούρες. Για τροφή πήρα την tetramin αλλά τι άλλο θα μπορούσα να ρίχνω για συμπλήρωμα διατροφής? Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο γενικό λίπασμα για να ρίχνω στα φυτάκια μου που και που εκτός από το excel.

Έγινε επεξεργασία - mouroutsos
Link to comment
Share on other sites

  • Ram cichlids, Platies, Mollies ειναι καλη συγκατικοι για τα Guppy. Τωρα το εαν μπορεις να βαλεις cpd το θεμα δεν ειναι να επιβιωνουν αλλα να ζουνε πανω κατω στις καταλληλες συνθηκες και αυτα πανε προς μαλακο και ψιλο οξυνο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάποιες ακόμα σκέψεις. Παρατήρησα ότι τα πιο παλια και μεγάλα φύλα του tenellus έχουν κιτρινίσει ενώ τα μικρά από κάτω είναι πράσινα και νομίζω βγαίνουν κάποια καινούρια αλλά το λέω με επιφύλαξη. Σκεφτόμουν οτί μπορεί να φταίει ο φωτισμός, γιατί η SOLAR Natur T8 (9000 K) που έχω μπροστά την έχω εδώ και 3 χρόνια και νομίζω οτι δεν φωτίζει το ίδιο με την T5 Longlife Amazon Day (6000 K), οπότε σκεφτόμουν να την αντικαταστήσω με μια SYLVANIA Gro lux T5 (8500 K) . Βέβαια μπορεί το φυτό να έχει πάθει σοκ από την μεταφυτευση μαγαζι-ενυδρείο , σίγουρα δεν είναι στρωμένος ο βυθός που μάλλον ως ένα βαθμό θα παιζει και αυτό ρόλο ,και χρησιμοποιώ και excel για γενικότερη βοήθεια των φυτών παρόλα αυτά δεν ξέρω τι να κάνω με την λάμπα. Λέω να περιμένω λίγο καιρό να δώ .

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα ειναι ενα θεμα αλλα το κιτρινισμα των φυλλων συνηθως οφειλεται σε καποια ελειψη ιχνοστοιχειων.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερωτησούλα παίδες.... εκτός απο τα γνωστά σαλιγκαράκια τα fysha έχω και κάτι πολύ μικρά σε μέγεθος ramshοrn περίπου 3 χιλιοστά, δεν δείχνουν να μεγαλώνουν αλλά σίγουρα είναι αρκετά . Βέβαια αρκετα είναι και τα fysha οπότε η ερώτηση μου είναι κατα πόσο να ανησυχώ με τα συγκεκριμένα σαλιγκάρια οτι δεν θα γίνει η σαλάτα τους το ενυδρείο μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...