Jump to content

Ενυδρείο Με Κιχλίδες


steliosv

Recommended Posts

Τέλεια τότε. Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν έχω γεννητουρια απο τροφή την ίδια ρίχνω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τέλεια τότε. Και να σε ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν έχω γεννητουρια απο τροφή την ίδια ρίχνω;

Χαχαχχαααα..............μη βιαζεσαι μωρε..............

Εγω ετριβα πολυ πολυ καλα τα flakes.Υπαρχουν ομως και τροφες σαν πουδρα,τοσο λεπτοκοκκες,που ειναι ειδικα για νεογνα. :)

Link to comment
Share on other sites

Να μην είμαι προετοιμασμένος; Να πανικοβληθώ τελευταία στιγμή; Των φρονίμων τα παιδια πριν πεινάσουν μαγειρεύουν... :P

Link to comment
Share on other sites

Να μην είμαι προετοιμασμένος; Να πανικοβληθώ τελευταία στιγμή; Των φρονίμων τα παιδια πριν πεινάσουν μαγειρεύουν... :P

Σωστοοοος!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Την τροφή την δεύτερη που μου είπες την βρίσκω εύκολα ή θέλει ψάξιμο;

Σου στελνω πμ

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα. ουτε φωνη ουτε ακροαση. Το αρσενικο ουτε κατα διανοια... το θυληκο ψιλοφαινεται μονο αναμεσα σε κατι πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Την ιδια απορια εχω και εγω... Αλλα ολοι μου λενε να κανω υπομονη και θα ξεθαρεψει και θα βγει... Οποτε κανω υπομονη... Απο την Πεμπτη ειναι

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι ζωντανός. Θα έσκαγα αν δεν τον εβρισκα. Ήταν σε κάτι πέτρες πίσω κοντά στο πίσω τζάμι. Τράβηξα λίγο το ενυδρείο μπροστά και έτσι κατάφερα και είδα απο πίσω. Τουλάχιστον ξέρω οτι ζει. Οπότε κάνουμε υπομονή μέχρι να ξεθαρέψουν και να βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειδες οτι ζει μακρια τα χερια πλεον απο το ενυδρειο...μονο για ταϊσμα!!!Αστα στην ησυχία τους να προσαρμοστούν!

Αλήθεια εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι???

Link to comment
Share on other sites

Στο Petshop μου είπε ότι είναι από την ίδια γέννα. Και το ένα είναι μεγαλύτερο από το άλλο. Και ο πετσοπας μου είπε ότι είναι αρσενικό θηλυκό. Τώρα μπόρει να μην τα έχουν φτιάξει ακόμα... :P

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κάποιες απόψεις όσο αφορά τον φωτισμό. Το ενυδρείο όπως έχω αναφέρει έχει 2 θέσεις για λάμπες 18W. Αναγκαστικά έπρεπε να βάλω και τις 2 για να μην πάρει νερο μέσα και τα κάψω. Εκεί όπως καθόμουν και έβλεπα ότι τα ψάρια δεν έβγαναν καθόλου σκέφτηκα μήπως παίζει ρόλο και ο φωτισμός. Δηλαδή μήπως έχει αρκετό φως. Τώρα θα μου πεις αν ήταν ο έντονος φωτισμός δε θα έβγαιναν μόνο όταν ήταν αναμένες οι λάμπες αλλά ας πούμε ότι επερεάζει και αυτό ως ένα μικρό βαθμό. Από λαμπες έχω τοποθετημένες 1 ροζ και 1 ψυχρή λευκή. Επίσης έχω στην άκρη άλλη 1 ψυχρή λευκή και 1 θερμή λευκή. Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν απλά να γύρισω την μια λάμπα ώστε να μην κάνει επάφη και να μην ανάβει και να μην είναι κενή και η θέση. Και έτσι τώρα φωτίζει μόνο η ψυχρή λευκή. Η δικιά σας άποψη ποια είναι στο ποια λάμπα να ανάβει; Η ψυχρή λευκή, η θερμή λευκή ή η ροζ; Η ροζ μου άρεσε αλλά έχει πιο "σκοτεινό" φως και φοβάμαι μήπως έχω θέμα με άλγες και γι'αυτό άφησα την ψυχρή λευκή που είναι λίγο πιο έντονο το φως. Την θερμή λευκή δεν την δοκίμασα καν. Και η δεύτερη ερώτηση είναι: η αναμένη να είναι μπροστά ή πίσω;

Link to comment
Share on other sites

Αα επίσης σκέφτομαι και την επιλογή των led strip. Αλλα προς το παρόν επείδη τα οικονομικά μου δεν είναι και στην καλύτερη οικονομική κατάσταση και έχουν άλλα πραγματα προτεραιότητα για το ενυδρείο το αφήνω προσ το παρων αυτό το σενάριο.

Link to comment
Share on other sites

Στο Petshop μου είπε ότι είναι από την ίδια γέννα. Και το ένα είναι μεγαλύτερο από το άλλο. Και ο πετσοπας μου είπε ότι είναι αρσενικό θηλυκό. Τώρα μπόρει να μην τα έχουν φτιάξει ακόμα... :P

Δυστυχώς φιλε μου τα παραπάνω δεν λένε τιποτα και δεν σου παρεχουν καμιά σιγουρια στο οτι εχεις ενα αρσενικό και ενα θηλυκό ψαρι!

