Jump to content

Απορία Για Μανόμετρο


Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το παρακάτω διπλό μανόμετρο και πέραν την πίσω είσοδο που έχει για να συνδέεται με την μπουκάλα (δεν φαίνεται στη photo) και πέραν του αριστερού μέρους που είναι η βαλβίδα μικρομετρικής ρύθμισης με την κάθετη έξοδο για το σωληνάκι, έχει και μια επιπλέον έξοδο από κάτω, όπως φαίνεται στη photo, που ειλικρινά δεν ξέρω για τη πράγμα είναι. Μήπως ξέρει κανείς και μπορεί να βοηθήσει;

post-47189-0-33789400-1326245144_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν παιρνω και ορκο αλλα σαν βαλβιδα εκτονωσης μοιαζει.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση γιατί μέσα έχει ένα χοντροειδές σπείρωμα σαν να πρέπει να βιδωθεί κάτι. Ανεβάζω 3 επιπλέον photo για να φανεί καλύτερα.

post-47189-0-56718700-1326288453_thumb.jpg

post-47189-0-96277000-1326288498_thumb.jpg

post-47189-0-20614500-1326288514_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι όντως κάποια βαλβίδα εκτόνωσης.

Αυτό που μάλλον λείπει είναι το παξιμάδι-καπάκι της βαλβίδας.

Δες τη φωτογραφία

post-1312-0-00955500-1326292764_thumb.jpg

post-1312-0-82494000-1326292856_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Από ότι καταλαβαίνω δηλαδή το καπάκι του είναι περίπου ένα τρύπιο παξιμάδι; Αν το αφήσω έτσι λέτε να αποτελεί πρόβλημα (θα ρωτήσω κιόλας μήπως πουλάνε σκέτα καπάκια);

Παρεμπίπτοντος αυτή η βαλβίδα εκτόνωσης πως ακριβώς δουλεύει; Να υποθέσω αν δεχτεί απότομα υψηλή πίεση ανοίγει προκειμένου να αποφθεχθούν συνέπειες;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μιπως ειναι δευτερη παροχη? δευτερη εξοδος δηλαδι? και καλα για να βαλεις δευτερη σωληνα? η τπτ για να μπει καποιο αλλο μανομετρο η εξοδος χωρις να περναει απο το ρυθμιστη δεν νομιζω να ειναι κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Από πυροσβεστικά είδη που μίλησα με έναν που ήξερε από μανόμετρα μου είπε ότι λογικά είναι βαλβίδα εκτόνωσης για λόγους ασφαλείας στην περίπτωση που σκάσουν απότομα πολλά bar για να μην μου μείνει στο χέρι. :2guns: Έξοδος δεν είναι σίγουρα γιατί ένα μήνα περίπου που το χρησιμοποιώ μέχρι τώρα δεν χάνει από εκεί και ούτε έχει επιπλέον διακόπτη. Για φιλτράκι δεν ξέρω, αλλά τι να φιλτράρει το CO2; Μου φαίνεται λίγο δύσκολο μιας και το αέριο είναι λογικά πάντα καθαρό χωρίς υπολείμματα.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειδη ειχα πει, ειναι βαλβιδα εκτονωσης του αεριου.

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει σε ρυθμιστή οξυγόνου να έχει βιδωτό μεταλλικό φιλτράκι.Σε χρήση δικτύου όλο και κάτι θα περάσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...