Jump to content

Πόση Κυκλοφορία Έχετε?


BiggBilly

Recommended Posts

Όπως λέει ο τίτλος, πόση κυκλοφορία έχετε στο ενυδρείο σας?

Καλό θα ηταν η απάντηση σας να συνοδεύεται απο τι κοράλλια στεγάζεται, αν είστε ευχαριστημένη απο την ανάπτυξη τους. Απο το αν είναι "ανοιχτό" ή "κλειστό" το στήσιμο του βράχου. Ακόμα κι αν προέρχεται η ροή απο περισσότερες απο μια πηγες.

Εγώ σε ~50λτ έχω κυκλοφορία x80 απο δύο κυκλοφοριτές. Ελλειπές ανοιχτό χώρο (βράχια κοντά στο τζάμι) με LPS και μαλακά κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Σε 220 καθαρά λίτρα, κυρίως με μαλακά και κάποια LPS την κυκλοφορία αναλαμβάνει μια Vortech MP10 καλύπτοντας όλο το ενυδρείο που σε κάποια σημεία είναι εσκεμμένα πιο χαμηλή για τους οργανισμούς που δεν θέλουν πολύ ανατάραξη.

Ο βράχος είναι αρκετός και καλύπτει όλο το μήκος του ενυδρείου (120μ) αλλά από κάτω δημιουργεί πολλές διόδους/σπηλιές για καλύτερη κυκλοφορία του νερού.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Στα 650 λιτρα με πολυ ανοιχτο aquascape εχω 2 vortech Mp 40 es σε συνχρονισμο (σε sort pulse) + την επιστροφη ΕΗΕΙΜ 3000

θεωρω οτι ειμαι καλυμενος προς το παρον με τα παραπανω αλλα ισως θα χρειαστω αλλες 1-2 Vortech mp40 es αν συνεχιζουν να μεγαλωνουν τα κοραλια με τον σημερινο ρυθμο....

Link to comment
Share on other sites

Στα 650 λιτρα με πολυ ανοιχτο aquascape εχω 2 vortech Mp 40 es σε συνχρονισμο (σε sort pulse) + την επιστροφη ΕΗΕΙΜ 3000

θεωρω οτι ειμαι καλυμενος προς το παρον με τα παραπανω αλλα ισως θα χρειαστω αλλες 1-2 Vortech mp40 es αν συνεχιζουν να μεγαλωνουν τα κοραλια με τον σημερινο ρυθμο....

.....και φυσικά θα πρέπει να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο . :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

.....και φυσικά θα πρέπει να φτιάξεις ένα μεγαλύτερο ενυδρείο . :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-146:

Σιγουρα,γιατι 4 vortech 40αρες στα 650 λιτρα,θαρρω πως ειναι υπερβολη :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε κυβο 260 λιτρων εχω 2 κυκλοφορητες, μια Mp10 & μια Coralia 3200lt/h.

Επισης 3 επιστροφες (sub, Φιλτρο, & UV) 3000lt/h.

Συνολικα 12000lt/h/260lt=46

Κλειστο στησιμο βραχου κοντα στα τζαμια με αρκετα κενα αναμεσα τους, φιλοξενει μ****α κοραλλια.

Link to comment
Share on other sites

Σε 900 λίτρα αυτη την στιγμη και με 120 κιλά βράχο, παίζουν 2 Vortech 40άρες και 3 nano tunze.

Τα πράγματα αυτη την στιγμή δείχνουν μιά χαρά απο κυκλοφορία, και ίσως είναι και ΄μεγαλύτερη απο ότι θα έπρεπε!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Σε 320 λίτρα καθαρά.

4 tunze 6055

2 tunze 6045

1 επιστροφή 2300 λίτρα

1 επιστροφή 1700λίτρα.

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
Link to comment
Share on other sites

Στο κυριος ενυδρειο,περιπου 600λ αν εξερεσεις τον βραχο,εχω 1 Vortech MP40W,1Αquael 10000l,3Αquael2600,επιστροφη5000l.Παντως ρε παιδια παραπανω ειδα τρελες κυκλοφοριες.Χριαζομαστε τοσο πολυ κυκλοφορια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια για να μην ανοιγω αλλο θεμα, επι της ευκαιριας θα ηθελα να ρωτησω:

Ποση κυκλοφορια χρειαζεται ενα reef και ενα fowlr ενυδρειο, στο περιπου ;

Ευχαριστω !!!

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ειναι πολυ γενικο αυτο που ρωτας.

