Jump to content

Ενυδρείο Με Κιχλίδες


steliosv

Recommended Posts

Στρατο μηπως λογο της μεγαλης πετρας στα αριστερα δεν θα δημιουργηθούν αρκετες σπιλιες?εκτος αν εννοεις να μην εχει καθολου πετρες προς τα δεξια και να γινει ενα νταμαρι αριστερα..

Aυτο εννοω.Να χτισει την αριστερη μερια με πετρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα διάβασα τα post σας και είχα κάνει ήδη κάποια αλλαγή. Λοίπον παραθέτω κάποιες ακόμα φωτογραφίες που έχω αφαιρέσει αρκετές από τις πέτρες. Έτσι δεν είναι καλύτερο από πριν; Αν τις μαζέψω όπως λέτε όλες στα αριστερά δεν θα φαίνεται πολύ φορτωμένο από την μια πλευρά και πολύ άδειο απο την άλλη. Εμένα έτσι μ'αρέσει καλύτερα από πριν. Δεν δείχνει πολύ φορτωμένο έτσι. Αλλά για τα ψάρια θα είναι καλό έτσι; Προς τέλος του μήνα θα βάλω και το πρώτο ζευγάρι σε julidochromis. Εδώ έχω ακόμα μια απορεία. Στο pet shop που πήγα και τα βρήκα τα συγκεκριμενα ψάρια, στα περισσότερα δεν τα βρίσκω, μου είπε ότι δύσκολα θα μπορέσουμε να διακρίνουμε αρσενικό με θηλυκό τώρα που είναι μικρά. Οπότε εγώ τι να κάνω; Να πάρω δύο και ας ελπίσουμε να είναι αρσενικο-θηλυκό;

http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/422920_10150648534115030_649540029_11700759_415775950_n.jpg

http://a7.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/403079_10150648534445030_649540029_11700762_520386975_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/417255_10150648534820030_649540029_11700763_507232318_n.jpg

http://a8.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/397119_10150648535100030_649540029_11700766_913490753_n.jpg

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/429937_10150648535550030_649540029_11700770_239276633_n.jpg

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/421931_10150648536310030_649540029_11700775_1530178708_n.jpg

http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/431750_10150648536490030_649540029_11700777_73168363_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με τα κελύφη που χρησιμοποιήσεις....οσα γυαλίζουν εξωτερικά μην τα χρησιμοποιήσεις γιατι εχουν βερνίκι!!!

Μάζεψε όλες τις πέτρες σε μια πλευρα να φτιάξεις λόφο με πολλά περάσματα και σπηλιές, ας φτασουν και κοντα στο μπροστινό τζάμι και όλα τα κοχύλια στην άλλη πλευρα!

Θα γινει πιο ωραίο, επίσης τα ψαρια θα συναντιούνται λιγοτερο οποτε λιγοτερες φασαριες!

σιγουρα τωρα φαινεται πιο φυσικο απλα δες και αυτο που λεει ο PRINCE..

οσο για τα ψαρια, οταν ειναι δυσκολος ο διαχωρισμος του φύλλου συνήθως εισαγωνται περισσοτερα ψαρια μεχρι να βγει το ζευγαρι..στην περιπτωση σου 5 ψαρακια για να βγει ζευγαρι πιστευω ειναι μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επιμείνω στην αρχική μου πρόταση.....

Όλες οι πέτρες στην μια πλευρά όλα τα κοχύλια στην άλλη......και να γιατι:

Οσο βλέπει πέτρες ο αρσενικός Julidochromis θα κινείτε κοντά τους.....και ετσι οπως είναι τώρα το ενυδρειο σου, το ψαρι θα περιφρουρεί όλες τις πέτρες κατα μήκος του ενυδρείου, οπότε οσα κοχυλόψαρα βρίσκονται κοντά π.χ εκει που συμπίπτουν κοχύλια και πέτρες θα τα ενοχλεί!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα επιμείνω στην αρχική μου πρόταση.....

