Jump to content

Νεος Στο Θαλλασινο


georgekakio

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά!Ασχολούμαι με τα ενυδρεία 4 χρόνια περίπου αλλά με γλυκού νερού!Πάντα όμως με εντυπωσίαζαν του θαλασσινού κ ετσι εδώ κ 10 μέρες έχω ξεκινήσει το πρώτο μου θαλασσινό(200 λίτρα) με ζωντανό ινδονησιακό βράχο!Οι μετρήσεις μου αυτες τισ μέρες είναι πάρα πολύ καλές κ μου κάνει εντύπωση!Παρατήρησα ότι εχει βγάλει κάτι ο βράχος αλλά δεν ξέρω τι είναι!Μπορεί καποιος να μου πει τι είναι?

post-48227-0-52722000-1325793312_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλο ειναι καποιο ειδος ανεμωνης,μαλλον phymantus.Γραψε μας τις μετρησεις σου

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!Οι σημερινές μου μετρήσεις είναι: ΝΟ3(nitrate)-0,5

NO2(nitrite)-0

NH4(Ammonia)-0

Aλατότητα : 1.021

Το ενυδρείο το λειτουργώ 10 μέρες τώρα!Το μαγαζί από όπου πήρα τα πράγματα κ τον βράχο μου είπαν να μην ανυσηχώ κ ότι όλα είναι μια χαρά!Μου είπαν επίσης ότι δεν είναι ανάγκη να ανέβουν οι τιμές κότι άλλοι παρακαλάνε να μην ανέβουν!Αν είναι όντως έτσι σε πόσο καιρό να βάλω ψάρι μέσα?post-48227-0-47170200-1325875384_thumb.gif

Έγινε επεξεργασία - georgekakio
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντηση!Οι σημερινές μου μετρήσεις είναι: ΝΟ3(nitrate)-0,5

NO2(nitrite)-0

NH4(Ammonia)-0

Aλατότητα : 1.021

Το ενυδρείο το λειτουργώ 10 μέρες τώρα!Το μαγαζί από όπου πήρα τα πράγματα κ τον βράχο μου είπαν να μην ανυσηχώ κ ότι όλα είναι μια χαρά!Μου είπαν επίσης ότι δεν είναι ανάγκη να ανέβουν οι τιμές κότι άλλοι παρακαλάνε να μην ανέβουν!Αν είναι όντως έτσι σε πόσο καιρό να βάλω ψάρι μέσα?post-48227-0-47170200-1325875384_thumb.gif

Ριχνεις καθολου τροφουλα μεσα αυτες τις μερες,ωστε να δεις πως θα αντιδρασει ο βραχος κι αν τσιμπησει η αμμωνια;

Αν οχι κανε το.

Αν το πας για reef το 1021 ειναι λιγο.Ανεβασε την αλατοτητα στο 1025-1026.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να το κάνω reef(όχι ακόμα τουλάχιστον)!Για fish only to προορίζω!Δεν έριξα τροφή αλλά αύριο θα πάω να πάρω να δοκιμάσω!Το ενυδρέιο είναι 200λ , με tmc v2 400 skimmer k jbl e profit 900 εξωτερικό φίλτρο κ 18 κιλά ζωντανο βράχο κ αραγωνίτη κ κυκλοφορητή της tunze!Eσυ τι γνώμη έχεις?Θα χρειαστώ κάτι άλλο(για fish only πάντα)?Μου έιναι πολύτιμη η άποψή σου!Σ'ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Το στησιμο σου μου αρεσει πολυ.Αυτο που φαινεται στην παλτη ειναι αφισα;

Στο εξωτερικο φιλτρο ανθρακα και αντιφοσφωρο,και σιγουρευεσαι για τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφίσα είναι αν κα την αδικεί η φωτογραφία!Στο εξωτερικό φίλτρο εχω βάλει κ άνθρακα κ αντιφώσφορο!Πόσο καιρό να το αφήσω να λειτουργήσει χωρις ψάρια?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...