Jump to content

Ενυδρείο Με Κιχλίδες


steliosv

Recommended Posts

Τελικά τον άλλαξα τον θερμοστάτη και πήρα της JBL (μονο αυτό είχε). Η αλήθεια μια αρκετά μεγάλη απόκληση την έχει. Το έχω στους 29 και κλείνει όταν πιασει γύρω στους 24. Αν βάλω τον θερμοστάτη οριζόντια στο πίσω τζάμι μήπως θα έχει καλύτερα κατανομη της θερμοκρασίας; Δηλαδή μήπως κλείνει γιατι εκεί πιανει μεγαλύτερη θερμοκρασία σε σχεση με την αλλη πλευρά που έχω το θερμόμετρο; Μέτρησα και το νερο της βρίσης σε σκληρότητα και έβγαλα τις εξής μετρήσεις, GH 7 και ΚΗ 5. Επίσης μέτρησα πάλι του ενυδρείου την σκληρότητα μιας και έβαλα κάποιες επιπλέον πέτρες μπας και μου την ανεβάσει και GH πήγε 8 και η ΚΗ 6. Μήπως τελικά πρέπει να βάλω αλάτι για να την ανεβάσω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα ψάρια πόσο καιρό θέλουν να προσαρμοστούν; Όταν τα ταΐζω δε βλέπω να βγαίνουν να φάνε παρα μόνο αν ρίξω την τροφή πάνω από τις πέτρες και πέσει κοντά στη μια τρύπα που βλέπω ίσως να πάνε διστακτικά να φάνε. Τώρα η τροφή που πέφτει ανάμεσα στις πέτρες φαντάζομαι την τρώνε μιας και δε μπορώ να δω. Υπάρχει περίπτωση να φταίει η σκληρότητα που είναι στο 8 και γι'αυτό είνια μονίμως κρυμμένα ή το ότι είναι από την Πέμπτη στο ενυδρείο και ακόμα δεν έχουν προσαρμοστεί;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που είναι νέα στο ενυδρείο και δεν έχουν προσαρμοστεί ακόμα μην ταίζεις πολύ και σηκωθεί αμμωνία! Να είσαι πολύ τσιγκούνης τις πρώτες μέρες!!! Όσον αφορά τα ψάρια είναι φυσικό που κρύβονται και δεν φταίνε οι σκληρότητες, απλά την βρήκανε με τις πέτρες και τις κρυψώνες και είναι η παρηγοριά τους στον κύνδυνο ο οποίος στην προκειμένη περίπτωση στο μυαλό τους είσαι εσύ! Αλλά μην ανχώνεσαι! Σιγά σιγά θα συνηθίσουν! Καλό θα είναι να τα ταίζεις 2 φορές(1 όταν ανοίγεις το φως και 1 όταν το κλείνεις) ώστε να συνδέσουν τα φώτα με το φαί ώστε να χαίρονατι να βγαίνουν, αλλά και να τα απολαμβάνεις και εσύ περισσότερο!

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες 2 φορές όταν ανοιγω και κλείνω το φως αντιστοιχα εννοεις εκεινη την ώρα ή γενικώς μια φορά με σβηστά φώτα και μια με αναμένα; Εγω τώρα ταίζω 1 φόρα την ημέρα και ελάχιστα. Τους ρίχνω τροφή σε μπιλακια και ρίχνω πολύ λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια θέλουν τον χρόνο τους να προσαρμοστούν στο περιβάλλον τους. Ειδικά τα julies που είναι και λίγο ντροπαλά. Μόλις συνηθίσουν θα τα βλέπεις πιο συχνά.

Εγώ όταν μετά από 1,5 χρόνο άλλαξα ενυδρείο κ aquascape λόγω μετακόμισης, έκανα 10 μέρες να τα δω.

Link to comment
Share on other sites

Ααα ωραία οπότε θα κάνω υπομονή. Απλά λέω μήπως έφταιγε τιποτα αλλό. Ειδικα το αρσενικό ουτε καν φαίνεται πουθενά. Το θηλυκό το βλέπεις λίγο γιατί καθεται σε μια τρίπα που από το πλαί φαίνεται συνήθως. Ανυπομονώ να τα βλέπω... :-P

Link to comment
Share on other sites

Μια οταν ανοίγουν εννοώ ότι μόλις τα ανοίγεις μετά απο λίγο τα ταίζεις και όταν κλείνουν εννοώ ότι πριν κλείσεις το φώς να τα ταίσεις! Δηλαδή και οι 2 φορές θα είναι με φωτισμό! Αλλά εφόσον είναι ακόμα στην προσαρμογή καλό θα ήταν να ταίζεις με πολύ τσιγκουνιά!