Αλλη κυκλοφορια θελει ενα reef με σκληρα(μεγαλη),αλλη ενα με Lps,soft η ανεμωνες(μετρια και σε καποιες των περιπτωσεων χαμηλη),και διαφορετικη ενα μονο με ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

στα 380λ έχω τρία κινεζάκια 13000 λ.α.ω. σύνολο ( 32.5 χ )

Link to comment
Share on other sites

Βασιλη ειναι πολυ γενικο αυτο που ρωτας.

Αλλη κυκλοφορια θελει ενα reef με σκληρα(μεγαλη),αλλη ενα με Lps,soft η ανεμωνες(μετρια και σε καποιες των περιπτωσεων χαμηλη),και διαφορετικη ενα μονο με ψαρια.

Το πρόβλημα πάντως είναι, ότι ακόμη και στις περιπτώσεις που χρειαζόμαστε λόγω κοραλιών μικρή κυκλοφορία, εαν υπάρχει αρκετός βράχος αυτό δεν ταυτίζεται, επειδή σε περίπτωση χαμηλής κυκλοφορίας αυτός δεν θα έχει βοήθεια σωστή γιά την ζωντάνια του, πέρα απο το ότι θα υπάρξει και πρόβλημα με άλγες.

Συνεπώς και αυτό που λές Στράτο μου περί lps, είναι πολύ σχετικό,κατά την ταπεινή μου άποψη.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα πάντως είναι, ότι ακόμη και στις περιπτώσεις που χρειαζόμαστε λόγω κοραλιών μικρή κυκλοφορία, εαν υπάρχει αρκετός βράχος αυτό δεν ταυτίζεται, επειδή σε περίπτωση χαμηλής κυκλοφορίας αυτός δεν θα έχει βοήθεια σωστή γιά την ζωντάνια του, πέρα απο το ότι θα υπάρξει και πρόβλημα με άλγες.

Συνεπώς και αυτό που λές Στράτο μου περί lps, είναι πολύ σχετικό,κατά την ταπεινή μου άποψη.

Ολα ειναι σχετικα Γιαννη απο τη στιγμη που μιλαμε για μια προσομοιωση ενος υφαλου,αναμεσα σε πεντε τζαμια.............Και το θεμα κυκλοφορια,παραειναι πολυπλοκο!!!

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ οτι 20Χτα λίτρα είναι χρυσός κανόνας όταν έχεις ζωντανό βράχο και καλύτερα όχι μονόπλευρο ώστε να αποφεύγεις νεκρά σημεία,Παίζει ρόλο και η τοποθέτηση του βράχου που σήμερα οι περισσότεροι χομπίστες τοποθετούν λιγότερο βράχο και πιο αραιά για να αποφύγουν νεκρά σημεία που οδηγούν σε ανατοποθέτηση detritious και algae blooms.Η κυκλοφορία στο RSM 130 μου είναι οι 2 maxijet 600lt/hr +1 κινεζάκι sunsun 3000l/h σύνολο 4200.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω 2 resun 3000l/h se 250 litra κυβο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

σε 250λιτρα εχω 2χ2900λ και 1χ4900 \ 250 = 42,8(ολες ειναι sun-sun)

Το στησημο ειναι τυπου volcano (πυραμοειδες) με μικρες διοδους (χωρανε ανετα τα κλοουνακια) αλλα κανενα κομματι βραχου δεν ακουμπαει στο τζαμι (υπαρχει κυλικη κυκλοφορια), επισης εχω wavemaker που δινει 8λεπτα λειτουριας εναλαξ στις 2 απο τις 3 κοραλιερες(η 1 δουλευει μονιμα και χτυπαει στην επιφανεια)..

Link to comment
Share on other sites

Σε κυβο 60*60*75 με τον βραχο στην μεση σαν πιργο θα κανω δουλεια με τις 2 2600 της aquael που εχω τωρα στο ριο180 η δεν ειναι αρκετες;Κυριως soft κοραλια θα βαλω.

Έγινε επεξεργασία - mitsaras
Link to comment
Share on other sites

Σε 300 λιτρα reef 110 μηκος,φουλ βραχο σε ολο το μηκος στημενο χαμηλα εχω 4 χ 2600 και μια 5000 κυριως για την επιφανεια.

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μιας και φτιάχτηκε το καινούργειο ας γράψω κι εγώ ότι σε 245lt καθαρό νερό υπάρχουν 2x4.500lt/h Tunze και 2x1.600lt/h ΚoraliaNano. Περίπου x50 φορές όγκου νερού. Μελλοντικά μπορεί να βάλω καμιά MP10 στην πλάτη.

Link to comment
Share on other sites

Σε 320 λίτρα έχω 1 resun 3000l/h και μια resun 5000l/h+ την eheim compact 2000 με μαλακά κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...