Jump to content

Ενυδρείο Με Κιχλίδες


steliosv

Recommended Posts

Τι εννοείς; Δηλαδή κάτω από την άμμο πρέπει να βάλω και πέτρες; Αν δεν βάλω δηλαδή τι θα γίνει; Εδώ είναι μια φώτο έτσι όπως το έστησα μέχρι τώρα.

Όχι δεν εννοούσα αυτό. Υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που στήνονται τα νταμάρια.

Αλλά στην περίπτωση σου δεν πειράζει. Μόλις είδα ότι θα βάλεις transcriptus οπότε δεν θα χρειαστείς και τραγικά πολλές πέτρες. Άρα δεν τείθεται κάποιο θέμα. Πρόσθεσε λίγες πέτρες ακόμα στο υπάρχον scape και θα είσαι εντάξει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς; Δηλαδή κάτω από την άμμο πρέπει να βάλω και πέτρες; Αν δεν βάλω δηλαδή τι θα γίνει; Εδώ είναι μια φώτο έτσι όπως το έστησα μέχρι τώρα.

αυτό που εννοεί ο φίλος είναι ότι επειδή οι κιχλίδες έχουν έφεση στο σκάψιμο, υπάρχει περίπτωση αν έχεις βάλει άμμο και μετά τις πέτρες, σκάβοντας την άμμο να πέσουν οι πέτρες και να σου σπάσουν κάποιο τζάμι. Το ίδιο ισχύει και για το φελιζόλ στον πάτο προτού μπει η άμμος. Για το φελιζόλ βέβαια οι απόψεις διίστανται. Εγώ προσωπικά έπειτα από αρκετό διάβασμα πολλών παρουσιάσεων δεν έβαλα τελικά. Έπαιξε βέβαια ρόλο και το είδος πέτρας που χρησιμοποίησα.

Τσέκαρε όμως αυτό που σου λέει ο φίλος στο τελευταίο post ίσως το σκάψιμο να μην είναι στο χαρακτήρα των ψαριών που έχεις επιλέξει. Αυτά θα στα πούνε τα άλλα παιδιά που είναι σαφέστατα ποιο έμπειρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σκεφτόμουν να βάλω ακόμα μια σείρα πέτρες απο πάνω από τις ήδη υπάρχουσες πέτρες και δύο σειρές από την αριστερή πλευρά και σε όλο το μπροστινό μέρος να μπούν κοχύλια και ίσως και ένα κλαράκι μικρό για διακόσμηση.Αφίσα έχω σκοπό να βάλω ούτως η άλλως απλά δεν την έχω πάρει ακόμα. Οποιαδήποτε διόρθωση ευπρόσδεκτη μιας και πρώτη φορά στήνω τέτοιου είδους ενυδρείο και θέλω να έχω ολοκληρώσει σωστά το setup προτού μπούν τα ψάρια (δηλάδη πριν ολοκληρωθεί το στρώσιμο) για να μην κάνω αλλαγές ενώ έχω ψάρια μέσα και τα στρεσάρω. thanks a lot... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ακομα απορια. τωρα π έχω στησει το ενυδρειο κ το στρωνω εβαλα τον θερμοστατη στους 27 βαθμους. το θερμομετρο γραφει 27 αλλα ο θερμοστατης εξακολουθει ν δουλευει. αν χαμηλωσω τον θερμοστατη στους 22 σβηνει και οταν το δυναμωνω γυρω στους 26 ξανα αναβει. το θεμα μου ειναι γιατι δε σβηνει ποτε; αν δουλευει καθε μερα ολη μερα θα καιει εβα καρο ρευμα.. τον θερμοστατη πρεπει ν τον εχω δουλεψει κανενα εξαμηνο απ οταν τον πηρα γιατι μετα ειχα κλεισει το ενυδρειο. ειναι ενας της eheim. τωρα δε θυμαμαι ομως ποσα watt ειχα παρει. αλλα νομιζω ειχα παρει για περισσοτερα λιτρα απο οσα ειναι το ενυδρειο μου. λογικα ειχα παρει 200W που ειναι για 200λτ. βεβεβαια θα τοβ ελεγξω απο το μήκος του για ν δω σιγουρα ποιον ειχα παρει. αλλα γενικως τι προτεινεται ετσι ωστε ν μην μ ερθει το ρευμα και παθω κανεβα εγκεφαλικο.