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειναι τουλαχιστον δεν ειναι καλυτερο να τα ταιζω μια φορα την ημερα; Μιας και ακομα ειναι ντροπαλα και δε βγαινουν εξω αν πεσει λιγη ποσοτητα εκτος δεν την τρωνε.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα χθες μέτρηση και αμμονία και νιτρώδη είναι μήδεν και νιτρικά δεν θυμάμαι αλλά το πολύ μέχρι 25. Σήμερα έβαλα και στο φίλτρο μια κάψουλα με βακτήρια έτσι για να το ενυσχίσω για να μην έχω πρόβλημα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι άλλο το αρσενικό δεν το βλέπω καθόλου ακόμα και τρόφη όταν ρίχνω. Το θηλυκό φαίνεται λίγο ανάμεσα στις πέτρες και όταν ρίξω τροφή θα έρθει δειλά δειλά στην άκρη της τρύπας αλλά ο αρσενικός τίποτα. Υπάρχει περίπτωση να έχει πάθει τίποτα ή απλα έχει βρει μια κρυψώνα ανάμεσα σε πέτρες που απλά δε μπορώ να τον δω και φοβάται ακόμα να βγει ακόμα και να φάει;

Link to comment
Share on other sites

Απλα μου κάνει εντύπωση που δε δίνει σημεία ζωής ούτε στο φαγήτο. Ούτε καν φαίνεται πουθενά ανάμεσα στις πέτρες όπως το θηλυκό, γι'αυτό λέω.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για την τροφή. Τώρα έχω αυτή. Γράφει ότι έχει σπιρουλίνα και σκόρδο. Τι άλλη τροφή λέτε να πάρω για συμπληρωματική; Ώστε να τρέφονται σωστά τα ψάρια. Τα flakes δεν ξέρω κατα πόσο θα τα φάνε γιατί αν δεν πέσει ανάμεσα στις πέτρες δεν βγαίνουν. Δεν ξέρω αργότερα πως θα αντιδρούν; Μέσα θα μπουν και τα multies οπότε θέλω να πάρω τροφή που θα καλύπτει και τα 2.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για την τροφή. Τώρα έχω αυτή. Γράφει ότι έχει σπιρουλίνα και σκόρδο. Τι άλλη τροφή λέτε να πάρω για συμπληρωματική; Ώστε να τρέφονται σωστά τα ψάρια. Τα flakes δεν ξέρω κατα πόσο θα τα φάνε γιατί αν δεν πέσει ανάμεσα στις πέτρες δεν βγαίνουν. Δεν ξέρω αργότερα πως θα αντιδρούν; Μέσα θα μπουν και τα multies οπότε θέλω να πάρω τροφή που θα καλύπτει και τα 2.

Δημοσιευση #91

Link to comment
Share on other sites

Δημοσιευση #91

Ναι την έχω υπόψη μου αυτή. Απλά έλεγα κάποια άλλη πέρα από αυτή να μην είναι flakes. Γιατί δε θα μπορώ να την ρίξω πάνω από της πέτρες που είναι τα Julis ώστε να πέσουν ακριβώς εκεί. Για κατεψυγμένη τροφή τι λέτε; Και τι ακριβώς πρέπει να πάρω; Και γενικώς τι παίζουν από τιμές πάνω κάτω για να έχω μια ιδέα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι την έχω υπόψη μου αυτή. Απλά έλεγα κάποια άλλη πέρα από αυτή να μην είναι flakes. Γιατί δε θα μπορώ να την ρίξω πάνω από της πέτρες που είναι τα Julis ώστε να πέσουν ακριβώς εκεί. Για κατεψυγμένη τροφή τι λέτε; Και τι ακριβώς πρέπει να πάρω; Και γενικώς τι παίζουν από τιμές πάνω κάτω για να έχω μια ιδέα.

Πολυ νωρις για κατεψυγμενη.Αργοτερα mysis.

