Jump to content

Δεν Ανεβαίνουν Με Τιποτα Τα Νο3!!!


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

Νομίζω οτι ο κυκλος του αζωτου δεν έχει ξεκινησει....

Εχω στησει το ενυδρειο εδω και 34 μέρες προσθέτω βακτήρια της special blend συμφωνα με τις οδηγιές του κατασκευαστη κι ερχνα τροφη καθε 2 μέρες περιπου.

Την 24 μερα πηρα την αποφαση να βάλω 2 γκουραμι για να επισπευσω την διαδικασια του κυκλου του αζωτου.

Οσον αφορα τις μετρησεις που έκανα ηταν ΝΗ4, ΝΟ3, ΝΟ2 μηδενικα μέχρι την 30 μέρα που τα ΝΟ2 ηταν 1,5 mg/l με αποτέλεσμα να ψοφησει και το ένα γκουραμι και να εχω έξαρση της καφε άλγης.

Χθες έκανα την πρώτη αλλαγή νέρου (30%) και σήμερα όλες οι τιμές ειναι πάλι μηδενικές.

Τι συμβαινει ?Αργησε να ξεκινήσει ο κυκλος του αζωτου ή κατι αλλο συμβαινει?

Υ.Γ. Εχω και 4 φυτα 2 Valisneries και 2 Bacopa monierri Valisneries δεν τα πάνε και πολυ καλα...

Link to comment
Share on other sites

το στρωσιμο αργει παντα μην ακους οτι κι αν λενε, εμενα εκανε 2μηνες να στρωθει... φιλε μου για αρχη πετα ενα χρυσοψαρο(ανθεκτικοτατο ψαρι) μεσα, ριχνε τα βακτιρια σου συμφωνα με τις οδηγιες, κανε αλλαγη 30% καθε 15ημερες για 1μισι μηνα περιπου και περιμενε... οσο για την αλγη τελευταια προτεραιοτητα ολα θα γινουν στον καιρο τους, πρωτα το φιλτρο και μετα τα υπολοιπα!!

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ταλαιπωρεις κανενα ζωντανο ψαξε να βρεις μπολι να βαλεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

seaman1985 :

Τι θερμοκρασία είχε το νερό κατά την διάρκεια του στρωσίματος χωρίς ψάρια; Η ιδανική θερμοκρασία είναι μεταξύ 25oC και 35oC. Επίσης να ξέρεις πως σε κάθε αλλαγή-προσθήκη νερού, καλό είναι να χρησιμοποιούμε αντιχλώριο.

Φίλε kalmichalis, σε κανέναν ενυδρείο δε "πετάμε" ένα ψάρι είτε είναι ανθεκτικό είτε όχι. Τα ψαράκια μας, είτε είναι πάμφθηνα guppy είτε πανάκριβοι δίσκοι πρέπει να τα προσέχουμε το ίδιο. Μάλλον είναι μια ατυχής έκφραση :). Από κει και πέρα παρακολουθούμε συχνά το ενυδρείο μας με μετρήσεις, για να μην κινδυνέψουν τα ψαράκια μας. Αλλαγή νερού κάνουμε μόνο όταν μετρήσουμε κάποια επικίνδυνη τιμή, εκτός και αν αναφέρουν κάτι διαφορετικό οι οδηγίες του σκευάσματος.

Link to comment
Share on other sites

ισως ακουστικε ασχημα το πετα... απλα ηθελα να δηλωσω την ευκολια του στρωσιματος στον φιλο μας... απλα το στρωσιμο με ενα πιο ανθεκτικο ψαρι θα ειναι πιο ιδανικο για την ανοδο της αμμωνιας απο τα περιττωματα του σε σχεση με την τροφη... και πολυ πιο γρηγορο.

τι υλικα εχεις βαλει στο φιλτρο σου???

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kalmichalis, σε κανέναν ενυδρείο δε "πετάμε" ένα ψάρι είτε είναι ανθεκτικό είτε όχι. Τα ψαράκια μας, είτε είναι πάμφθηνα guppy είτε πανάκριβοι δίσκοι πρέπει να τα προσέχουμε το ίδιο. Μάλλον είναι μια ατυχής έκφραση :).

Με προλαβες θοδωρε..

Η υπομονη ειναι μια μεγαλη αρετη και βασικη για το χομπι μας.

Link to comment
Share on other sites

ισως ακουστικε ασχημα το πετα... απλα ηθελα να δηλωσω την ευκολια του στρωσιματος στον φιλο μας... απλα το στρωσιμο με ενα πιο ανθεκτικο ψαρι θα ειναι πιο ιδανικο για την ανοδο της αμμωνιας απο τα περιττωματα του σε σχεση με την τροφη... και πολυ πιο γρηγορο.

απολυτως λανθασμενος τροπος σκεψης,πολυ περισσοτερο δε, οταν το προτεινουμε σε αρχαριους χομπιστες.φιλε μιχαλη ας προσεχουμε σε παρακαλω λιγο περισσοτερο το τι ακριβως γραφουμε.στα υπολοιπα με εχει καλυψει ακριβως ο φιλος θοδωρος.

το πιο γρηγορο δεν σημαινει παντα και το καλυτερο.η υπομονη και το διαβασμα ειναι οι μεγαλυτεροι συμμαχοι μας σε αυτο το χομπι.

Link to comment
Share on other sites

seaman1985 :

Τι θερμοκρασία είχε το νερό κατά την διάρκεια του στρωσίματος χωρίς ψάρια; Η ιδανική θερμοκρασία είναι μεταξύ 25oC και 35oC. Επίσης να ξέρεις πως σε κάθε αλλαγή-προσθήκη νερού, καλό είναι να χρησιμοποιούμε αντιχλώριο.

