Jump to content

Oscaraki Albino


goyroyni

Recommended Posts

Γεια σας παιδες!!!

Έχω ένα ενυδρείο 86 λίτρα...μέσα έβαλα ένα oscar (είναι νινί ακόμα)...και θέλω να μάθω αν μπορώ να βάλω και δύο μικρούλιδες ήρεμους και καλοκάγαθους γλύφτες...

Αν γίνεται θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο είδος....

ΤΗΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΝΧ!!!!!! :bigemo_harabe_net-162:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς στα λίτρα αυτα καλο θα ήταν να μην βάλεις Όσκαρ και επειδη λες ότι είναι μικρο ακόμα θα διαπιστώσεις και μόνο σου ότι αν κρατήσεις το Όσκαρ σε 5 μήνες δεν θα μπορει να στρίβει εκει μέσα

Τα Όσκαρ μεγαλώνουν παρα πολυ γρήγορα ειδικά στο πρώτο χρόνο της ζωής τους

Link to comment
Share on other sites

είναι απογοηετυτικά τα λίτρα σου γία oscar διάβασε εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36767&st=0&p=323425entry323425 και σκέψου οτι τα 400 λίτρα που λέει για ένα ζευγάρι στν ουσία είναι πολύ λίγα για εμένα 1 ζευγάρι θέλει 700+ λίτρα με μήκος ενυδρείου το 1,80 m

Link to comment
Share on other sites

1)Το oscar που έχω είναι εντελώς μόνο του στο ενυδρείο...

2)Το πλάτος του ενυδρείου είναι αρκετά μεγάλο και χωρίς εμπόδια για να το ενοχλουν να κολυμπάει...

3)Μέσα στον επόμενο 1 χρόνο που θα έχει πάρει το 1/3 περίπου, (σε πολλές περιπτώσεις ακόμα λιγότερο) του συνολικού του μεγέθους θα το έχω μεταφέρει σε μεγαλυτερο ενυδρείο...

4) Όλοι ξέρουμε οτι το πρόβλημα με τα oscar ξεκινά απο την στιγμή που θα μπει και άλλο ψάρι μέσα στο ενυδρείο, οπότε εκεί αρχίζουμε και μιλάμε για "τρελα" λίτρα...

5)Δεν μπορείς να βάλεις ούτε σε ενυδρεία 500-600-700 λίτρων ένα δεύτερο oscar αντίθετου φύλου και να πιστέψεις ότι είναι όλα εντάξει, αν δεν τα βρουνε μεταξύ τους θα έχεις πρόβλημα γιατί ο προσωπικός χώρος για τα oscar είναι μέχρι εκει που φτάνει το μάτι τους...

Γενικά τα oscar ΔΕΝ είνα ψάρια καταλληλα για αιχμαλωσία σε σπίτι, αφού έχουν ιδιαιτερη προσωπικοτητα, μεγάλες απαιτησεις (σε λιτρα) και εύκολα μπορούν να πάθουν καταθλιψη...

Συμπέρασμα: Το ΕΝΑ και μοναδικό ψάρι που έχω βάλει μέσα στο ενυδρείο μου των 86+ λίτρων δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα για ένα περίπου χρόνο ακόμα...

Η απορία μου ήταν η εξής: Σύμφωνα με την εμπειρία που έχετε μερικοί απο τους γλύφτες (αφού εγώ δεν γνωρίζω τίποτα για αυτους) θα μπορούσαν να συμβιωσουν με την ιδιαιτερη προσωπικοτητα του oscar ή είναι και αυτοι (όλοι) απαιτητικου χαρακτήρα;

Οπότε...έχει κανείς υπ'όψην του κάποιο είδος γλύφτη που να μπορεί να μου προτείνει (αν υπάρχει καταλληλος) για αυτα τα λίτρα με ένα oscar μέσα?

Ευχαριστώ παίδες..!!! :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ας το παρουμε απο την αρχη.

οι μοναδικοι ''γλυφτες'' που ξερω γω ηταν κατι εξυπνακηδες στα μπροστινα θρανια στο σχολειο....

