Jump to content

Ενυδρείο Με Κιχλίδες


steliosv

Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε τι προτείνετε για φωτισμό μιας και δε θα μπούν φυτά. Σκεφτόμουν να πάρω μια ακτινική μπλε και μια ροζ ή αντι για ροζ απλή άσπρη. Μήπως θα ήταν καλύτερα κάτι άλλο για να φαίνονται καλύτερα τα χρώματα των ψαριών; Απο ψάρια θα βάλω julidochromis trascriptus και neolamprologus multifaciatus.

Θα γεμίσεις άλγες!!!!

Βέβαια απαιτήσεις σε φωτισμό δεν εχουμε....οποτε οτι θελεις κάνεις!

Υ.Γ. Με το θερμοστάτη τι έγινε???πηρες γυάλινο θερμόμετρο???δουλεύει κανονικά??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πήρα γιάλινο θερμόμετρο γράφει το ίδιο με το αυτοκόλλητο στο τζάμι. Κατάφερε και έπιασε 27 βαθμούς μετά από τοσο καίρο και έσβησε. Βέβαια λέω να πάρω ένα μεγαλύτερο θερμοστάτη για να δουλεύει πιο άνετα και να λείτουργεί λίγοτερες ώρες για να πιάνει θερμοκρασία. Αν πάρω μια λευκή ζεστή και μια ακτινική μπλε πάλι θα έχω πρόβλημα με άλγες. Αν ναι τότε τι άλλο θα μπορούσα να πάρω για να μην έχω θέματα με άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Πήρα γιάλινο θερμόμετρο γράφει το ίδιο με το αυτοκόλλητο στο τζάμι. Κατάφερε και έπιασε 27 βαθμούς μετά από τοσο καίρο και έσβησε. Βέβαια λέω να πάρω ένα μεγαλύτερο θερμοστάτη για να δουλεύει πιο άνετα και να λείτουργεί λίγοτερες ώρες για να πιάνει θερμοκρασία. Αν πάρω μια λευκή ζεστή και μια ακτινική μπλε πάλι θα έχω πρόβλημα με άλγες. Αν ναι τότε τι άλλο θα μπορούσα να πάρω για να μην έχω θέματα με άλγες.

Αυτη κανει την πολυ αλγη.Το ενυδρειο σου ειναι καινουργιο,οποτε σε 2 με 3 μηνες θα εχεις καποια εξαρση αλγης,μετα θα μπει ρε σωστο ρυθμο,αν προσεχεις το νερο σου.

Ειδικα η μπλε αλλιωνει πολυ τα χρωματα

Link to comment
Share on other sites

Τhanks. Οπότε καταλήγουμε ότι η καλύτερη λύση είναι μια θερμή άσπρη. Να βάλω την μια λάμπα όμως ή και τις δυο που έχει υποδοχή το καπάκι;

Link to comment
Share on other sites

Τhanks. Οπότε καταλήγουμε ότι η καλύτερη λύση είναι μια θερμή άσπρη. Να βάλω την μια λάμπα όμως ή και τις δυο που έχει υποδοχή το καπάκι;

Δοκίμασε εαν δουλεύει με μια λάμπα και πράξε αναλόγως!

Θα σε παρακαλέσω όμως να συζητάς σε ενα θέμα τους προβληματισμούς σου! πχ οπως τωρα για το φωτισμό και να μην ανοίγεις και δεύτερο θέμα σε άλλη κατηγορία!

Link to comment
Share on other sites

οκ. Απλα το έγραψα εδώ και μετά είδα και την κατηγορία φωτισμός γι'αυτό το εγραψα και εκει

