Jump to content

No3,θα Μηδενιστούν?


pd1975

Recommended Posts

καλησπέρα κ καλή χρονιά

διαθέτω ενα ενυδρείο 98lt καθαρα,με 12 κιλα βραχο (5 κιλα ζ.β κ 7 κιλα ν.β) περίπου 9 κιλα ζωντανό κ νεκρό υπόστρωμα.το νερο ειναι εξολοκλήρου απο α.ο.υπαρχει φίλτρο εξωτερικό eheim 2213 με μακαρονι ,ενεργό ανθρακα ,αντιφωσφορο με την σειρα που προειπα αντιστοιχα κ σκιμερ deltec mce 300.ολα σε λειτουργία,φωτισμός 2χ24βατ τ5 λευκη κ ακτινική.οι μετρησεις μου μετα απο 20 μερες ειναι ΝΟ2,ΝΗ3/ΝΗ4,ΡΟ4=0.Τ=25C.Υπαρχουν κ 2 αντλιες σε λειτουργία ωστε να καλύπτουν περιμετρικά τον βραχο.το πρόβλημα μου ειναι τα ΝΟ3=25ml/lt.οταν ολοκληρωθει ο κύκλος του αζώτου θα μηδενιστούν ??τοτε θα σημαινει οτι εχω πολυ καλή βιολογία?αν χρειαζεστε περαιτερω πληροφορίες ρωτήστε με.

ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

ασχετο πως μπορω να μικρινω καποιες φωτος για να μπορεσω να τις επισυναψω?

Link to comment
Share on other sites

Αν το ενυδρείο είναι καινούργειο τότε να περιμένεις αυξημένες τιμές. Αν πήρες τον βράχο ζωντανό κατα την μεταφορά μπορεί να νεκρώσανε οργανισμοί προκαλώντας μια αύξηση ΝΟ3. Ακόμα και ο νεκρός βράχος θα σου βάλει σε "κίνηση" την βιολογία. Είναι φυσιολογικό να δεις ΝΟ3 σε νέο ενυδρείο.

Βιολογία η οποία να κρατά χαμηλά τα ΝΟ3, δεν θα έχεις βλέποντας της φωτογραφίες. Για να περιμένεις βοήθεια κατα των ΝΟ3 απο βακτήρια πρέπει να έχει αερόβιες περιοχές στο ενυδρείο.

Επίσης η ύπαρξη εξωτερικού φίλτρου με βιολογικό υλικό θα έχει ως αποτέλεσμα συνεχώς αύξηση νιτρικών στο σύστημα σου.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αερόβιες περιοχες?να προσθεσω οτι πανω στο βραχο πεφτει κ η εξοδος του σκιμερ αλλα κ του φίλτρου αρα εχω κ απο εκει επιπλεον κυκλοφορια αλλα δεν φαινεται στις φωτος δεν αποτυπωθηκε

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνεις υπομονή λίγο ακόμη και θα μηδενιστεί.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και καλη συνεχεια.βλεπω στις φωτο οτι ο κυκλοφορητης ειναι με βεντουζες.δεν ειναι οτι καλυτερο σε θαλασσινο γιατι μπορει να ξεβεντουζωσει και να πεσει στον αραγονιτη και να σου κανει το ενυδρειο μανταρα.καλυτερα κυκλοφορητες με μαγνητη για στερεωση.

Link to comment
Share on other sites

οταν λες αερόβιες περιοχες?

Να διορθώσω το λάθος μου. Εννοούσα αναερόβιες περιοχές.

Πάντως με 25mg/l μόνο με αλλαγή νερού θα κατεβεί.

Υπάρχουν τρόποι για να κρατάς τα νιτρικά χαμηλά, αλλά το να σου τα κατεβάσουν τόσο χωρίς να βάλεις το χέρι σου δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη νερου θα γινει 3 μηνες περιπου.οσον αφορα τους κυκλοφορητες φιλε μου με τις βεντουζεσ δεν πανε πιο κατω γιατι κρατιουνται κ με μανταλακια.υπομονη εχω κ ξερω τους τροπους πως να μειωθουν απλα τωρα ειναι στο στρωσιμο κ δεν θυμαμαι αν τα βακτηριδια που θα αναπτυχθουν θα τα μηδενισουν σε πρωτη φαση.αργοτερα με τα ψαρια κ την τροφη θα ειναι σε τετοια επιπεδα τα νιτρικα κ πιο κατω με διαφορες μεθοδους απλα για την αρχη δεν θυμαμαι αν θα μηδενισουν

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να αφαιρεσεις σταδιακα την βιολογια απο το εξωτερικο φιλτρο και να στηριχτεις μονο στο βραχο σου.

Η εξτρα βιολογια εκτος του βραχου το μονο που θα σου δινει ειναι νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

οπως τι να αφαιρεσω τον ενεργο ανθρακα?κ κατι αλλο?