Όλες οι πέτρες στην μια πλευρά όλα τα κοχύλια στην άλλη......και να γιατι:

Οσο βλέπει πέτρες ο αρσενικός Julidochromis θα κινείτε κοντά τους.....και ετσι οπως είναι τώρα το ενυδρειο σου, το ψαρι θα περιφρουρεί όλες τις πέτρες κατα μήκος του ενυδρείου, οπότε οσα κοχυλόψαρα βρίσκονται κοντά π.χ εκει που συμπίπτουν κοχύλια και πέτρες θα τα ενοχλεί!!

Δεν θα μπορουσα να το σκεφτω ποτε.να εισαι καλα Κωστη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πιο καλο ετσι.Αναταραξη στην επιφανεια δε βλεπω.Οταν θα βαλεις τα ψαρια να το κοιταξεις.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι πιο λειτουργικό ετσι και κατα τη γνώμη μου ωραιότερο!

Θα ήθελα να επισημάνω δυο τρια πραγματακια....

Θα μπορούσες να κρύψεις το μπαστούνι του φιλτρου και τον θερμοστατη πισω απο το λόφο με τις πέτρες.

Θα μπορουσες να βάλεις το spray bar (την εξοδο του φιλτρου)στο δεξί πλαγιο τζαμι ωστε να εχεις καλύτερη κυκλοφορία!

Και τελος μην ξεχάσεις να τοποθετησεις πισω στο τζαμι μια αφισα γκρι, πράσινη ή καφέ.....θα ομορφύνει ακόμα πιο πολύ!

Μου αρέσει που προχωράς με αργα βήματα....μπράβο!!!.....χρειάζεται υπομονή το χομπύ!!

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι πιο λειτουργικό ετσι και κατα τη γνώμη μου ωραιότερο!

Θα ήθελα να επισημάνω δυο τρια πραγματακια....

Θα μπορούσες να κρύψεις το μπαστούνι του φιλτρου και τον θερμοστατη πισω απο το λόφο με τις πέτρες.

Θα μπορουσες να βάλεις το spray bar (την εξοδο του φιλτρου)στο δεξί πλαγιο τζαμι ωστε να εχεις καλύτερη κυκλοφορία!

Και τελος μην ξεχάσεις να τοποθετησεις πισω στο τζαμι μια αφισα γκρι, πράσινη ή καφέ.....θα ομορφύνει ακόμα πιο πολύ!

Μου αρέσει που προχωράς με αργα βήματα....μπράβο!!!.....χρειάζεται υπομονή το χομπύ!!

:bigemo_harabe_net-64:

Η αλήθεια είναι οτι το σκέφτηκα για να τα κρύψω θα έπρεπε να βάλω την στίβα με τις πέτρες από την άλλη πλεύρα ή να μεταφέρω θερμοστάτη και μπαστούνη από την αριστερή πλευρά και ήταν λίγο διαδικασία. Άσε που έχω σκόπο να αλλάξω θερμοστάτη όποτε θα ήταν λίγο δύσκολο να τον βγάλο αν ήταν η στίβα με τις πέτρες μπροστα. Οσο αφορά την μπάρα εξόδου μπόρει να είναι από την ίδια πλευρά με την μπάρα είσοδου αν είναι να το βάλω κάθετα μέσα στο ενυδρείο για να έχει την κυκλοφορία όπως λες; Η αφήσα θα μπει απο πίσω αλλά την έχω αφήσει για το τέλος μιας και ακόμα δεν έχουν μπει ψάρια. Ούτως ή άλλως δε μας βιάζει κάτι.

Moυ αρέσει πολύ το νέο στήσιμο! Απο μετρήσεις πως πάει?

