Jump to content

Μαύρα στίγματα και ανορεξία


ggolemis

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες

Δεν το περίμενα τουλάχιστον τόσο γρήγορα να ποστάρω κάτω από αυτή τη κατηγορία, αλλά λίγο η τύχη μου λίγο το ανήσυχο πνεύμα μου...

Το στορρυ έχει ως εξής: φίλος με ενυδρείο 480 λιτρα και έντονες διακοσμητικές ανησυχίες πρίν δυο μήνες αποφάσισε να φτιάξει ενυδρείο με δίσκους, παρά βέβαια τις έντονες ενστάσεις μου καθώς πρόκειται για άτομο που τον ενδιέφερε ένα low maintenance ενυδρείο...Παρά λοιπόν τις ενστάσεις μου, και με την παρότρυνση ενός, όπως αποδείχτηκε, αθλιου πετσοπα πρόσθεσε στο καλώς κατα τα άλλα στρωμένο ενυδρείο του (τουλάχιστον έτσι το βρήκα με βάση τις μετρήσεις του 40 ημέρες μετά) 8 δισκόπουλα...Το αποτέλεσμα βέβαια απογοητευτικό, ελλειπής φίλτρανση (μόνο εσωτερικό φίλτρο της JUWEL) αλλαγές μια φορά τον μήνα, ένας ένας οι δίσκοι...2 οι πιό ανθεκτικοί από αυτούς βρέθηκαν στα χέρια μου...το ενυδρείο δε του φίλου μου τώρα φιλοξενεί δύο δικούς μου gibbi και τα σκαλάρια μου...(το νερό με εξαίρεση τα ψιλούτσικά νιτρικά (30-40) είναι οκ και οι αλλαγές έχουν γίνει εβδομαδιαίες...Το πρόβλημά μου λοιπόν οι δυο επιζήσαντες...οι οποίοι βρίσκονται σε καραντίνα ενυδρείο του καρφουρ 120 λίτρων που αγοράστηκε για το σκοπό αυτό χωρίς υπόστρωμα με αεραντλία κτλ κτλ...εδώ και μια βδομάδα. Διστάζω λοιπόν να τους μεταφέρω στο 240 lt το οποίο αυτή τη στιγμή είναι ιδιαίτερα ελαφρυμένο από βιοφορτίο (ελπίζω αυτό να μην επηρεάζει τις αποικίες βακτηριδίων) καθώς η γενική τους εικόνα δεν μου φαίνεται καλή...μου φαίνονται ιδιαίτερα στρεσσαρισμένοι (και πως να μην είναι) έχουν σε αρκετά σημεία στο σώμα τους μαυρα στιγματάκια τα οποία πότε φαίνονται λιγότερα πότε περισσότερα και ό ένας εξ αυτών μάλλον δεν τρώει (αν και δεν φαίνεται να χάνει βαρός)...ο άλλος ο μικρότερος αντιθέτως του δίνει και καταλαβαίνει, αλλά και αυτός έχει μάλλον περισσότερα στίγματα...(σημειωτέον αντίστοιχα μαύρα στίγματα παρουσίαζαν στο ενυδρείο μου τα παπαγαλόψαρά που είχα, πρίν τα γυρίσω στο πετσοπ, μετά τα διαβάσματά μου γιαυτά, όταν ήταν σε φάση ζευγαρώματος πράγμα πολύ συχνό, άλλα μόλις χάνανε τα αυγά τους εξαφανίζονταν). Συνδέονται αυτά τα δύο η μιλάμε για ασθένεια; αν ναι τη μου προτείνεται για αγωγή; Σόρρυ για το μεγάλο ποστ άλλα όταν αρχίζω ξεχνάω να τελειώσω... :welcome:

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να βάλεις κάποια καθαρή φωτό θα βοηθούσε. Κάποιοι δίσκοι έχουν από φύση τους κάποια μαύρα στίγματα (σαν τελίτσες) στο σώμα τους και ειδικά στο μέτωπο (forehead). Δεν έχω ακούσει και δεν έχω παρατηρήσει μαύρα στίγματα κατά την περίοδο αναπαραγωγής...

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσες να βάλεις κάποια καθαρή φωτό θα βοηθούσε. Κάποιοι δίσκοι έχουν από φύση τους κάποια μαύρα στίγματα (σαν τελίτσες) στο σώμα τους και ειδικά στο μέτωπο (forehead). Δεν έχω ακούσει και δεν έχω παρατηρήσει μαύρα στίγματα κατά την περίοδο αναπαραγωγής...