οπως τονισα εχω 7 κιλα νεκρο κ 5 ζωντανο παω να τον μπολιασω.βιλλ περιμενω μια απαντηση στο τι να αφαιρεσω

Link to comment
Share on other sites

Οχι το βιολογικο υλικο (μακαρονι και οτι αλλου ειδους εχεις).

Ανθρακα αντιφωσφορο τα κρατας κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι ενα θαλασσινο ενυδρειο να στηριζεται στην βιολογικη δυναμη του βραχου.

Απο την στιγμη που θα βαλεις βιολογικο υλικο αρχιζει η αποδυναμωση του βραχου και ξεκινουν τα νιτρικα.

Οταν αφαιρεσεις το βιολογικο υλικο πρεπει να το κανεις σταδιακα δλδ λιγη λιγη ποσοτητα ωστε να μην στρεσαρεις το συστημα και να μπορεσει ο βραχος να ανταπεξελθει-επανελθει στα φυσιολογικα του επιπεδα.

Να υποθεσω πως αυτη την στιγμη δεν εχεις ζωντανα μεσα σωστα;

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως δεν εχω ζωντανα ουτε καν κανενα νταμσελ γιατι μετα αντε να το βγαλεις

αν δεν στρωσει το νερο δεν μπαινει κανενα ζωντανο εχω υπομονή

Link to comment
Share on other sites

Καλή βιολογία θα έχεις αναπτύξει όταν ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 μηδενίσουν και παραμείνουν μηδέν για καμιά δεκαριά μέρες. Εννοείται ότι δεν σταματάς να ρίχνεις καθημερινά τροφή.

Για τα ΝΟ3 που σε απασχολούν παραπάνω από ότι θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου, όταν ολοκληρωθεί το στρώσιμο μετράς και κάνεις μία γενναία αλλαγή, ας πούμε 90%!!! Τα λίγα λίτρα που είναι το ενυδρείο σε βοηθάει για μεγάλες αλλαγές νερού. Πρόσεχε μόνο τη θερμοκρασία και την αλατότιτα να είναι το ίδιο.

Το στήσιμο που έχει ο βράχος είναι και το τελειωτικό; Από ότι βλέπω έχεις καλά κομμάτια αλλά νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάποιες διορθώσεις. Για παράδειγμα ένα δυο κομμάτια πλακε που βλέπω κι έχεις τοποθετήσει πρόχειρα πίσω-πίσω καλύτερα φέρε τα μπροστά και κάνε μία ολοκληρωμένη σπηλιά με θέσεις για κοράλλια στη κορυφή.

Για πρώτα ψάρια μετά το στρώσιμο σου προτείνω ένα κοπαδάκι από 5-6 chromis viridis

Για το μακαρονάκι που έχεις στο φίλτρο η γνώμη μου είναι να το κρατήσεις, δεν νομίζω ότι είναι κάτι τρομερό λίγο μακαρονάκι.

Όταν αλλάζεις άνθρακα κι αντιφώσφορο που έχεις στο ίδιο φίλτρο από ότι είδα μπορείς, να ξεπλένεις ελαφρά και το μακαρονάκι σε νερό ενυδρείου. Αν στη πορεία θέλεις να βάλεις απαιτητικούς οργανισμούς και τα νιτρικά που θα έχεις δεν στο επιτρέπουν τότε μπορείς να αφαιρέσεις το βιολογικό υλικό σταδιακά όπως σου είπαν, εφόσον πιστεύεις ότι αυτό θα σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικμαν παει για φ.ο οχι για ριφ ειναι μιδεκα τα ΝΟ2Κ ΝΗ3/ΝΗ4 πανω απο 10 μερες,συμφωνω σε ολα που λες εκτοσ απο την αλλαγη νερου

γιατι ειναι νεο το ενυδρειο κ ενδεχομενη αλλαγη νερου μπορει να επιφερει κ απωλεια βακτηριδιων.γυρω στους 3 μηνες θα γινει η πρωτη αλλαγη

στοχος ειναι να μπουν σταδιακα φυσικα περιπου 4-5 ψαρια που μου αρεσουν πολυ οχι παραπανω

οσον αφορα το βραχο δυστιχως οι φωτος δεν αποτυπων ισως λογω φωτισμου τις σπηλιες που υπαρχουν

σε ευχαριστω παντως για την παρεμβαση θα ληφθει σοβαρα υποψην οπως των υπολοιπων

ο χρονος εξαλλου στο θαλασσινο ειναι συμμαχος οσο πιο υπομονετικα περιμενεις τοσο λιγοτερες απωλειες σε ζωντανα κ τσεπη

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες χωρίς αλλαγή είναι μεγάλο διάστημα, ειδικά αν αναλογιστείς τα λίτρα σου...