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι ετοιμο απο διακοσμηση. θα βαλω συντομα φωτογραφιες για να μου πειτε γνωμες και τυχον αλλαγες που ισως χρειαζεται. Το μονο που εχει μεινει ειναι να βαλω ενα μεγαλυτερο θερμοστατη για να λειτουργει πιο ανετα και να μην εχω διακυμανσεις στην θερμοκρασια του ενυδρειου και μετα οι λαμπες. Τωρα οσο αφορα τις λαμπες μου λετε οτι καλυτερα ειναι να βαλω μονο την μια λαμπα μεσα αλλα αυτο που σκεφτομουν ειναι οτι εφοσον στην υποδοχη ειναι για 2 λαμπες αν βαλω μονο την μια στην αλλη υποδοχη που θα ειναι ανοιχτο θα περναει η υγρασια και γενικως τα νερα που μαζευονται στο καπακι και λεω μην τυχον κανει κανενα βραχυκυκλωμα οποτε λεω να βαλω και τις 2 λαμπες. Μου ειπε ο γαμπρος μου οτι εχει μια λαμπα που του περισσευει και αν θυμαται καλα πρεπει να ειναι προς ροζ. Να βαλω αυτη και να παρω και μια λευκη στα 6.500Κ ή να παρω και τις δυο λευκες στα 6.500Κ;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι ετοιμο απο διακοσμηση. θα βαλω συντομα φωτογραφιες για να μου πειτε γνωμες και τυχον αλλαγες που ισως χρειαζεται. Το μονο που εχει μεινει ειναι να βαλω ενα μεγαλυτερο θερμοστατη για να λειτουργει πιο ανετα και να μην εχω διακυμανσεις στην θερμοκρασια του ενυδρειου και μετα οι λαμπες. Τωρα οσο αφορα τις λαμπες μου λετε οτι καλυτερα ειναι να βαλω μονο την μια λαμπα μεσα αλλα αυτο που σκεφτομουν ειναι οτι εφοσον στην υποδοχη ειναι για 2 λαμπες αν βαλω μονο την μια στην αλλη υποδοχη που θα ειναι ανοιχτο θα περναει η υγρασια και γενικως τα νερα που μαζευονται στο καπακι και λεω μην τυχον κανει κανενα βραχυκυκλωμα οποτε λεω να βαλω και τις 2 λαμπες. Μου ειπε ο γαμπρος μου οτι εχει μια λαμπα που του περισσευει και αν θυμαται καλα πρεπει να ειναι προς ροζ. Να βαλω αυτη και να παρω και μια λευκη στα 6.500Κ ή να παρω και τις δυο λευκες στα 6.500Κ;

Εχεις απολυτα δικιο.σεμενα ειχε σπασει η μια λαμπα ,αργησα να την αντικαταστησω και μου χαλασε το φωτιστικο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι ετοιμο απο διακοσμηση. θα βαλω συντομα φωτογραφιες για να μου πειτε γνωμες και τυχον αλλαγες που ισως χρειαζεται. Το μονο που εχει μεινει ειναι να βαλω ενα μεγαλυτερο θερμοστατη για να λειτουργει πιο ανετα και να μην εχω διακυμανσεις στην θερμοκρασια του ενυδρειου και μετα οι λαμπες. Τωρα οσο αφορα τις λαμπες μου λετε οτι καλυτερα ειναι να βαλω μονο την μια λαμπα μεσα αλλα αυτο που σκεφτομουν ειναι οτι εφοσον στην υποδοχη ειναι για 2 λαμπες αν βαλω μονο την μια στην αλλη υποδοχη που θα ειναι ανοιχτο θα περναει η υγρασια και γενικως τα νερα που μαζευονται στο καπακι και λεω μην τυχον κανει κανενα βραχυκυκλωμα οποτε λεω να βαλω και τις 2 λαμπες. Μου ειπε ο γαμπρος μου οτι εχει μια λαμπα που του περισσευει και αν θυμαται καλα πρεπει να ειναι προς ροζ. Να βαλω αυτη και να παρω και μια λευκη στα 6.500Κ ή να παρω και τις δυο λευκες στα 6.500Κ;

Θα σου προτείνω αφού έχεις ροζ να την σνδυάσεις με μια λευκή αλλά warm σου δίνω ενα παράδειγμα http://www.sera.de/u...pic-sun-t8.html έχει πιο γλυκό φώς από την daylight 6500 ,εγώ έχω και τους δύο συνδυασμούς και βλέπω πιο αρμονικό τον συνδυασμό ροζ και warm παρά ροζ και daylight ,εσύ αποφασίζεις :)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνωμη ειναι,οτι η δεξια πλευρα ειναι πολυ στημενη (οχι φυσιολογικη),η αριστερη μια χαρα ειναι.Τι ψαρια θα βαλεις και εβαλες τοσα σαλιγγαρι,και δεν αφησες καθολου χορο ,για να βοσκησουν τα ψαρια?Προσεξε τα σαλιγγαρια να μην ειναι βερνικωμενα,γιατι καποια ετσι μου φαινονται

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται αν και εγώ θα έβγαζα τα σαλιγκάρια που δεν "πηγαίνουν" με τα υπόλοιπα. Μερικά μου φαίνονται για πιο θαλασσινά. Kixlidatos εννοείς αυτό επάνω αριστερά που χρησιμοποιούσαν παλιά και για μπομπονιέρα ; :)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο φαίνεται αν και εγώ θα έβγαζα τα σαλιγκάρια που δεν "πηγαίνουν" με τα υπόλοιπα. Μερικά μου φαίνονται για πιο θαλασσινά. Kixlidatos εννοείς αυτό επάνω αριστερά που χρησιμοποιούσαν παλιά και για μπομπονιέρα ; :)

Οχι,απλα καποια μου φαινονται πολυ γυαλιστερα ενω δεν εχει νερο μεσα

Link to comment
Share on other sites

εμενα δεν μου αρεσε πολυ το στήσιμο των πετρων.ισως αν επαιρνε μερικες απο το κεντρο και τις εβαζε πλαγια για να μην φαινονται τοσο αδεια και στημενα τα 2 νταμαρια. ειδικά το δεξι δεν μαρεσει που φαινεται ο τοιχος!το αριστερο νταμαρι πιστευω επειδη εχεις την μεγαλη πετρα να μην χρειαζεται τοσες πολλες μικροτερες.