Γειά σου Γιάννη

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Έχω διαβάσει μέχρι στιγμής ότι περιλαμβάνει μαύρα στίγματα και δίσκος και δεν βγάζω άκρη...Δυστυχώς δεν μπορώ τουλάχιστον αυτή τη στιγμή να στείλω φώτο, δεν έχω ψηφιακή και από το κινητό δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη...θα μου κάνω δώρο μια στο τέλος της εβδομάδας, για να μπορέσω να συμμετέχω και γω σε κανα διαγωνισμο :welcome: ...Με χαροποίησε πολύ η υπόθεσή σου ότι μπορεί να είναι του είδους (μια φώτο αντίστοιχη μάλλον θα βοηθούσε εμένα αυτή τη φορά :thumbup:, στείλε τίποτα..).Η αφαγία του ενός πως αντιμετωπίζεται; Υπάρχει περίπτωση να τους πειράζει η έντονη ροή; (εσωτερικό φίλτρο+ fluval 204+eheim2215)...για το fluval υπάρχει καμια πατέντα για να μειώσω τη ροή;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Γιάννη

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Έχω διαβάσει μέχρι στιγμής ότι περιλαμβάνει μαύρα στίγματα και δίσκος και δεν βγάζω άκρη...Δυστυχώς δεν μπορώ τουλάχιστον αυτή τη στιγμή να στείλω φώτο, δεν έχω ψηφιακή και από το κινητό δεν πρόκειται να βγάλουμε άκρη...θα μου κάνω δώρο μια στο τέλος της εβδομάδας, για να μπορέσω να συμμετέχω και γω σε κανα διαγωνισμο :welcome: ...Με χαροποίησε πολύ η υπόθεσή σου ότι μπορεί να είναι του είδους (μια φώτο αντίστοιχη μάλλον θα βοηθούσε εμένα αυτή τη φορά :thumbup:, στείλε τίποτα..).Η αφαγία του ενός πως αντιμετωπίζεται; Υπάρχει περίπτωση να τους πειράζει η έντονη ροή; (εσωτερικό φίλτρο+ fluval 204+eheim2215)...για το fluval υπάρχει καμια πατέντα για να μειώσω τη ροή;

Συνηθως οι δισκοι οταν τους ενοχλει κατι σχηματηζουν μαυρα στιγματα που αλλοτε μπορει να τα βλεπεις και αλλοτε να μη τα βλεπεις,και οχι παντα στο ιδιο σημειο του σωματος!Μπορει δηλαδη να μην ειναι καποια αρωστια αλλα κατι να τους ενοχλει!Μια φωτο θα βοηθουσε παρα πολυ!Δοκιμασε να ανεβασεις τη θερμοκρασια στους 31-32 βαθμους με καλο αερισμο!Μη βιαστεις να χρησιμοπιοισεις καποιο φαρμακο πριν συγουρευτεις πρωτα!

Link to comment
Share on other sites

Aν παρατηρήσεις τον κόκκινο δίσκο θα δεις ότι στο μέτωπο έχει κάποια στίγματα αχνά πορτοκαλοκόκκινα. Όσο μεγαλώνει ηλικιακά τα στίγματα γίνονται πιο έντονα και πιο μαύρα. Για να καταλάβεις τι εννοώ κοίτα την παρακάτω φωτό...

post-190-1165849741_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aν παρατηρήσεις τον κόκκινο δίσκο θα δεις ότι στο μέτωπο έχει κάποια στίγματα αχνά πορτοκαλοκόκκινα. Όσο μεγαλώνει ηλικιακά τα στίγματα γίνονται πιο έντονα και πιο μαύρα. Για να καταλάβεις τι εννοώ κοίτα την παρακάτω φωτό...

post-190-1165849741_thumb.jpg

Ναι κάπως έτσι αλλά πολύ περισσότερα και στο υπόλοιπο σώμα...θα δανειστώ μια ψηφιακή και θα στείλω φωτό...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι δισκοι οταν τους ενοχλει κατι σχηματηζουν μαυρα στιγματα που αλλοτε μπορει να τα βλεπεις και αλλοτε να μη τα βλεπεις,και οχι παντα στο ιδιο σημειο του σωματος!Μπορει δηλαδη να μην ειναι καποια αρωστια αλλα κατι να τους ενοχλει!Μια φωτο θα βοηθουσε παρα πολυ!Δοκιμασε να ανεβασεις τη θερμοκρασια στους 31-32 βαθμους με καλο αερισμο!Μη βιαστεις να χρησιμοπιοισεις καποιο φαρμακο πριν συγουρευτεις πρωτα!