θελω να πω πως ας μαθουμε επιτελους για ποια ακριβως ψαρια μιλαμε,γατοψαρα η οτι αλλο ειναι...

Link to comment
Share on other sites

1)Το oscar που έχω είναι εντελώς μόνο του στο ενυδρείο...

2)Το πλάτος του ενυδρείου είναι αρκετά μεγάλο και χωρίς εμπόδια για να το ενοχλουν να κολυμπάει...

3)Μέσα στον επόμενο 1 χρόνο που θα έχει πάρει το 1/3 περίπου, (σε πολλές περιπτώσεις ακόμα λιγότερο) του συνολικού του μεγέθους θα το έχω μεταφέρει σε μεγαλυτερο ενυδρείο...

4) Όλοι ξέρουμε οτι το πρόβλημα με τα oscar ξεκινά απο την στιγμή που θα μπει και άλλο ψάρι μέσα στο ενυδρείο, οπότε εκεί αρχίζουμε και μιλάμε για "τρελα" λίτρα...

5)Δεν μπορείς να βάλεις ούτε σε ενυδρεία 500-600-700 λίτρων ένα δεύτερο oscar αντίθετου φύλου και να πιστέψεις ότι είναι όλα εντάξει, αν δεν τα βρουνε μεταξύ τους θα έχεις πρόβλημα γιατί ο προσωπικός χώρος για τα oscar είναι μέχρι εκει που φτάνει το μάτι τους...

Γενικά τα oscar ΔΕΝ είνα ψάρια καταλληλα για αιχμαλωσία σε σπίτι, αφού έχουν ιδιαιτερη προσωπικοτητα, μεγάλες απαιτησεις (σε λιτρα) και εύκολα μπορούν να πάθουν καταθλιψη...

Συμπέρασμα: Το ΕΝΑ και μοναδικό ψάρι που έχω βάλει μέσα στο ενυδρείο μου των 86+ λίτρων δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα για ένα περίπου χρόνο ακόμα...

Η απορία μου ήταν η εξής: Σύμφωνα με την εμπειρία που έχετε μερικοί απο τους γλύφτες (αφού εγώ δεν γνωρίζω τίποτα για αυτους) θα μπορούσαν να συμβιωσουν με την ιδιαιτερη προσωπικοτητα του oscar ή είναι και αυτοι (όλοι) απαιτητικου χαρακτήρα;

Οπότε...έχει κανείς υπ'όψην του κάποιο είδος γλύφτη που να μπορεί να μου προτείνει (αν υπάρχει καταλληλος) για αυτα τα λίτρα με ένα oscar μέσα?

Ευχαριστώ παίδες..!!! :bigemo_harabe_net-134:

οτι πεις εσυ...... (εξαλλου τι ξερω εγω που εχω οσκαρ εδω και μερικα χρονια)

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να μας πεις εσυ τι σκεφτεσαι,μιλαμε δηλαδη για ειδος πλεκο,καποιο γατοψαρο κλπ?οτι και να σου προτεινω να ξερεις πως επισης μεγαλωνει αρκετα και γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητε μου "φίλε" και ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ klaz!!! Θεωρώ εξαιρετικο το σχεδόν καυστικό και λεπτό humor σου, αλλα μου είναι άχρηστο στην παρούσα φάση...

Θέλω να πω, συγχαρητηρια σε σένα που γεννηθηκες παντογνώστης, αλλα εγώ σαν απλός και ταπεινός ανθρωπος, όσο ζω μαθαίνω...!!!

Link to comment
Share on other sites

οτι πεις εσυ...... (εξαλλου τι ξερω εγω που εχω οσκαρ εδω και μερικα χρονια)

Όχι φίλε μου..συγνώμη δεν με κατάλαβες...απαντούσα στον δεύτερο χρήστη που έγραψε...συμφωνούσα απόλυτα με αυτα που έγραψες εσυ... :)

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι να μας πεις εσυ τι σκεφτεσαι,μιλαμε δηλαδη για ειδος πλεκο,καποιο γατοψαρο κλπ?οτι και να σου προτεινω να ξερεις πως επισης μεγαλωνει αρκετα και γρηγορα.

