Jump to content

Το Πρωτο Μου Ενυδρειο


Iraklis13

Recommended Posts

Καλησπερα θελω να σας παρουσιασω το πρωτο μου ενυδρειο.

Ειναι 120λτ με ψευτικα προς το παρων διακοσμητικα αλλα θα αλλαχτουν συντομα. . .Προς το παρων φιλοξενο 2 gourami ειναι τα πρωτα ψαρια που μπηκαν μεσα :) Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας και τις συμβουλες σας ευχαριστω :)post-48286-0-88345600-1326308329_thumb.jpgpost-48286-0-37345000-1326308344_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Σαν αλλαγες εκτος απο τα ψευτικα διακοσμητικα καλο θα ηταν να αλλαξεις και το υποστρωμα με κατι σε χαλαζιακο και μικρης κοκομετριας,ωστε να εχεις καλυτερες δυνατοτητες για φυτεμα.

Επισης βγαλε αυτη την αφισα και αντικατεστησε την με μαυρη,μπλε η μπορεις να την βαψεις εξωτερικα σκουρα καφε που εμενα μου αρεσει παρα πολυ.

Απο φιλτρανση τι εχεις;

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Σαν αλλαγες εκτος απο τα ψευτικα διακοσμητικα καλο θα ηταν να αλλαξεις και το υποστρωμα με κατι σε χαλαζιακο και μικρης κοκομετριας,ωστε να εχεις καλυτερες δυνατοτητες για φυτεμα.

Επισης βγαλε αυτη την αφισα και αντικατεστησε την με μαυρη,μπλε η μπορεις να την βαψεις εξωτερικα σκουρα καφε που εμενα μου αρεσει παρα πολυ.

Απο φιλτρανση τι εχεις;

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Πολύ σημαντικό αυτό ! Εγώ είδα αμέσως διαφορά (προς το καλύτερο πάντα ).

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σε συμβούλευα να προσεξεις τι και ποσά ψάρια ακόμα θα βάλεις μέσα. Ψάξε τι ταιριάζει με τα γκουραμι σου και βάλε ένα, το πολυ δυο ψαράκια ακόμα... Θα είμαι πολυ καλύτερα στο μέλλον.

Για την αφίσα συμφωνώ κ εγω.. Θα ήταν καλύτερο να φύγει, εγω δεν έχω τίποτα και είναι μια χαρα

Έγινε επεξεργασία - Manoskap
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ρωτησω γιατι δεν σας αρεσει το background :)

Το γούστο είναι προσωπικό αλλά με ένα μαύρο (σκουρο) φόντο το ενυδρείο αποκτά βάθος και τα ψαράκια "αισθάνονται" ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να σας ρωτησω γιατι δεν σας αρεσει το background :)

Πιστεύω πως αν βάλεις ένα μονόχρωμο background θα σου αρέσει

και εσένα περισσότερο,δοκίμασε και μας λες :D

Ένα μονόχρωμο background αναδεικνύει περισσότερο τα ψάρια

και τα υπόλοιπα αντικείμενα του ενυδρείου.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω,κατι γιατι τα ψαρια μου πανε συνεχεια στην επιφανεια του νερου και κανουν σαν να πεινουν νερο ??

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω,κατι γιατι τα ψαρια μου πανε συνεχεια στην επιφανεια του νερου και κανουν σαν να πεινουν νερο ??

Γεια σου και απο μενα οσο αφορα την ερωτηση σου μετρησεις εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν έχει οξυγόνο στο νερό; Η επιφάνεια αναταράσεται καθόλου από το φίλτρο σου; Βάλτο λίγο προς τα πάνω να δημιουργεί φυσσαλίδες και να μπαίνει οξυγόνο μέσα

Link to comment
Share on other sites

αναταρασεται η επιφανεια ρε γαμωτο :( δεν ξερω τι γινετε μηπως να αγορασω αεραντλια αν ειμαι σιγουρος?

Link to comment
Share on other sites

τα γκουραμι ειναι λαβυρινθοψαρα, δηλαδη μεσω ενος οργανου στον εγκεφαλο τους αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα!οποτε αν δεν ειναι συνεχεια στην επιφανεια αλλα απλα ανεβαινουν συχνα τοτε αυτος ειναι ο λογος..αυτο αν οι μετρησεις σου ειναι καλες!

επισης αυτος ειναι ενας λογος που το ενυδρειο δεν πρεπει να ειναι γεματο μεχρι επανω(3-4 εκ. κενο ειναι αρκετα)πιστευω οτι σε παιρνει να το γεμισεις κι'αλλο!θα δειξει και πιο ωραιο αν το γεμισεις μεχρι την αρχη του καπακιου, τα περισσοτερα ενυδρεια εχουν αρκετο κενο απο την επιφανεια του νερου(εκει που αρχιζει το καπακι) μεχρι τις λαμπες.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει μεχρι πανω νερο γιατι το φιλτρο που εχει ενα δεικτες,Max minimum και αν το γεμισω ολο το φιλτρο θα μπει πανω απο το Max στο νερο !

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω βαλει μεχρι πανω νερο γιατι το φιλτρο που εχει ενα δεικτες,Max minimum και αν το γεμισω ολο το φιλτρο θα μπει πανω απο το Max στο νερο !

αν το φιλτρο ειναι με βεντουζες απλα το σηκώνεις πιο πανω ή κανεις καμια πατεντουλα αλλιως το αφηνεις οπως εχει.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...