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να μην σβήνει! όλοι οι θερμοστάτες σβήνουν όταν φτάσει το νερό στους επιθυμητούς βαθμούς!(εκτός και αν είναι χαλασμένος!)

Καλύτερα που πήρες μεγαλύτερο γιατί θα πηγαίνει πιο ξεκούραστα απο ένα μικρότερο!

Link to comment
Share on other sites

ναι το ξερω οτι κανονικα σβηνει. υπαρχει περιπτωση ν εχει πεσει η αποδοση του... Γιατι το ν δουλευει ολη μερα και ν βλεπεις να μην πιανει τουσ 27 βαθμους. και αν χαμηλωνω την θερμοκρασια σβηνει οταν το φτανω στους 22 βαθμους. Βεβαια το θερμομετρο δειχνει 27 βαθμους αλλα αν ηταν 27 δε θ επρεπε ν σβηνει;

Link to comment
Share on other sites

Ο θερμοστάτης σου δουλεύει κανονικά. Σβήνει όταν τον πας στους 22 γιατί έχει αισθητήρα και μόλις κατεβεί το όριο που θέλουμε(πχ απο 27 να θες να παει 22) τότε αυτόματα σβήνει και αυτός επειδή ανιχνεύει ότι το νερό έχει περισσότερη θερμοκρασία απ'όσο θέλουμε. Καταλαβες?

Αν απο 27 τον πήγαινες στους 29 τότε θα δούλευε περισσότερο για να φτάσει την θερμοκρασία που θες!

Εφόσον το θερμόμετρο σου δείχνει 27(καλό θα είναι να το έχεις στην άλλη άκρη απο εκεί που ειναι ο θερμοστάτης) τότε ο θερμοστάτης ώστε να κρατήσει την θερμοκρασία του στους 27 κάνει περισσότερο δουλειά ώστε να μην φύγει ούτε πόντο η θερμοκρασία. Οπότε μην σε απασχολεί! Ίσα ίσα που ο θερμοστάτης σου είναι πολύ καλός γατί οι περισσότεροι θερμοστάτες τους βάζεις στους 27 και αυτοί πιάνουν 25. Και για να πιάσεις 26 πρέπει να τον βάλεις στους 28. Οπότε ο δικός σου εφόσον τον βάζεις στους 27 και πάει 27 είσαι γάτα!

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτα τ ξερω. απλα αυτο που λεω ειναι οτι δεν κλεινει ποτε... και στους 25 ν τον βαλω παραμενει αναμενος παρολο που υποτειθεται οτι εχει 27... οποτε δουκευει 24/24... και το θρρμομετρο το εχω απο την αλλη πλευρααπο τον θερμοστατη.κανονικα εφοσον εχει 27 βαθμους κ το βαλω 25 δε θα επρεπε ν κλεινει; γι αυτο λεω κλεινει στους 22 που σηναινει οτι ειναι γυρω στους 23 βαθμους βαση του αισθητηρα του θερμοστατη για ν κλεινει στους 22.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε με ενα σευτερο θερμόμετρο.

Δουλεύει όλη μέρα και κρατάει την θερμοκρασία στους 27??? Αν δούλευε όλη την ώρα τότε θα είχες μια ωραιότατη ψαρόσουπα χωρίς ψάρια.

Το ότι δουλεύει δεν σημαίνει ότι χαλασε.

