Jump to content

No3,θα Μηδενιστούν?


pd1975

Recommended Posts

Μειωμένο βιο-φορτίο και τάισμα

κακα τα ψεματα ειναι το αλφα και το ομεγα για οτι αφορα τα Νο3

Link to comment
Share on other sites

Μειωμένο βιο-φορτίο και τάισμα

κακα τα ψεματα ειναι το αλφα και το ομεγα για οτι αφορα τα Νο3

Όλα έχουν ένα μέτρο!

Ένα από τα βασικά είναι όχι υπερβολές!

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν ένα μέτρο!

Ένα από τα βασικά είναι όχι υπερβολές!

μπορεις να μου εξηγησεις τι ενοεις υπερβολες?

Link to comment
Share on other sites

Όλα έχουν ένα μέτρο!

Ένα από τα βασικά είναι όχι υπερβολές!

φιλε μαικ θελω να σου κανω μια ερωτηση ¨΄

ας πουμε οτι εχω ενα ενυδρειο 250 λιτρα και sump αλλα 80 - 100 και μεσα σε αυτο το ενυδρειο εχω 3 - 4 διαφορετικα tang σε large μεγεθος και 3 -4 πιω μικρα αλλα ψαρια και ο βραχος μου ειναι 30-40 κιλα αλλα δυστυχως ομως εχω νιτρικα 15-20 εχω ενα μετριο skimmer γιατι δεν εχω την δυνατοτητα να παρω κατι καλυτερο ταιζω αρκετα 2 με 3 φορες την ημερα

τι θα μου προτεινες να εκανα για να ριξω τα νιτρικα μου? εκτος απο της τακτικες αλλαγες που ειναι και το αυτονοητο!

Link to comment
Share on other sites

φιλε μαικ θελω να σου κανω μια ερωτηση ¨΄

ας πουμε οτι εχω ενα ενυδρειο 250 λιτρα και sump αλλα 80 - 100 και μεσα σε αυτο το ενυδρειο εχω 3 - 4 διαφορετικα tang σε large μεγεθος και 3 -4 πιω μικρα αλλα ψαρια και ο βραχος μου ειναι 30-40 κιλα αλλα δυστυχως ομως εχω νιτρικα 15-20 εχω ενα μετριο skimmer γιατι δεν εχω την δυνατοτητα να παρω κατι καλυτερο ταιζω αρκετα 2 με 3 φορες την ημερα

τι θα μου προτεινες να εκανα για να ριξω τα νιτρικα μου? εκτος απο της τακτικες αλλαγες που ειναι και το αυτονοητο!

Όχι υπερβολικό τάισμα.

Αυτό εννοώ όχι υπερβολές!

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις 2 extra large και όχι 3-4!!

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει χώρος κλασσικό Berlin με μεγάλο σάμπ και άφθονη chaeto με καλή κίνηση και φωτισμό DSB και ζωντανό βράχο.

Απροβλημάτιστα και σίγουρα πράματα.

Αν έχουμε στριμωγμένο σετ απ .... πρέπει να παίξει πείραμα...Βότκα,Ξύδι,Ζάχαρη....και βακτήρια.ΝOPOX της red sea,Bio-fuel,Zeovit ή και bio-pellets και ο Θεός βοηθός.

Το σίγουρο είναι οτι όσο πιο άπλα είναι το ενυδρείο όταν στρώσει καλά μπορεί να σηκώσει πολύ βιο-φορτίο (ψαρια/τάισμα/ακαθαρσίες).

Το άλλο είναι τα ψάρια που γίνονται πολύ μεγάλα στην φύση τί τα βάζετε μέσα σε μικρά για αυτά ενυδρεία???

Ολα τα συστήματα εκτός απο υπομονή και προσεκτικές αγορές έχουν και όρια μην τα ξεπερνάτε.Χαρτί και μολύβι παρατήρηση και διάβασμα.Α ξέχασα

και αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

φιλε μαικ θελω να σου κανω μια ερωτηση ¨΄

ας πουμε οτι εχω ενα ενυδρειο 250 λιτρα και sump αλλα 80 - 100 και μεσα σε αυτο το ενυδρειο εχω 3 - 4 διαφορετικα tang σε large μεγεθος και 3 -4 πιω μικρα αλλα ψαρια και ο βραχος μου ειναι 30-40 κιλα αλλα δυστυχως ομως εχω νιτρικα 15-20 εχω ενα μετριο skimmer γιατι δεν εχω την δυνατοτητα να παρω κατι καλυτερο ταιζω αρκετα 2 με 3 φορες την ημερα

τι θα μου προτεινες να εκανα για να ριξω τα νιτρικα μου? εκτος απο της τακτικες αλλαγες που ειναι και το αυτονοητο!

Εγω Νικο θα σου ελεγα να εβγαζες τα 3-4 large tangs σαν πρωτο,και να κρατουσες ενα.κι αυτο καποιο ειδος που να μη γινεται κτηνος!

Link to comment
Share on other sites

Εγω Νικο θα σου ελεγα να εβγαζες τα 3-4 large tangs σαν πρωτο,και να κρατουσες ενα.κι αυτο καποιο ειδος που να μη γινεται κτηνος!

η εμπειρια σου ολα αυτα τα χρονια ειναι κατι που δεν κρυβεται... αψογος :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Εγω Νικο θα σου ελεγα να εβγαζες τα 3-4 large tangs σαν πρωτο,και να κρατουσες ενα.κι αυτο καποιο ειδος που να μη γινεται κτηνος!

Το άλλο που μπορείς να κάνεις είναι να έχεις 2 extra large και όχι 3-4!!

Σου δίνω και ένα παραπάνω!

:bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...