Jump to content

Αντλία Booster


FotisGt

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.

Γράφω ανοιχτά την απορία μου, που ίσως απασχολήσει και άλλα μέλη.

Μόλις πήρα στα χέρια μου την αντλία booster που είχα παραγγείλει από το κατάστημα σας.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ως προς τη συνδεσμολογία.

Ένωσα την είσοδο με την παροχή της βρύσης που έχει πίεση 25 psi , με σωλήνα διαμέτρου 1/2""

Έβαλα σε λειτουργία την όσμωση και την αντλία και η πίεση ξεπέρασε τα 70 psi , οπότε έκλεισα τη βάνα της παροχής και την περιόρισα , ώστε να σταθεροποιηθεί στα 50-55. Μήπως η παροχή πρέπει να έχει την ίδια διάμετρο με την έξοδο για να μην ανεβάζει τόσο μεγάλη πίεση ή πρέπει να προσθέσω reducting valve πριν την είσοδο;Θα επηρεάσει κάτι τέτοιο τη λειτουργία της λόγω στραγγαλισμού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας και την άρτια διαχείριση της παραγγελίας μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Γράφω ανοιχτά την απορία μου, που ίσως απασχολήσει και άλλα μέλη.

Μόλις πήρα στα χέρια μου την αντλία booster που είχα παραγγείλει από το κατάστημα σας.

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ως προς τη συνδεσμολογία.

Ένωσα την είσοδο με την παροχή της βρύσης που έχει πίεση 25 psi , με σωλήνα διαμέτρου 1/2""

Έβαλα σε λειτουργία την όσμωση και την αντλία και η πίεση ξεπέρασε τα 70 psi , οπότε έκλεισα τη βάνα της παροχής και την περιόρισα , ώστε να σταθεροποιηθεί στα 50-55. Μήπως η παροχή πρέπει να έχει την ίδια διάμετρο με την έξοδο για να μην ανεβάζει τόσο μεγάλη πίεση ή πρέπει να προσθέσω reducting valve πριν την είσοδο;Θα επηρεάσει κάτι τέτοιο τη λειτουργία της λόγω στραγγαλισμού;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την προσοχή σας και την άρτια διαχείριση της παραγγελίας μου.

Καλημερα,

Το μανομετρο που ακριβως ειναι τοποθετημενο ?

Η μεγαλυτερη πιεση (πχ 70-80 psi) ειναι επιθυμητη, οποτε δεν υπαρχει λογος ανησυχιας (το αντιθετο :) )

Απο κει και περα, η πιεση στη γραμμη ειναι μια ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι τοποθετημένο μετά τα προφίλτρα - πριν τη μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε, πριν μπει η αντλια ,στην ιδια γραμμη και θεση, το μανομετρο εδειχνε 25 psi ...μετα την αντλια, ανεβηκε στο 70 psi.

Oλα φαινονται οκ ...

θα ηθελα μονο να σου εφιστησω την προσοχη στο να κλεινεις την αντλια πριν κλεισεις την παροχη νερου στην οσμωση (αν δεν υπαρχει διακοπτης χαμηλης πιεσης για να το κανει αυτοματα)

Link to comment
Share on other sites

Οπότε δεν υπάρχει κίνδυνος λόγω υψηλής πίεσης.Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...