Jump to content

Πόσο Συχνά Θέλει Καλιμπράρισμα Το Ρεφρακτόμετρο;


Recommended Posts

Χρησιμοποιώ ένα ρεφρακτόμετρο το οποίο αγόρασα από ebay. Στα "χαρτιά" έχει όλες τις "σωστές" προδιαγραφές (ATC, 0-10% κλπ), αλλά βλέπω ότι η ένδειξή του "παίζει" πολύ (ή έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον) όταν περάσει λίγος καιρός.

Π.χ. σε διάστημα 2 βδομάδων, μπορεί η ένδειξη του να ξεφύγει 4-5ppt. Διαβάζοντας σχετικά, βρήκα ότι αν η θερμοκρασία του χώρου έχει σημαντικές (πάνω από 2 βαθμούς C) μεταβολές, ενδέχεται αυτό να του χαλάει το καλιμπράρισμα.

Επειδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία ήθελα να ρωτήσω αν είναι αναμενόμενο το να θέλει καλιμπράρισμα συχνά...

Link to comment
Share on other sites

εγω κανω καλιμπραρισμα με νερο α/ο καθε φορα πριν κανω τις μετρησεις ...εχω παρατηρησει και εγω στο δικο μου που το εχω παρει απο το e-bay οτι μετα απο 1-2 μερες χανει σε ακριβεια...τωρα ισως με καποιο καλλυτερης ποιοτητας να μην χρειαζοταν ,αν και δεν μπορω να πω 100% εγω κανω καθε φορα που μετραω δλδ καθε 3-4 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρεφρακτόμετρα του ebay με το εικοσάευρω είναι γ.τ.π.κ.! Βεβαίως όμως είναι απείρως καλύτερα από τα γνωστά αλατόμετρα.

Γενικά τώρα... το ρεφρακτόμετρο πρέπει να είναι στην ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου (25-26 βαθμούς συνήθως) πράγμα που το χειμώνα είναι δύσκολο. Όσο κρατάτε στα χέρια σας το ρεφρακτόμετρο αυτό ζεστένεται και δίνει άλλες μετρήσεις. Επίσης το ίδιο πράγμα γίνεται και το καλοκαίρι οπότε πρέπει να πέρνουμε σα σωστή την πρώτη μέτρηση γιατί όσο περνάει η ώρα το ρεφρακτόμετρο πέρνει τη θερμοκρασία του σωματός μας και !@#$%^& :)

ΥΓ. Το καλιμπράρισμα με νερό ΑΟ δεν είναι ότι καλύτερο γιατί δεν είναι στην κλίμακα που μας ενδιαφέρει. Είναι σα να θες να μετρήσεις με το ph meter 8-9 και να το καλιμπράρεις στο 4. Πάρτε κάποιο διάλυμα με γνωστή αλατότητα (1025-1026) από κάποια εταιρεία ηλεκτρονικών συσκευών μετρήσεων για καλιμπράρισμα ;)

Έγινε επεξεργασία - warhawk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το καλιμπράρισμα το κάνω μεν με διάλυμα 35ppt (εκεί που θελω και την αλατότητά μου) και έτσι απλά επιβεβαιώνω ότι οι 2 μετρήσεις (διαλυμα και νερό ενυδρείου) συμπίπτουν. Αλλά με εκνευρίζει η το ότι πρέπει να ξανακαλιμπράρω μετά 2-3 μέρες!

warhawk, λές δηλαδή ότι τα πιό ακριβά (π.χ. sybon) δεν πάσχουν από το ίδιο πρόβλημα;

( και τα ηλεκτρονικά της hanna η milwaukee σκέφτηκα, αλλά εκτός από τη μεγάααλη διαφορά στην τιμή, και στις οδηγίες της hanna λεεί καλιμπράρισμα πριν κάθε μέτρηση, συν του ότι η ορθότητα των ηλεκτρονικών είναι +/- 2ppt ενώ των οπτικών +/-1ppt...)

Link to comment
Share on other sites

warhawk, λές δηλαδή ότι τα πιό ακριβά (π.χ. sybon) δεν πάσχουν από το ίδιο πρόβλημα;

Όχι σε τέτοιο βαθμό. Επηρεάζετε και αυτό αλλά όχι όπως το ebayϊκό ;)

Το καλιμπραρισμα καντο με φυσικό ορό από φαρμακείο.

Θες να μας πεις πως θα μας βοηθήσει το καλιμπράρισμα στο 0,9% ;

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε τέτοιο βαθμό. Επηρεάζετε και αυτό αλλά όχι όπως το ebayϊκό ;)

Θες να μας πεις πως θα μας βοηθήσει το καλιμπράρισμα στο 0,9% ;

Πουθενά Δεν είπα ότι θα σου δειξει 0. Απλά πιστευω ότι είναι καλύτερα από το νερό της ΑΟ.

Εαν δεν κάνω λάθος η ενδειξη θα ειναι 1009 sg.

Link to comment
Share on other sites

Πουθενά Δεν είπα ότι θα σου δειξει 0. Απλά πιστευω ότι είναι καλύτερα από το νερό της ΑΟ.

Εαν δεν κάνω λάθος η ενδειξη θα ειναι 1009 sg.

στους 25C είναι περίπου 1.0059 ;)

Link to comment
Share on other sites

Τη πρωτη φορα εκανα καλυμπραρισμα

Τωρα πριν φτιαξω το αλατονερο μετραω το νερο του ενυδρειου και οτι δειξει το οργανο φτιαχνω ιδιο το νερο στο βαρελακι

Ενταξει καλυμπραρισμα θα κανω αν δω οτι εχει ξεφυγει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...