Jump to content

Diy Μηχανική Φίλτρανση Στην Υπερχείληση. Καλή Ή Κακή Ιδέα;


Delta

Recommended Posts

Προσπαθούσα να σκεφτώ έναν εύκολο τρόπο για μηχανική φίλτρανση στο ριφάκι μου. Δεν ήθελα ούτε εξωτερικά φίλτρα, για τους γνωστούς λόγους, ούτε να βάζω χέρι συνέχεια στο σαμπ, ούτε filter bags/socks στην επιστροφή του νερού γιατί το οπτικό αποτέλεσμα ήταν λίγο χάλια.

Κατέληξα στο να κόψω ένα κομμάτι eggcrate ώστε να χωράει ακριβώς στον πύργο της υπερχείλησης, ανάμεσα στο χτενάκι και το durso, και πάνω του ακουμπάω απαλά ένα κομμάτι "υαλοβάμβακα" τον οποίο η ροή του νερού σταθεροποιεί πάνω στο eggcrate.

Βρήκα ότι κρατάει αρκετή μπίχλα - σε 2 μέρες έγινε σκούρο καφέ, και ότι αλλάζεται πανεύκολα - απλά σηκώνω το eggcrate και βάζω καινούργιο κομμάτι υαλοβάμβακα.

Έλεγξα επίσης ότι δεν επηρρεάζει σημαντικά τη ροή του νερού, γιατί η επιφάνεια του υαλοβάμβακα μέσα στο νερό είναι αρκετά μεγάλη (περίπου 30εκ Χ 10 εκ), οπότε ακόμα και όταν βρωμίζει πολύ, η στάθμη του νερού μέσα στον πύργο δεν ανεβαίνει πάνω από 0.5εκ. περίπου σε σχέση με το όταν δεν είχα καθόλου το "σύστημα" αυτό.

Ως άσχετος στα reef όμως, ήθελα να το ανεβάσω εδώ και να ακούσω γνώμες σχετικά με το αν νομίζετε ότι είναι καλή ιδέα ή αν κάτι μου έχει ξεφύγει και θα δημιουργήσει προβλήματα.

post-44192-0-62003200-1326228269_thumb.jpg

post-44192-0-66317100-1326228276_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Προσεξε μηπως σου μειωνει τη ροη οταν μπουκωνει

Αν λειψεις για μερες τι θα γινει; ειναι λιγο επιφοβο

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το σκεφτόμουν αυτό, αλλά το άφησα μέχρι και 1 βδομάδα - δεν έγινε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...