Και για να'χουμε και καλό ερώτημα, τι μάρκα είναι, πόσα βατ και πόσο καιρό τον χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 125W της Eheim jager. ας πουμε απο χθες προχθες το εβαλα στους 25 απ οτι ειδα τωρα στο θερμοστατη δεν εχει κλεισει καθολου και τωρα που πηρα ενα δευτερο θερμομετρο απο αυτα π κολλας στο τζαμι που δειχνει θερμοκρασια αναμεσα 23-24... το θερμοστατη πρεπει ν τον εχω περιπου 2 χρονια. μηπως θελει τελικα περισσοτερα watt για ν πιανει πιο ευκολα την θερμοκρασια; δλδ μηπως αυτος δεν επαρκει για ν ζεστανει το νερο τωρα π εχει και κρυο. γιατι νομιζω τον θερμοστατη οταν τον ειχα παρει δεν θυμαμαι αν τον ειχα δουλεψει σε χειμωνα γιατι ειχα και αρκετο καιρο οφ το ενυδρειο και πρεπει ν τον ειχα δουλεψει ανοιξη ως φθηνοπορο π οι θερμοκρασιες ηταν πιο υψηλες.

Link to comment
Share on other sites

Σε 120 λίτρα, με 125wat θερμοστάτη είσαι στο όριο. Για να πηγαίνει ρελαντί θα μπορούσες να βάλεις έναν 150 άντε και 200.

'Ισως επειδή είναι ακριβώς στα λίτρα σου, γι'αυτό μένει συνέχεια ανοιχτός.(θυμάμαι στο δικό μου 120λίτρα που είχα τον μαμίσιο 100ρι και δούλευε όλη μέρα, ενώ όταν έβαλα 150ρι τότε πάει χαλαρά)

Πόσες μέρες έχεις που τον έβαλες σε λειτουργία?

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα μια αγγελια που πουλανε τον ιδιο θερμοστατη σε 150w. Να τον παρω ή να παω σε 200W;

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εννοω ειναι οτι με 25w επιπλεον, δηλαδη απο 125w παω σε 150w θα μ κανει δουλεια ή θα πρεπει να παω σε 200W; Απλα ρωταω γιατι με τα 125w δεν λεει ν ανεβει πανω απο 23,5 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εννοω ειναι οτι με 25w επιπλεον, δηλαδη απο 125w παω σε 150w θα μ κανει δουλεια ή θα πρεπει να παω σε 200W; Απλα ρωταω γιατι με τα 125w δεν λεει ν ανεβει πανω απο 23,5 βαθμους.

Εγω με 125w θερμοστατη ιδιο με το δικό σου κρατουσα καποτε 180λίτρα ενυδρειο.Ισως δουλευε λιγο παραπάνω απο οσο επρεπε αλλα όχι και όλη μέρα....

Το προβλημα με τον θερμοστατη σου ειναι οτι δεν ειναι καλυμπραρισμένος!Δηλαδη δημιουργει αλλη θερμοκρασια απο αυτη που εσυ τον ρυθμίζεις!

Βαλτον σε λειτουργία στους 27 βαθμούς και αστον μέσα ενα 24ωρο!

Μετα δες το θερμόμετρο τι θερμοκρασία θα δειχνει.....(καλυτερα παρε κανονικό θερμόμετρο, οχι απο αυτα που κολάς στο τζαμι)

Εαν δειχνει 27 εισαι οκ!

Εαν δειχνει παρακάτω αυξησε την θερμοκρασία ενα βαθμό στη ρυθμιση και περιμενε πάλι μια μέρα!

Εαν εχει ξεπεράσει τους 27 χαμήλωσε ενα βαθμό και περίμενε πάλι μια μέρα!

Ετσι παιζοντας θα βρείς σε ποιους βαθμούς πρεπει να τον εχεις για να σου βγάζει την αναλογη θερμοκρασία.

Βαλε τον θερμοστάτη κοντά στην εξοδο του φιλτρου σου οπου υπάρχει ροή.Αλήθεια τι φιλτρο εχεις??

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το εχω στους 27 βαθμους κ δε λεει να τους πιασει εδω κ μια εβδομαδα. και ο θερμοστατης δουλευει ολη μερα. Τις πρωτες μερες το ειχα στους 34 μιας και ειμαι στο στρωσιμο κ δεν εχω ψαρια μεσα. Η θερμοκρασια σταθερη χωρις ν σβηνει ο θερμοστατης. φιλτρο εχω της eheim pro τωρα ποιο μοντελο ακριβως δε θυμαμαι. Η εκοδος του φιλτρου ειναι οριζοντια στο κεντρο του ενυδρειου απο μια μπαρα μ τρυπες που βγαζει τ νερο.

