Jump to content

ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ


aquaristas

Recommended Posts

Λοιπόν αύριο παραγγέλνω το νέο ενυδρείο JUWEL RIO 400 ,και θα΄θελα γνώμη για τι εξωτερικό φίλτρο να βάλω.Το ενυδρείο είναι 450 λίτρα περίπου θα έχει εσωτερικό από τη μάνα του, που λέω να το κάνω βιολογικό και το εξωτερικό μισό-μισό.Θα βάλω δίσκους .Όσο για φωτισμό ... έχει δύο λάμπες αλλά θα τις αλλάξω . Θέλω όχι δυνατό φως λόγω δίσκων, αλλά κάτι που να κάνει για μερικά ανθεκτικά φυτά που θα βάλω,και που να είναι όμορφο.

Παρακαλώ τη γνώμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα ενα EHEIM 2217.Οικονομικο,μεγαλος καδος και εντελως απροβληματιστο :)

Link to comment
Share on other sites

Για φιλτρο θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα ενα EHEIM 2217.Οικονομικο,μεγαλος καδος και εντελως απροβληματιστο :)

2571[/snapback]

Κάτι για τον φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω το εν λόγω ενυδρείο μαζί με Δίσκους θα σου πω τα εξής..

Α)Το εσωτερικό φίλτρο είναι καλό για μηχανικό άντε και χημικό φιλτράρισμα.

Θα πάρεις και ένα καλό εξωτερικό πχ το 2217 όπως σου πρότεινε και ο φίλος Nidal και θα το κανείς βιολογικό αποκλειστικά.

Β)Για φωτισμό τώρα εγώ έχω κρατήσει τον υπάρχον + άλλες 2 Τ8 και τα φυτά μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Στις κόντρες του ενυδρείου έχει κάτι τρυπούλες που κουμπώνουν πάνω 1+1 Τ8. :)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και έχω το εν λόγω ενυδρείο μαζί με Δίσκους θα σου πω τα εξής..

Α)Το εσωτερικό φίλτρο είναι καλό για μηχανικό άντε και χημικό φιλτράρισμα.

Θα πάρεις και ένα καλό εξωτερικό πχ το 2217 όπως σου πρότεινε και ο φίλος Nidal και θα το κανείς βιολογικό αποκλειστικά.

Β)Για φωτισμό τώρα εγώ έχω κρατήσει τον υπάρχον + άλλες 2 Τ8 και τα φυτά μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Στις κόντρες του ενυδρείου έχει κάτι τρυπούλες που κουμπώνουν πάνω 1+1 Τ8. :)

2605[/snapback]

Τελικά σήμερα έμαθα ότι το καινούριο ΡΙΟ έχει 4 λάμπες, οπότε θα δω τι γίνεται σε 10 μέρες που θα έρθει.

Τι υλικά φιλτραρίσματος χρησιμοποιεί;ς

Έγινε επεξεργασία - aquaristas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...