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειναι σε αρχικο σταδιο

μετα απο αυτο θα γινονται κανονικα οι αλλαγες

αν κανω τωρα στην αρχη αλλαγη δεν εχει νοημα σκοπος ειναι τα νιτρικα να πεσουν λογω βακτηριδιων κ βιολογιασ κ οχι με τεχνητο τρόπο

ξερω πολλους τετοιους τροπους αλλιως

μονο συμπληρωνω οτι εξατμιζεται

με νερο μονο απο α.ο

ειναι το α κ το ω αυτο αλλη ποιοτητα νερού

οποιοι δεν εχετε να παρετε ειναι πολυ σημαντικο

μην κσεχνατε εχω κ ενα αρχικο μειονεκτημα οτι απο βραχο μονο τα 5 κιλα ειναι ζωντανος τα υπολοιπα ειναι νεκρός οποτε θα καθυστερησω πιο πολυ λογικα για να στρωσει.το καλο ειναι οτι ολα τα κομματια ειναι ποιοτικα ,πορωδες

Link to comment
Share on other sites

Τα λίτρα σου δεν κάνουν για FO, δεν θα το ευχαριστηθείς δηλαδή. Με τα λίτρα αυτά μπορείς να κάνεις ένα ωραιότατο reefάκι χαμηλών απαιτήσεων με μερικά ψαράκια. Άλλη μία λαμπίτσα σου χρειάζεται κι είσαι έτοιμος. Θα σου δοθεί η δυνατότητα να πειραματιστείς και δε θα βαρεθείς ποτέ.

Το να χρησιμοποιείς μεθόδους που χρησιμοποιούνται καθαρά σε Reef για να ρίξεις τα νιτρικά σε ένα FOενυδρείο προσωπικά το θεωρώ ουτοπία. Όσο για τα 25 νιτρικά που λες ότι έχεις, εγώ σου εύχομαι να μείνουν εκεί και να μην ανεβούν παραπάνω. Αν έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου κάνε μία μεγάλη αλλαγή και ξεκίνα με κάποιο εύκολο ψάρι. Αυτό δε σημαίνει ότι μπορείς να το φορτώσεις ψάρια από τώρα αλλά ένα εύκολο ψαράκι νομίζω μπορείς να το βάλεις.

Όσο για το στήσιμο του βράχου ακόμα και FO να το αφήσεις πάλι νομίζω ότι δεν έχεις κάποια σπηλιά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το ενυδρειο λειτουργουσε ωσ νανοριφ απλα λογω ελλειψης χρονου κυριως τα μοιρασα ολα σε φιλους εκανα μια παυση για 1 χρονο περιπου κ τωρα θελω μονο<να εχω ψαρακια μεσα.δεν θελω να βαλω πολλα γυρω στα 4 νομιζω οτι ανετα θα τα σηκωσει το ενυδρειο οσοναφορά τις κρυψωνες εχει σπηλια που χωραω κ εγω μεσα αλλα δυστιχως δεν φαινεται στις φωτος οι οποιες μικρυναν αρκετα για να τις ανεβασω.απο φωτισμο εχω και Μ.Η 150 βατ αλλα θα μεινει ανενεργή αναπασα στιγμη μπορω να κανω ενα ρεεφακι αλλα δεν εχω τετοιο< σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Πριν το ενυδρειο λειτουργουσε ωσ νανοριφ απλα λογω ελλειψης χρονου κυριως τα μοιρασα ολα σε φιλους εκανα μια παυση για 1 χρονο περιπου κ τωρα θελω μονο<να εχω ψαρακια μεσα.δεν θελω να βαλω πολλα γυρω στα 4 νομιζω οτι ανετα θα τα σηκωσει το ενυδρειο οσοναφορά τις κρυψωνες εχει σπηλια που χωραω κ εγω μεσα αλλα δυστιχως δεν φαινεται στις φωτος οι οποιες μικρυναν αρκετα για να τις ανεβασω.απο φωτισμο εχω και Μ.Η 150 βατ αλλα θα μεινει ανενεργή αναπασα στιγμη μπορω να κανω ενα ρεεφακι αλλα δεν εχω τετοιο< σκοπο.

ΟΚ! τότε :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αυτούς τους τρόπους να μειώσετε νιτρικά (εκτός από αλλαγές νερού) γιατί δε τους λέτε και σε μας τους αρχάριους?

Link to comment
Share on other sites

Αυτούς τους τρόπους να μειώσετε νιτρικά (εκτός από αλλαγές νερού) γιατί δε τους λέτε και σε μας τους αρχάριους?

Που αναφέρεσαι φίλε μου ?

Link to comment
Share on other sites

Θα πω επιγραμματικά μερικούς και είμαι σίγουρος οτι θα ξεχάσω αρκετούς.

Φίλτρανση με ζωντανό βράχο.

Βαθύ υπόστρωμα.

Φίλτρανση με βιολογικό υλικό.

Protein Skimmer.

Φίλτρα άλγης.

Φίλτρα απονιτροποίησης.

Φίλτρανση με ενεργό άνθρακα.

Προ-βιοτικές μέθοδοι.

Μειωμένο βιο-φορτίο και τάισμα.

Αλλαγές νερού το βαρύ πυροβολικό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...