.....ισως σταθεις τυχερός και βγει ζευγαρι.....υπομονή.

Θέλω κάποιες απόψεις όσο αφορά τον φωτισμό. Το ενυδρείο όπως έχω αναφέρει έχει 2 θέσεις για λάμπες 18W. Αναγκαστικά έπρεπε να βάλω και τις 2 για να μην πάρει νερο μέσα και τα κάψω. Εκεί όπως καθόμουν και έβλεπα ότι τα ψάρια δεν έβγαναν καθόλου σκέφτηκα μήπως παίζει ρόλο και ο φωτισμός. Δηλαδή μήπως έχει αρκετό φως. Τώρα θα μου πεις αν ήταν ο έντονος φωτισμός δε θα έβγαιναν μόνο όταν ήταν αναμένες οι λάμπες αλλά ας πούμε ότι επερεάζει και αυτό ως ένα μικρό βαθμό. Από λαμπες έχω τοποθετημένες 1 ροζ και 1 ψυχρή λευκή. Επίσης έχω στην άκρη άλλη 1 ψυχρή λευκή και 1 θερμή λευκή. Αυτό που έκανα λοιπόν ήταν απλά να γύρισω την μια λάμπα ώστε να μην κάνει επάφη και να μην ανάβει και να μην είναι κενή και η θέση. Και έτσι τώρα φωτίζει μόνο η ψυχρή λευκή. Η δικιά σας άποψη ποια είναι στο ποια λάμπα να ανάβει; Η ψυχρή λευκή, η θερμή λευκή ή η ροζ; Η ροζ μου άρεσε αλλά έχει πιο "σκοτεινό" φως και φοβάμαι μήπως έχω θέμα με άλγες και γι'αυτό άφησα την ψυχρή λευκή που είναι λίγο πιο έντονο το φως. Την θερμή λευκή δεν την δοκίμασα καν. Και η δεύτερη ερώτηση είναι: η αναμένη να είναι μπροστά ή πίσω;

Εγω θα κρατουσα αναμμένη ή την μία θερμή ή την ρόζ......τωρα για το μπροστα ή πισω οπου θεωρεις οτι φωτιζει καλύτερα....που μάλλον ειναι μπροστά!

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα δείξει τότε. Τι να πω. Πάντως στο pet shop ήταν το μοναδικό μεγαλύτερο από τα άλλα. Και μου λέει θα σου βάλω αυτό που είναι αρσενικό και ένα θηλυκό γιατί πάνε σε ζευγάρι. Μακάρι πάντως να είναι αρσενικό και θηλυκό και να μην έλεγε μπαρούφες.

Link to comment
Share on other sites

Σαν λογική του καταστήματος που στα εδωσε ( το μεγαλύτερο ψαρι αρσενικό και τα μικρότερα θηλυκά) ειναι σωστή.....αλλα δεν ειναι και κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση ετσι για τα πρακτικα. Οταν με το καλο γεννησουν τα jullis αν θελω καποια στιγμη να δωσω καποια ψαρι πως θα μπορεσω να το βγαλω μιας και φανταζομαι οταν βαζω αποχη θα κρυβονται μεσα στις πετρες. Θα υπαρχει καποιος τροπος χωρις να χρειαστει να μετακινω πετρες.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιου είδους παγίδα. Εγώ προσωπικά, βγάζω κάποιες πέτρες και αφού πιάσω τα ψάρια που θέλω, τις επανατοποθετώ. Βέβαια, προσπαθώ όταν κάνω αρχικό aqua scape, να το φτιάχνω έτσι ώστε όταν έρθει εκείνη η ώρα να μην ταλαιπωρηθώ πολύ, αλλά και να βολεύει τις ανάγκες των ψαριών.

Μέχρι τότε, θα τις δούμε και στην πράξη τις επιλογές σου. Έχεις ακόμα καιρό για αυτό... Υπομονή. :)

Link to comment
Share on other sites

Εεε καλα σίγουρα. Έτσι ρώτησα για να εχω μια ιδεα. Ως τότε θα βρούμε την λύση. Πάντως σήμερα έκανε την δειλή εμφανισή του το θηλυκό... Άντε σιγα σιγά να τα βλέπω και λίγο... :P

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τώρα που έριξα τρόφη από το μίκρο καπάκι που είναι για να ρίχνεις τρόφη (συνήθως ανοίγω όλο το καπάκι για να την ρίχνω πάνω από τις πάτρες) και έπεσε άκρη άκρη στις πέτρες (όχι κοντά στην κρυψώνα) δεν βγήκαν να φάνε. Αν δεν την φάνε θα πρέπει να την βγάλω; και γενικώς να ανοίγω για να το ρίχνω πάνω από τις πέτρες ώστε να πέφτει κοντά τους;

Link to comment
Share on other sites

Ριχνε το εξω μακρια απο τις πέτρες.Και ας μην το τρωνε.....αργα η γρηγορα θα βγουν.

Μην μαζευεις την τροφή που μενει....αρκει να μην ριχνεις υπερβολικη ποσοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που γύρισα την είχαν φάει, τουλάχιστον την τροφή που είχε πέσει πάνω στις πέτρες... Και νομιζω ο αρσενικός (αν δεν κάνω λάθος) ήταν κρυμένος στις μπροστα πέτρες. Ενώ πριν ήταν στις πίσω. Άντε σιγα σιγα θα αρχίσουν να δίνουν σημεία ζωής... :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...