Απο μετρήσεις αμμονία και νιτρώδη μηδέν, νιτρικά 25. Οι σκλήροτητα πρέπει να είναι περίπου στο 14 αν θυμάμαι καλά και το ph κάπου στο 8. Νομίζω είναι έτοιμο να μπουν οι πρώτοι κάτοικοι. Τώρα λογικά ως τέλος του μήνα θα μπουν. Από λάμπες τελικά μπήκε μια ροζ και μια θερμή λευκή 4000Κ. Και έχω στην άκρη άλλες 2 ψυχρές λευκές 6500Κ όπου τις έχω σαν backup. Να ρωτήσω αν ξέρει κανένας που μπορώ να βρώ julidochromis transcriptus kai neolamprologus multifaciatus. Όπου έχω ρωτήσει δεν έχω βρει πουθενά. Να βάλω post στην ενότητα που είναι τα pet shop να μου απαντήση κανένα μαγαζι; εκτός αν έχει κανένας που να δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι έτοιμος για τα ψαράκια!

Αν ψάξεις στο φόρουμ στις αγγελίες, αλλά και αν κάνεις advanced search και βάλεις στις αγγελίες να βρεις για τα ψάρια αυτά ίσως να βρεις κάτι!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε σήμερα μεσα το πρώτο ζευγάρι transcriptus. Βέβαια με το που τα έβαλα στα πρώτα 2 λεπτά μπήκαν μέσα στις πέτρες και κρύφτηκαν και δεν έχουν ξεμυτίσει καθόλου από τις 5 το απόγευμα που μπήκαν. Που φαντάζομαι είναι και λόγικο πρώτη μέρα θα είναι και στρεσαρισμένα και σε νέο χώρο. Σήμερα δεν άναψα καθόλου τα φώτα. Από αύριο να τα ανάψω κανονικά ή να τα αφήσω και αύριο σβηστά και να τα ανάψω μεθαύριο; Τροφή αύριο τους ρίχνω και απλά τους ρίχνω την μίση ποσότητα για 2-3 μέρες μέχρι να συνηθήσει και το ενυδρείο μιας και είναι τα πρώτα ψάρια μετά το στρώσιμο; Απο τροφή πήρα κάτι κόκκους πολύ λεπτούς της ocean nutrition.

Link to comment
Share on other sites

Φώτα άναψε απο αύριο το ίδιο και το τάισμα, αλλά πρέπει να προσέξεις τις πρώτες μέρες να είσαι πολύ τσιγκούνης όσον αφορά το τάισμα μέχρι να συνηθίσει η βιολογία σου!

Βάλε καμια φωτό να τα δούμε και μεις!

Link to comment
Share on other sites

Μπήκε σήμερα μεσα το πρώτο ζευγάρι transcriptus. Βέβαια με το που τα έβαλα στα πρώτα 2 λεπτά μπήκαν μέσα στις πέτρες και κρύφτηκαν και δεν έχουν ξεμυτίσει καθόλου από τις 5 το απόγευμα που μπήκαν. Που φαντάζομαι είναι και λόγικο πρώτη μέρα θα είναι και στρεσαρισμένα και σε νέο χώρο. Σήμερα δεν άναψα καθόλου τα φώτα. Από αύριο να τα ανάψω κανονικά ή να τα αφήσω και αύριο σβηστά και να τα ανάψω μεθαύριο; Τροφή αύριο τους ρίχνω και απλά τους ρίχνω την μίση ποσότητα για 2-3 μέρες μέχρι να συνηθήσει και το ενυδρείο μιας και είναι τα πρώτα ψάρια μετά το στρώσιμο; Απο τροφή πήρα κάτι κόκκους πολύ λεπτούς της ocean nutrition.

Για να γράφεις για ζευγάρι είναι πιστοποιημένο ζευγάρι φαντάζομαι , από αύριο άναψε φώτα και flakes μπορεί να ρίξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Φώτο δε μπορώ να βάλω ακόμα γιατι τα ψάρια είναι χωμενα μέσα στις πέτρες οπότε δεν τα βλέπω. Απλά ξέρω ότι υπάρχουν... :P Είναι πιστοποιημένο ζευγάρι το αρσενικό ειναι σχεδόν διπλάσιο από το θυληκό. Και στo pet shop μου είπε ότι είναι όλα από την ίδια γέννα. Και ήταν το μοναδικό και τελευταίο αρσενικό. :P αα τα φώτα θέλει σβηστα για να μην επιτεθούν τα άλλα ψάρια να είχα; Δεν είναι καλό να είναι σβήστα γιατί ειναι ήδη στρεσαρισμένα τα ψάρια και να συνηθίσουν πρώτα και μετά να ανάψουν; Αυτά θα ξεμυτίσουν καθόλου ή θα είναι μονίμως κρυμμένα μέσα στις πέτρες και απλα θα ξέρω ότι τα έχω χωρίς να τα βλέπω;

