Jump to content

Το Ph Πεφτει Στο 5.6 Σε Δισκοενυδρειο...


iliascryptic

Recommended Posts

Θελω να καταληξω στο οτι δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα σε ενα ενυδρειο αφου δεν μπορει ουτε καν στη φυση να συμβει.

Προτιμω να ειμαι σε γενικο βαθμο κοντα σε ολες τις παραμετρους που απαιτει ενας οργανισμος και με οση σταθεροτητα ειναι δυνατον να επιτευχθει, χρησιμοποιωντας τους πιο καταλληλους τροπους που διαθετει το χομπι (απο εξοπλισμο και τεχνολογια) και πρωτα απο ολα να παρεχω καθαρο νερο, και οχι για λεπτομερειες (μη μου ξεφυγει κανενα δεκατο το πεχα) να χανω τους βασικους στοχους.

Του φιλου μας ανεβαινει 0.5 το πεχα μετα την αλλαγη. Αν δεν την κανει γρηγορα την εισαγωγη του νερου, δεν χαθηκε ο κοσμος.

Ας ελεγξει και τα φωσφορικα και βλεπουμε.

Υπαρχει δε και η περιπτωση, αν μετα την αλλαγη δεν του ανεβει λιγο το πεχα οπως τωρα, στο τελος να πεφτει κι αλλο το πεχα στο ενυδρειο σταδιακα και να φτασει σε "περιεργα" σημεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θελω να καταληξω στο οτι δεν μπορουμε να τα εχουμε και ολα σε ενα ενυδρειο αφου δεν μπορει ουτε καν στη φυση να συμβει.

Προτιμω να ειμαι σε γενικο βαθμο κοντα σε ολες τις παραμετρους που απαιτει ενας οργανισμος και με οση σταθεροτητα ειναι δυνατον να επιτευχθει, χρησιμοποιωντας τους πιο καταλληλους τροπους που διαθετει το χομπι (απο εξοπλισμο και τεχνολογια) και πρωτα απο ολα να παρεχω καθαρο νερο, και οχι για λεπτομερειες (μη μου ξεφυγει κανενα δεκατο το πεχα) να χανω τους βασικους στοχους.

Απλα............. :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινιζω.

Με την προυποθεση, οτι η μεταβολη αυτη του 0.5, συμβαινει στην απαραιτητη αλλαγη νερου και παντα προς τα πανω, και οχι χωρις λογο και καθε λιγο να παιζει το πεχαμετρο πανω κατω.

Link to comment
Share on other sites

Με βρισκεις απολυτα συνφωνω, εγω το παρατηρω ακομα και στο δυκτιο του βολου που το καλοκαιρι φτανουμε κατι τρελες ανθρακικες και γενικες σκληροτητες με ΡΗ 8+ και μολις αρχισουν τα πρωτοβροχια το φθηνοπωρο κατι ΠΗ μεχρι και 6,5 που εχω μετρηση. Το θεμα ειναι πως τα αποτομα σκαμπανεβασματα οπως και να εχει δεν ειναι και οτι καλυτερο και για να εχουμε σιγουρα σταθεροτητα στις παραμετρους δεν παιζεις συνηθως με ΚΗ1 και δεν το λεω για σενα προσωπικα μια που απο την μια εχεις πολλα λιτρα στην πλατη σου και απο την αλλη εισαι παντα σε ετοιμοτητα.

Περαν απο το αν πας για αναπαραγογες αγριων δισκων οι δισκοι εκτροφης δεν εχουν τετοιες απαιτησεις πιστευω και απο την στιγμη που εχει και φυτα το παλικαρι καλο θα ηταν πιστευω να υπαρξει μια χρυση τομη στην επιλογη των παραμετρων του.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αναφερεσε στο να αναπαραστησουμε τον Αμαζωνιο πιστα στα ενυδρεια μας είναι σχεδον αδυνατο.

Το νερο του εχει μεν πολύ χαμηλο ΚΗ αλλα περιεχει παρα πολλες διαλυμενες οργανικες ουσιες οι οποιες κρατουν το ΡΗ χαμηλα.

Δηλαδη το νερο εχει από μονο του αυτές τις ιδιοτητες χωρις χωρις χρηση Α.Ο. ή προσθηκη διοξειδιου.

Εν ολιγης Η ΑΟ και η προσθηκη CO2 επιρεαζουν πολύ την ΚΗ ενώ τα οργανικα οξεα σε μικροτερο βαθμο.

Να διορθωσω την τελευταια σειρα :

Εν ολιγης η ΑΟ ή η προσθηκη CO2 επιρεαζουν πολύ την ΚΗ ενώ τα οργανικα οξεα σε μικροτερο βαθμο.

Δεν εννοουσα ταυτοχρονα και σε υψιλοτερο ΚΗ τα πραγματα γινονται ελενχομενα.

Link to comment
Share on other sites

Ριξτε και μια ματια οσοι εχεται ορεξη περι υδατων Αμαζωνιου για ΡΗ, TDS, κλπ.

http://www.panamjas.org/pdf_artigos/PANAMJAS_5(3)_454-464.pdf

Link to comment
Share on other sites

... οπως και να εχει δεν ειναι και οτι καλυτερο και για να εχουμε σιγουρα σταθεροτητα στις παραμετρους δεν παιζεις συνηθως με ΚΗ1 και δεν το λεω για σενα προσωπικα μια που απο την μια εχεις πολλα λιτρα στην πλατη σου και απο την αλλη εισαι παντα σε ετοιμοτητα.

Δεν το ειχα μονο σε μεγαλα ενυδρεια.