Φίλε kalmichalis, σε κανέναν ενυδρείο δε "πετάμε" ένα ψάρι είτε είναι ανθεκτικό είτε όχι. Τα ψαράκια μας, είτε είναι πάμφθηνα guppy είτε πανάκριβοι δίσκοι πρέπει να τα προσέχουμε το ίδιο. Μάλλον είναι μια ατυχής έκφραση :). Από κει και πέρα παρακολουθούμε συχνά το ενυδρείο μας με μετρήσεις, για να μην κινδυνέψουν τα ψαράκια μας. Αλλαγή νερού κάνουμε μόνο όταν μετρήσουμε κάποια επικίνδυνη τιμή, εκτός και αν αναφέρουν κάτι διαφορετικό οι οδηγίες του σκευάσματος.

Ειχε και έχει 24 βαθμούς.Οσον αφορα την τελευται αλλαγη προσθεσα αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

ισως ακουστικε ασχημα το πετα... απλα ηθελα να δηλωσω την ευκολια του στρωσιματος στον φιλο μας... απλα το στρωσιμο με ενα πιο ανθεκτικο ψαρι θα ειναι πιο ιδανικο για την ανοδο της αμμωνιας απο τα περιττωματα του σε σχεση με την τροφη... και πολυ πιο γρηγορο.

τι υλικα εχεις βαλει στο φιλτρο σου???

Siporax εχω βάλει!

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αλλαγη παντα με αντιχλωριο και αν εχεις καποιο βαρελακι και προετοιμαζεις εκει το νερο ακομα καλυτερα. Εχεις ψαρια μεσα; Τα φυτα αποροφουν την ΝΗ3 μια που για αυτα παντα ειναι μια πηγη αζωτου οποτε συμβαλουν και αυτα με τον τροπο τους στην καθυστερηση. Ανεβασε την θερμοκρασια στους 27 βαθμους σταδιακα αλλα αν εχεις ψαρια μεσα εκει πας σε αλλη μεθοδο. Καλη αναταραξη του νερου και εαν δεν εχεις ψαρια μεσα τοτε μην την λυπασε την τροφη αλλιως αν εχεις ψαρια τοτε ακυρο.

Link to comment
Share on other sites

Να κανεις αλλαγη παντα με αντιχλωριο και αν εχεις καποιο βαρελακι και προετοιμαζεις εκει το νερο ακομα καλυτερα. Εχεις ψαρια μεσα; Τα φυτα αποροφουν την ΝΗ3 μια που για αυτα παντα ειναι μια πηγη αζωτου οποτε συμβαλουν και αυτα με τον τροπο τους στην καθυστερηση. Ανεβασε την θερμοκρασια στους 27 βαθμους σταδιακα αλλα αν εχεις ψαρια μεσα εκει πας σε αλλη μεθοδο. Καλη αναταραξη του νερου και εαν δεν εχεις ψαρια μεσα τοτε μην την λυπασε την τροφη αλλιως αν εχεις ψαρια τοτε ακυρο.

Καθε πότε να κάνω αλλαγες του νερου?

Σε τι ποσοστο?

Ετσι την έκανα την τελευταια αλλαγη του νερου οπως περιεγραψες.οκ θα αυξήσω την θερμοκρασια.

Απο ψάρια εχω ενα γκουραμι και 3 αλγοφάγους.

τωρα που εχω ψαρακια τι να κάνω?

Τι μου προτεινεται?

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που εχεις ψαρια μεσα μην ανεβαζεις την θερμοκρασια γιατι αυξανοντας τον μεταβολισμο τους θα εχεις και περισσοτερη αμμωνια.

Κατα αρχας θα πρεπει να παρεις υγρο τεστ ΝΗ3/ΝΗ4 για να μπορεις να ελενχεις τα επιπεδα αμμωνιας.

Εφοσον παντα εχουμε ψαρια μεσα θα σου προτεινα να αγορασεις καποιο σκευασμα γρηγορης εκκινησης και ελενχομενης αμμωνιας οπως το Safe start της Tetra πχ. Ριξε μια ματια στο παρακατω λινκ: Start up

http://www.tetra-fish.com/images/TetraFish/flash/watercare/watercare.html

Link to comment
Share on other sites

Παντως με σκευασμα ή χωρις σκευασμα θα πρεπει να μετρας παντα για αμμωνια και οταν θα μετρας πανω απο 0,3 θα κανεις μικρες αλλαγες νερου (30%) προετημασμενο με αντιχλωριο και καλο θα ειναι και η θερμοκρασια να βρεισκεται κοντα στην θερμοκρασια του ενυδρειου για να μην παθενουν θερμικο σοκ τα ψαρια και εχεις κανενα θυμα. Η συγκεκριμενη εταιρια εννοειτε προτεινη το δικο της αντιχλωριο αλλα εγω θα σου προτεινα να παρεις το Prime της seachem που δεσμευη της αζωτουχες ενωσεις και αυτο.

Θα ταιζεις ελαχιστα τα ψαρια για να κρατας την αμμωνια οσο γινεται σε χαμηλα επιπεδα, δεν θα προσθεσεις αλλο ζωντανο μεχρι να στρωση καλα το ενυδρειο και κανε υπομονη μεχρι να ισοροποιση το ολο ενυδρειο σου.

Αλλα παρομοια σκευασματα ειναι και το Bionitrivec αλλα μην περιμενεις να μην μετρησεις καθολου αμμωνια γιατι τουλαχιστον απο προσωπικη εμπειρια και οχι μονο ολο και καποιο ποσοστο υπαρχει παντα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...