Μην εισαι διστακτικος για τα flakes.Δεν ειναι αναγκη να ταιζεις και να πηγαινει η τροφη στις πετρες.Ταισε και απομακρυνσου.Αν δε βγουν και τοτε,θα τη φανε μολις σβησουν τα φωτα.

Δωσε χρονο στα ψαρια σου.............

Link to comment
Share on other sites

Πολυ νωρις για κατεψυγμενη.Αργοτερα mysis.

Μην εισαι διστακτικος για τα flakes.Δεν ειναι αναγκη να ταιζεις και να πηγαινει η τροφη στις πετρες.Ταισε και απομακρυνσου.Αν δε βγουν και τοτε,θα τη φανε μολις σβησουν τα φωτα.

Δωσε χρονο στα ψαρια σου.............

Εδώ προχθές που έριξα τροφή, η περισσότερη τροφή πήγε λίγο πιο μπροστά από τις πέτρες και ακόμα εκεί είναι. Γι' αυτό με αγχώνει λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ προχθές που έριξα τροφή, η περισσότερη τροφή πήγε λίγο πιο μπροστά από τις πέτρες και ακόμα εκεί είναι. Γι' αυτό με αγχώνει λίγο.

Αν εχει μεινει απο προχθες τροφη μαζεψε τη ηρεμα με μια αποχη.Δεν κανει να μενει μεσα αφαγωτη.Να εισαι φειδωλος οσο μπορεις,και οπως σου εγραψα πιο πανω,δωσε χρονο στα ζωντανα σου.

Δεν χρειαζεται να ανησυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να την μαζέψω γιατί εκεί που έχει κάτσει πρέπει να μετακινήσω 2 πετρούλες για να την βγάλω οπότε θα προσπαθήσω να το κάνω όσο πιο ήρεμα μπορώ. Απλα πριν το είχα κοινωνικό το ενυδρείο και δεν έχω συνηθισει σε τόσο κρύψιμο γι'αυτό ανησυχώ. :P

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες με την τροφή που έχω και αν πάρω την άλλη που είπες και να βάζω μια μέρα την μια και μια μέρα την άλλη θα είμαι κομπλέ απο τροφή;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες με την τροφή που έχω και αν πάρω την άλλη που είπες και να βάζω μια μέρα την μια και μια μέρα την άλλη θα είμαι κομπλέ απο τροφή;

Μολις ωριμασει λιγο ακομα το ενυδρειο,θα δοκιμασεις και κατεψυγμενη mysis.

Μια επισης πολυ καλη ποιοτικα τροφη που σου προτεινω ειναι η New Life Spectrum Cichlid Formula.Μικρο pellet που θα βολεψει και τα multis.Πολυ καλη τροφη!

http://www.google.gr/imgres?q=New+Life+Spectrum+Cichlid+Formula.&hl=el&biw=1280&bih=675&gbv=2&tbm=isch&tbnid=na-Xzjqvp86WAM:&imgrefurl=http://www.ebay.com/itm/NLS-New-Life-Spectrum-Cichlid-Formula-2270g-1mm-Pellets-/230440513013&docid=uHtsbMCadMVhSM&imgurl=http://i.ebayimg.com/t/NLS-New-Life-Spectrum-Cichlid-Formula-2270g-1mm-Pellets-/06/!B9mi4pw!mk~%2524(KGrHqJ,!lkEy%252BjC)EmgBM6UhhvKsQ~~_35.JPG&w=300&h=300&ei=N7lCT_qrFoP68QPYkPSDCA&zoom=1&iact=hc&vpx=369&vpy=141&dur=734&hovh=225&hovw=225&tx=153&ty=116&sig=108633757698632260795&page=1&tbnh=149&tbnw=149&start=0&ndsp=18&ved=0CEMQrQMwAQ

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να πάρω και αυτήν και να εναλλάσω τις τρεις τροφές ή είναι περιττό και απλά όταν μου τελείωσει αυτή που έχω να παρω αυτή και να την βάζω μαζί με την tanganyika;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να πάρω και αυτήν και να εναλλάσω τις τρεις τροφές ή είναι περιττό και απλά όταν μου τελείωσει αυτή που έχω να παρω αυτή και να την βάζω μαζί με την tanganyika;

Να την παρεις και να κανεις εναλλαγες,ωστε να εχεις ποικιλια.Να τα καλομαθεις για να σου κανουν κολπα :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...