Link to comment
Share on other sites

To ενυδρειο έχει νερό μεσα. Τα ψάρια που θα μπουν θα είναι neolamprologus multifaciatus και julidochromis transcriptus γι'αυτό και τόσα κοχυλια και σαλιγκάρια. Οπότε λέτε να βγάλω πέτρες και να είναι με λιγότερη πέτρα; Δηλαδή να αφήσω την αρίστερή πλευρά όπως είναι και απλά να αφαιρέσω πέτρα από την δεξία; Πίσω θα μπεί επίσης μια μαύρη ή μπλε αφίσα.

Link to comment
Share on other sites

arketA wraio 8a to beltiwneis exalou σιγα σιγα οταν μπουν και τα ψαρακια

μπορεις να βαλεις και μια ανοθμπια να σπασεις λιγο την πετριλα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, εφόσον θα βάλεις κοχυλόψαρα, τόση πέτρα δεν χρειάζεται. Αν θες άσε λίγες, αλλά δώσε έμφαση στα κοχύλια ώστε να φτάνουν, αλλά και να φτάσουν και για τους απόγονους τους!

Link to comment
Share on other sites

Tα julidochromis δεν θελουν πετρα; οποτε θα αφαιρεσω λιγο πετρα. Να αφησω δηλαδη πετρες δεξια και αριστερα και στο κεντρο να μην βαλω καθολου και ν βαλω και αλλα κοχυλια; Να ρωτησω... Ειχα παρει κατι κοχυλια απο τ τζαμπο αλλα μεσα στο κουτι που ηταν ειχε και ποτ πουρι με ποτελεσμα να εχουν παρει μυρωδια. Τ εχω βρασει 4-5 φορες αλλα ακομα μυριζουν βεβαια πολυ λιγοτερο απο την αρχη. Τα εχω αφησει και καποιες μερες στο μπαλκονι μπας κ ξεμυρισουν αλλα ακομα μυριζουν λιγο. Υπαρχει τροπος να φυγει η μυρωδια και αν μπορω να τα βαλω στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αφηνα την αριστερη πλευρα στημενη με πετρες για τα juli και ολο το υπολοιπο με κοχυλια για τα multi

Link to comment
Share on other sites

τα julidochromis ειναι πετροψαρα φιλε μου!!φυσικα και χρειαζονται πετρες!!!εγω προτεινα απλα ειδικα την δεξια πλευρα να την γεμισεις με περισσοτερες πετρες περνοντας απο τη μεση η απο την αριστερη..

για τα κοχιλια δυστυχώς δεν μπορω να σου απαντησω με σιγουρια..ισως αν καποιος το εχει ξανακανει να μπορει να σου πει!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα αφηνα την αριστερη πλευρα στημενη με πετρες για τα juli και ολο το υπολοιπο με κοχυλια για τα multi

Στρατο μηπως λογο της μεγαλης πετρας στα αριστερα δεν θα δημιουργηθούν αρκετες σπιλιες?εκτος αν εννοεις να μην εχει καθολου πετρες προς τα δεξια και να γινει ενα νταμαρι αριστερα..

Link to comment
Share on other sites

Tα julidochromis δεν θελουν πετρα; οποτε θα αφαιρεσω λιγο πετρα. Να αφησω δηλαδη πετρες δεξια και αριστερα και στο κεντρο να μην βαλω καθολου και ν βαλω και αλλα κοχυλια; Να ρωτησω... Ειχα παρει κατι κοχυλια απο τ τζαμπο αλλα μεσα στο κουτι που ηταν ειχε και ποτ πουρι με ποτελεσμα να εχουν παρει μυρωδια. Τ εχω βρασει 4-5 φορες αλλα ακομα μυριζουν βεβαια πολυ λιγοτερο απο την αρχη. Τα εχω αφησει και καποιες μερες στο μπαλκονι μπας κ ξεμυρισουν αλλα ακομα μυριζουν λιγο. Υπαρχει τροπος να φυγει η μυρωδια και αν μπορω να τα βαλω στο ενυδρειο

Πρόσεχε με τα κελύφη που χρησιμοποιήσεις....οσα γυαλίζουν εξωτερικά μην τα χρησιμοποιήσεις γιατι εχουν βερνίκι!!!

Μάζεψε όλες τις πέτρες σε μια πλευρα να φτιάξεις λόφο με πολλά περάσματα και σπηλιές, ας φτασουν και κοντα στο μπροστινό τζάμι και όλα τα κοχύλια στην άλλη πλευρα!

Θα γινει πιο ωραίο, επίσης τα ψαρια θα συναντιούνται λιγοτερο οποτε λιγοτερες φασαριες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...