Jump to content

Παγίδα για σαλιγκάρια


griffin_23

Recommended Posts

Το θέμα για το αν τα σαλιγκάρια θα πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρείο μας έχει συζητηθεί πολλές φόλες από όλους τους παλιούς χομπίστες. Προσωπικά πιστεύω ότι όταν ο αριθμός τους είναι ελεγχόμενος δεν μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στο ενυδρείο.

Παρακάτω θα σας δείξω μια ιδέα μου για το πώς να απαλλαγείτε από τον μεγαλύτερο αριθμό σαλιγκαριών από το ενυδρείο σας. όπως μπορείτε να δείτε στο ενυδρείο μου είχα τεράστιο πρόβλημα. Τόσο μεγάλο που ακόμα και την ημέρα τα σαλιγκάρια έκοβαν βόλτες.

post-148-1129467381_thumb.jpg

Αν είστε μακαρονάς παράγγειλε από το Benvenuto μια μακαρονάδα ώστε να χρησιμοποιήσετε το κυπελλάκι από το τυρί :D .( Όχι δεν είμαι μέτοχος της εταιρία απλά είμαι μακαρονάς και το Benvenuto κάνει πολύ καλές μακαρονάδες :rolleyes::) )

πρώτα κάνετε μερικές μικρές τρύπες στο καπάκι ώστε να περνάνε τα σαλιγκάρια αλλά όχι και τα ψαριά.

post-148-1129467423_thumb.jpg

Μετά βάζετε μέσα λίγη τροφή ώστε να τα δελεάσετε και το βράδυ αφού κλείσουν τα Φώτα βυθίστε το κυπελλάκι στην άμμο ή το χαλίκι μέχρι επάνω ώστε να διευκολύνεται τα σαλιγκάρια να μπουν μέσα.

post-148-1129467470_thumb.jpg

Τέλος το πρωί βγάζετε το κυπελλάκι με τα παγιδευμένα σαλιγκάρια.

post-148-1129467546_thumb.jpg

Η τελευταία φωτογραφία είναι μετά από 3 συνεχόμενα βράδια. Μέσα σε 3 μέρες δεν είχε μείνει σχεδόν τίποτα.

:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλό και πρακτικό..... :)

2540[/snapback]

Καλό πρακτικό...αλλά πανάκριβο!

Ξέρεις πόσο έχει μια μακαρονάδα στο Benvenuto?Αγοράζω Juwel Rio 400 κομπλέ με το χαλίκι του και ανακλαστήρες στις λάμπες..... :rolleyes:

Χωρίς πλάκα τώρα η πατέντα του Λευτέρη (Griffin) είναι η πλέον αξιόπιστη και οικονομική που βοηθάει αρκετά άν τα σαλιγκάρια έχουν γίνει ποιό πολλά από το χαλίκι.... :D

Link to comment
Share on other sites

Καλό πρακτικό...αλλά πανάκριβο!

Ξέρεις πόσο έχει μια μακαρονάδα στο Benvenuto?Αγοράζω Juwel Rio 400 κομπλέ με το χαλίκι του και ανακλαστήρες στις λάμπες..... :rolleyes:

Χωρίς πλάκα τώρα η πατέντα του Λευτέρη (Griffin) είναι η πλέον αξιόπιστη και οικονομική που βοηθάει αρκετά άν τα σαλιγκάρια έχουν γίνει ποιό πολλά από το χαλίκι.... :D

2546[/snapback]

Aξιος Λευτερη! Παντως οσοι εχετε ισχυρες αντλιες μην ανησυχειτε, τα σαλιγκαρια τα ρουφανε οι αντλιες και τα μαζευετε μετα απο το sump η το φιλτρο :D Επισης, τα γατακια τρωνε σαλιγκαρια, τα δικα μου κανουν παρτυ!!! :) Α! κατι ακομα - η εισαγωγη σαλιγκαριων στο ενυδρειο μειωνεται κατα πολυ αν πλυνετε τα φυτα σε νερο τρεχουμενο με ισχυρη ροη (παιρνει τα πολλα) και μετα τα βαλετε για λιγο σε νερο με μικρη διαλυση αλατιου ...

Δημητρη, τι να το κανεις το Juwel, η αντλια του ειναι :D για γατακια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...