Jump to content

Νεο Reef 200Lt


Alucard

Recommended Posts

Λοιπόν , πάμε πολύ καλά!

Όπως είπα τις δυο πρώτες ημέρες είχαμε αμμωνία, η οποία όμως μηδενίστηκε πολύ γρήγορα , νιτρώδη δεν προλάβαμε καν να δούμε και τα νιτρικά μας αυτή τη στιγμή βρίσκονται στα 20ppm. Το ενυδρείο έστρωσε σε μόλις 4 ημέρες.

Τι κουβαλούσε πια αυτός ο βράχος! :)

Ετοιμάζω μια αλλαγή νερού για να πέσουν τα νιτρικά και ν'ανεβάσω λιγάκι την αλατότητα και πάμε για το ζευγάρι clown μες τη βδομάδα.

Επίσης ο βράχος έχει αρχίσει να παίρνει χρώμα απ'την κοραλλίνη η οποία αναπτύσεται πολύ γρήγορα.

Πήρε βέβαια χθες το μάτι μου έναν λαθρεπιβάτη μες τον βράχο , προκείτε για ένα μικρό καβουράκι , το οποίο δεν το εντόπισα πριν μπει ο βράχος στο ενυδρείο. Να δοκιμάσω να το βγάλω ή το αφήνω και βλέπουμε?

Έγινε επεξεργασία - Alucard
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ και πάλι. Περίπου 2 βδομάδες μετά την τελευταία ανανέωση , το ενυδρείο βρίσκεται σε καλό δρόμο νομίζω (θα μου πείτε και σεις)

Τα ζωντανά μας :

2x Clownfish

1x Six line wrasse

1x Lawnmowner Blenny

+ μερικά Hermit crabs , 1 αχινός 2 γαριδούλες πολύ μικρές και διάφορα σαλιγκάρια τα οποία όλα ήρθαν πακέτο με το βράχο.

Τα κορράλια μας (πιστεύω τα χω αναγνωρίσει σωστά) :

- Galaxy coral

- Starburst polyp

- Purple mushroom

Μετρήσεις :

pH : 8.15-8.35 (Ηλ. πεχάμετρο)

NH3 : 0 (API)

NO2 : 0 (API)

NO3 : 10 (API)

κΗ : 8 (Tropic Marin)

Αλατότητα : 1.024

Όπως βλέπετε κοραλλίνη υπάρχει άφθονη και σε πολλές αποχρώσεις πάνω στο βράχο, αλλά πότε θα πιάσει στα τζάμια και στο φίλτρο? Μήπως να την ξύσω λιγάκι από κάποιο βράχο για να εξαπλωθεί? Ανυπομονώ.

Περιμένω ν'ακούσω τη γνώμη σας για το ενυδρείο μέχρι στιγμής.

dsc00755wi.jpg

dsc00738ug.jpg

dsc00748b.jpg

dsc00737mv.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τη galaxea τοποθετησε την χαμηλα,και μακρια απο οποιοδηποτε αλλο κοραλι.Και εννοω μακρια,καθως αν σηκωσει πλοκαμι,οτι ακουμπησει θα το νεκρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Με το σκιμμερ τι έκανες γιατί δεν είδα κάπου αναφορά.

Link to comment
Share on other sites

Με το σκιμμερ τι έκανες γιατί δεν είδα κάπου αναφορά.

Δουλεύω το σκίμμερ που ήρθε μαζί με το ενυδρείο. Μπορώ να πω ότι είχα παρεξηγήσει αρχικά , τελικά δουλεύει μια χαρά, με ελάχιστο θόρυβο και βγάζει αρκετή βρωμιά. Βρίσκεται σ'ενα απ'τα διαμερίσματα του εσωτερικού φίλτρου.

Επειδή όμως δεν μου αρέσει οπτικά το εσωτερικό φίλτρο και η αλήθεια είναι ότι πιάνει αρκετό χώρο μες το ενυδρείο , θα το ξεφορτωθώ κάποια στιγμή.

Σκέφτομαι είτε για κατασκευή Sump και να μπει εκεί το σκιμμερ ή να πάω σε κάποιο εξωτερικό σκίμμερ που να έχει δυνατότα να πάρει τον άνθρακα και τον αντιφώσφορο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...