Link to comment
Share on other sites

ααα να ρωτησω και κάτι άλλο. Στο ενυδρείο όπως σας έχω πεί εκτός τα transcriptus θα μπει και ένα χαρέμι 4 ατόμων multifaciatus. Και στο pet shop μου είπαν να βάλω και ένα γλύφτη για να τρώει τυχόν άλγη. Χρειάζεται να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

μπα οχι γλυφτη.. η αλγη ειναι παντα καλη στα αφρικανικα μιας και οι κιχλιδες που εχεις μπορουν να τραφουν απο αυτην. οι (γλυφτες) ειναι κυριος αμαζονιου πραγμα που δεν τεριαζει σε μια αφρικανικη ψαροσυνθεση!

Link to comment
Share on other sites

μπα οχι γλυφτη.. η αλγη ειναι παντα καλη στα αφρικανικα μιας και οι κιχλιδες που εχεις μπορουν να τραφουν απο αυτην. οι (γλυφτες) ειναι κυριος αμαζονιου πραγμα που δεν τεριαζει σε μια αφρικανικη ψαροσυνθεση!

Οι κιχλίδες που έχει ο φίλος ή πρόκειται να βάλει δεν είναι αλγοφάγες αυτό σαν διόρθωση , από την άλλη όπως λέει και ο κουμαν γλύφτες με την κλασσική έννοια όπως απαντούμε σε άλλους ηπείρους δεν νομίζω οτι υπάρχει στην Αφρική.

Αστο ενυδρείο σου να τρέξει και δεν έχεις πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τελεια τοτε. Τωρα με την τροφη που σας ειπα οτι πηρα θα εχω προβλημα; δεν θα την τρωνε; Απλα ηθελα κοκκους γιατι θα λειτουργει και ταιστρα οποτε σε φιλαρακια θα κολλαει και δε θα πεφτει. Την ιδια τροφη τρωνε και τα δυο είδη ψαριων; Επισης οταν αλλαξα το setup που εβγαλα καποιες πετρες και τις εβαλα αριστερα αυτο ειχε σαν αποτελεσμα ν πεσει η σκληροτητα γυρω στο 7 που το ειδα χθες που εκανα μετρησεις. Πως να την ανεβασω;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα θερμοστατη και τον εβαλα και βλεπω οτι γεμιζει νερο μεσα που ειναι οι αντιστασεις, αλλα οι αντιστασεις φαινεται οτι ειναι η καθε μια σε αλλη γυαλινη θηκη; Υπαρχει προβλημα να μου γινουν ψητα τ ψάρια; Πηρα και υγρα τεστακια για την Kh και για GH και τ εκαβα και οι μετρησεις βγηκαν 5KH και 8GH. Λιγο ειναι εε;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα θερμοστατη και τον εβαλα και βλεπω οτι γεμιζει νερο μεσα που ειναι οι αντιστασεις, αλλα οι αντιστασεις φαινεται οτι ειναι η καθε μια σε αλλη γυαλινη θηκη; Υπαρχει προβλημα να μου γινουν ψητα τ ψάρια; Πηρα και υγρα τεστακια για την Kh και για GH και τ εκαβα και οι μετρησεις βγηκαν 5KH και 8GH. Λιγο ειναι εε;

Ποιον(τι μάρκα) θερμοστάτη πήρες??

Πράγματι οι μετρησεις είναι χαμηλές....

Κανε μετρησεις στο νερό της βρύσης να συγκρίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...