Ακομα και στο 50ρι με 100% ΑΟ και φουλ Blackwater με ξερα φυλλα δεν ειχα προβλημα σταθεροτητας.

Δεν ειναι αποκλειστικα θεμα KH η σταθεροτητα, Πρεπει πχ καποιο οξυ ή οργανικα σε μεγαλες ποσοτητες να προκαλουν τις πτωσεις

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αδικούμε την ικανότητα προσαρμογής των ψαριών

να λέμε ότι δεν αντέχουν μια μεταβολή PH 0,3. Και βέβαια η

μεταβολή αυτή είναι αρκετά μεγάλη και σε ιδικές περιπτώσεις

όπως γέννες, μετά από θεραπεία που έχει αποδυναμώσει την

βιολογία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

Το μεγάλο μειονέκτημα της χαμηλής ανθρακικής σκληρότητας

είναι ότι απαιτεί μεγάλη εμπειρία και πολύ καθαριότητα με

προσοχή στο τάισμα, μεγάλες και τακτικές αλλαγές.

Η μεγάλη αύξηση των ρύπων θα γονατίσει το PH και θα

αρχίσουν τα δύσκολα.

pH 5.9 - 6.2

GH 2 - 3

ΚΗ 0.5 - 1

TDS 45ppm

delta66 με KH 0.5-1 το PH μου φαίνεται ιδανικά υψηλό.

Έχεις μετρήσεις από NO3 και PO4?

Redox?

Εγώ με KH >1 και με το που χαλάρωνα τις αλλαγές

έπαιρνε τον κατήφορο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι αδικούμε την ικανότητα προσαρμογής των ψαριών

να λέμε ότι δεν αντέχουν μια μεταβολή PH 0,3. Και βέβαια η

μεταβολή αυτή είναι αρκετά μεγάλη και σε ιδικές περιπτώσεις

όπως γέννες, μετά από θεραπεία που έχει αποδυναμώσει την

βιολογία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.

Το μεγάλο μειονέκτημα της χαμηλής ανθρακικής σκληρότητας

είναι ότι απαιτεί μεγάλη εμπειρία και πολύ καθαριότητα με

προσοχή στο τάισμα, μεγάλες και τακτικές αλλαγές.

Η μεγάλη αύξηση των ρύπων θα γονατίσει το PH και θα

αρχίσουν τα δύσκολα.

delta66 με KH 0.5-1 το PH μου φαίνεται ιδανικά υψηλό.

Έχεις μετρήσεις από NO3 και PO4?

Redox?

Εγώ με KH >1 και με το που χαλάρωνα τις αλλαγές

έπαιρνε τον κατήφορο.

NO3 10

PO4 0.2

Την απαντηση την εδωσες εσυ πιο πανω

"...και πολύ καθαριότητα .... μεγάλες και τακτικές αλλαγές"

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια, θα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια πραγματα γιατι μαλλον με παρεξηγησατε ή δεν ημουν ξεκαθαρος απο τα λεγομενα μου.

Δεν εννοω οτι τα ψαρια μας δεν αντεχουν καποιες διακυμανσης του ΡΗ αλλιως τωρα ολοι μας θα ειχαμε προβληματα αλλα το οτι οι αποτομες αλλαγες του ειναι πολλες φορες επικυνδηνο διοτι ο οργανισμος του ζωντανου χρειαζεται ενα χρονικο διαστημα στο να προσαρμοστη. (αλλωστε για αυτο οταν αγοραζουμε ενα καινουργιο ψαρι και θελουμε να το βαλουμε στο ενυδρειο μας ακολουθουμε μια προσαρμογη του).

Το ΚΗ δεν επιρεαζει το ΡΗ οπως τα οξεα. Αυτο ομως που κανει το ΚΗ ειναι να μετριαζει την πτωση του και να μην εχουμε αποτομη αλλαγη του ΡΗ, που αυτο ειναι και το επικυνδινο της ολης καταστασης. Το οτι ο φιλος εχει ενα σκαμπανεβασμα 0,5 με 0,7 ειναι ενα θεμα και παρολου που τα ψαρια την ψιλοακουνε ανταποκρινονται και προσαρμοζονται αν και καπως βεβιασμενα, γιατι καποια στιγμη μπορει να πετυχη την ολη φαση καποιο ψαρι με χαμηλο ανοσοποιητικο και τοτε παιζεται το αν θα τα καταφερει.

Το θεμα ειναι οταν παιζουμε σε τοσο χαμηλα ΚΗ καποια στιγμη μπορει να εχουμε και μεγαλο ΡΗ crash και τοτε τα πραγματα θα ειναι ακομα ποιο δυσκολα στο να εξισοροποισουμε το συστημα μας.

Δεν κατηγορω κανεναν και ουτε θελω να υποδειξω σε καποιον το τη ΚΗ να κραταει στο ενυδρειο του αλλα αυτο που προσπαθω να εξηγησω ειναι οι επιπτωσεις που μπορει να εχει καποιος εαν δεν προσεχει σε αυτα τα επιπεδα ΚΗ.

Απο εκει και περα το οτι ο Σπυρος διατηρει το ενυδρειο του με αυτες τις παραμετρους ειναι δικο του θεμα αλλα απο την αλλη ειναι επιμελης και τακτικος στην φροντιδα του ενυδρειου του, πραγμα το οποιο πολυ απο εμας (και εγω μεσα) πολλες φορες δεν ειμαστε τοσο επιμελης και ακριβης στις παραπανω φροντιδες. Το να εχουμε λοιπον λιγο ψιλοτερο ΚΗ ειναι προς οφελος μας για να συνχωρεθουν καποια λαθη ή παραληψης μας στο μικρο μας οικοσυστημα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...