Link to comment
Share on other sites

Όσο πιο πάνω το έχεις τόσο περισσότερη ώρα θα μένει ανοιχτό.

Αν το είχες πχ στους 24 τότε θα άναβε να φτάσει το 24 και μετά θα έσβηνε, ενω στο 27 θα κρατάει περισσότερη ώρα για να διατηρεί την θερμοκρασία. Ο δικός μου ατο 120ρι είναι 150βατ και τον έχω στους 28,5 για να φτάσει τους 26,5. Να ξέρεις ότι δεν μπορείς να έχεις την θερμοκρασία που λέει ο θερμοστάτης. Και γι'αυτό αν θές να πάς στους 27 τότε ανέβασε σταδιακά τον θερμοστάτη.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι το εχω στους 27 βαθμους κ δε λεει να τους πιασει εδω κ μια εβδομαδα. και ο θερμοστατης δουλευει ολη μερα. Τις πρωτες μερες το ειχα στους 34 μιας και ειμαι στο στρωσιμο κ δεν εχω ψαρια μεσα. Η θερμοκρασια σταθερη χωρις ν σβηνει ο θερμοστατης. φιλτρο εχω της eheim pro τωρα ποιο μοντελο ακριβως δε θυμαμαι. Η εκοδος του φιλτρου ειναι οριζοντια στο κεντρο του ενυδρειου απο μια μπαρα μ τρυπες που βγαζει τ νερο.

Με τι θερμόμετρο μετρας???Αυτοκόλλητο??

Δοκίμασε με ενα κανονικό γυάλινο για ενυδρειακή χρήση...ειναι πολυ φθηνα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι το θέμα είναι όμως να πιάνω τους 27 βαθμούς που θέλουν και τα ψάρια. Το να το εχω στους 27 εφοσόν δεν τους πιάνει παρόλο που δουλεύει 24ώρες χωρίς να σβήνει ποιο το νόημα. Το θέμα είναι να πιάσουμε την θερμοκρασία και χωρίς να ανεβάζουμε και το λογαριασμό της ΔΕΗ στα ύψη. Παλιά που το είχα το ενυδρείο έφτανα κάτι λογαριασμούς πολύ υψηλούς. Γι'αυτό λέω μήπως έπαιρνα περισσότερα watt με αποτέλεσμα να πιάνει την θερμοκρασία και να μένει και κάποιες ώρες σβηστός. Γιατί και αυτός αν κατάφερνε να τους πιάσει και να τους κρατήσει δουλεύοντας 24 ώρες αν υπολογίσεις το ρεύμα ανεβάζει το λογαριασμό κατά 70€. Θα πάρω και ένα γιάλινο θερμόμετρο να το δοκιμάσω γιατί αυτό που έχω μέσα προφανώς έχει κολλήσει γιατί και σε παγωμένο νερο το βάζω και γράφει 27 βαθμούς. Λίγο απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

πάρε ένα γυάλινο για να έχεις σωστό σημείο αναφοράς, Και εγώ με το αυτοκόλλητο ηλεκτρονικό έχω πρόβλημα. σε σχέση με τον controllel eliwell που έχω βάλει, έχει απόκλιση 1-1,5 βαθμούς. Άντε να βγάλεις άκρη μετά

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να μου πείτε τι προτείνετε για φωτισμό μιας και δε θα μπούν φυτά. Σκεφτόμουν να πάρω μια ακτινική μπλε και μια ροζ ή αντι για ροζ απλή άσπρη. Μήπως θα ήταν καλύτερα κάτι άλλο για να φαίνονται καλύτερα τα χρώματα των ψαριών; Απο ψάρια θα βάλω julidochromis trascriptus και neolamprologus multifaciatus.

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι,μην βαλεις εγχρωμες λαμπες,γιατι αλλιωνουν τα χρωματα των ψαριων,καλυτερα ζεστη λευκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...