Ευχαριστώ sotos, αν δεν έχω βρει μηχανή μέχρι το βράδυ θα ανεβάσω τη θερμοκρασία...αερισμό έχω όυτως η άλλως φουλ...υπάρχει περίπτωση λέτε να φταίει η ροή; Ο μεγάλος (ο οποίος παρεπιπτόντως έχει λιγότερα μαύρα στίγματα) γιατί να μην τρώει (τουλάχιστον δεν τον έχω δει εγώ);

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό βρίσκεται στο ενυδρείο σου? Πολλές φορές οι δίσκοι μέχρι να εγκλιματιστούν στον νέο τους χώρο δεν τρώνε και φυσικά δεν έχουν τα χρωματά τους! Αν οι συνθήκες που τους παρέχεις είναι σωστές και αυτό περιλαμβάνει και μηδενικές μετρήσεις αμωνίας - νιτροδών κλπ και μαλακό νεράκι! Μην ξεχνάμε οτι είναι ψάρια που κανονικά ζουν στον Αμαζόνιο και θέλουν μαλακά νερά με χαμηλή ροή.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό βρίσκεται στο ενυδρείο σου? Πολλές φορές οι δίσκοι μέχρι να εγκλιματιστούν στον νέο τους χώρο δεν τρώνε και φυσικά δεν έχουν τα χρωματά τους! Αν οι συνθήκες που τους παρέχεις είναι σωστές και αυτό περιλαμβάνει και μηδενικές μετρήσεις αμωνίας - νιτροδών κλπ και μαλακό νεράκι! Μην ξεχνάμε οτι είναι ψάρια που κανονικά ζουν στον Αμαζόνιο και θέλουν μαλακά νερά με χαμηλή ροή.

10 ημέρες. Μάλλον αυτό που λέτε με το sotos συμβαίνει...Κάτι τα στρεσσάρει ίσως και το μέγεθος του ενυδρείου. Τα νερά είναι ok η ροή δυστυχώς αρκετά υψηλή θα πρέπει να βρώ κάποια πατέντα και για τα δυό ενυδρεία ειδικά για το fluval ακόμα δεν έχω βρεί κάτι...

Δεν άδειασα να ψάξω ακόμη για ψηφιακή γιαυτό και δεν έχω στείλει φώτο, πάντως ο μεγάλος μάλλον τσιμπολογάει κάτι άλλα όταν δεν είμαι μπροστά...Σιγουρα πάντως είναι πιο vegeterian από τον μικρό αφού χθες τον παρατήρησα να τσιμπολογάει ένα φυτό που πρόσθεσα για να κρύβονται καθότι το ενυδρείο που είναι τώρα ήταν τελείως άδειο...Σκέφτομαι μήπως πρέπει να τα μεταφέρω σύντομα στο 240 lt, δεν νομίζω ότι είναι ασθένεια, εξάλλου πέρα από τις τελίτσες δεν βλέπω άλλα συμπτώματα είδικά στον μικρό που είναι γεμάτος τελίτσες, άλλα τρώει περισσότερο και από σκαλάρι!!!

Ερώτηση λοιπόν για ενδεχόμενη μετακίνηση: η σύνθεση αυτή τη στιγμή στο 240 είναι:

1 Red-Tailed Labeo

1 Bolivian ram

2 gibbiceps (20 cm each)

2 raphael catfish

2 Synodontis eupterus

Είναι οκ για τους δυο δίσκους ή να μεταφέρω κάποιο από αυτά; Σημειωτέον η συγκεκριμένη σύνθεση με 4 σκαλάρια ήταν super δεν είχα κανένα πρόβλημα γωια τουλάχιστον 6 μήνες...Θα ήθελα τις γνώμες σας please...εξάλλου το 120 θα μείνει κενό μετά τη μεταφορά τους άρα ίσως είχα ένα περιθώριο να μεταφέρω κάτι εκεί...ισως και να πρέπει αλλιώς πως αλλιώς θα μπορούσα να διατηρήσω τη βιολογία στο ενυδρείο καραντίνα; Με προσθήκη αμμωνίας σε χ χρονικά διαστήματα ας πούμε;

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Καμμιά παλιοσειρά μπορεί να απαντήσει στο post μου; Καταλαβαίνω ότι η συμβατότητα δεν είναι και ότι πιο απλό, αλλά οι έμπειροι, άλλα και πολυάσχολοι πλέον reefóπληκτοι μπορούν να με βοηθήσουν :welcome:... Πάει το παρατήσατε το γλυκό νερό;;;

ΥΓ:Ευχαριστώ παιδιά εκ των προτέρων...να πω την αλήθεια βέβαια και εγώ τον τελευταίο καιρό είμαι μόνιμως κάτοικος Θαλασσίνου...έχω πήξει στο διάβασμα...

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...