είμαι εντελώς άσχετος σε αυτο το είδος/είδη όπως έιπα και ποιο πάνω...απλά μου πέρασε μια ιδέα απο το μυαλό και δεν ήθελα να την εφαρμόσω χωρίς να πάρω μια γνώμη απο καποιον με εμπειρια...

οπότε αλλάζουμε πορεία σε αυτό το θέμα και ψάχνουμε για κάτι άλλο, αφου μεγαλώνουν πολύ οπως μου λες...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε goyroyni, μάλλον επαληθεύεις το nickname σου και γίνεσαι είρων και προσβλητικός απέναντι σε ανθρώπους που προσπαθούν να σε βοηθήσουν.

Είσαι εκτός για λίγες ημέρες για να το σκεφτείς.

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχεις σκοπο να το μετακινησεις σε παραπανω λιτρα γιατι δεν το αφηνεις μονο του και οταν με το καλο μεταφερεις το ψαρι να του παρεις και συγκατοικο;

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι καινουριος εδω και θελω να κανω 2 ερωτησεις.

1)1 μονο OSCAR μπορει να ζησει χωρις προβληματα σε ενυδρειο με 450 λιτρα?

2)Ειναι αληθεια οτι τα ψαρια μεγαλωνουν αναλογα με το περιβαλλον τους?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και αλλα ψάρια

Όταν τα ψάρια περιορίζονται αποκτούν μια μορφή νανισμου η οποια προκαλεί εσωτερικές αλλοιώσεις που θα κάνει τα ψάρια να ζήσουν πολυ λιγότερο απο το κανονικό

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και αλλα ψάρια

Όταν τα ψάρια περιορίζονται αποκτούν μια μορφή νανισμου η οποια προκαλεί εσωτερικές αλλοιώσεις που θα κάνει τα ψάρια να ζήσουν πολυ λιγότερο απο το κανονικό

Μήπως βασανιζεται το ψάρι όμως έτσι? :bigemo_harabe_net-111: Δεν θα πονάει εσωτερικά?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.ειμαι καινουριος εδω και θελω να κανω 2 ερωτησεις.

1)1 μονο OSCAR μπορει να ζησει χωρις προβληματα σε ενυδρειο με 450 λιτρα?

2)Ειναι αληθεια οτι τα ψαρια μεγαλωνουν αναλογα με το περιβαλλον τους?

1) ναι φίλε μου μπορεί να ζήσει σε 450 λίτρα...μπορείς να του βάλεις και παρέα, αλλα καλύτερα να σου πεί καποιος άλλος τι θα μπορούσες να βάλεις..

2)έτσι πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν θα περάσει καλα το ψάρι

Τώρα αν πονάει δυστυχώς δεν μπορω να ξέρω

Φαντάζομαι όμως πως ναι θα είναι επίπονο

Link to comment
Share on other sites

Σε 450 λιτρα κρατας μια χαρα ενα ζευγαρι Οσκαρ, βεβαια οσο ποιο πολυ μηκος εχουμε ακομα καλυτερα και πολυ σημαντικο γεγονος ειναι η φιλτρανση και η συντηρηση της μια που σαν μεγαλα ψαρια, τα αποβλυτα τους ειναι αναλογα.

Σιγουρα εαν μπορουσαμε να εχουμε περισσοτερα λιτρα θα ηταν ποιο ανετα αλλα ας μην γινομαστε απο την αλλη και υπερβολικοι μια που τα 450 λιτρα που μιλαμε ειναι ενα αξιοπρεπες ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά μία ερώτηση!!!! Τα oscar τρώνε κατεψυγμένο ή ζωντανό καραβιδάκι?????

Ξέρετε, απο αυτά που έχουν στη είδη αλιείας λέω...

Ένα protomelas που είχα κάποτε έκοβε τις φλέβες του για αυτά και του έπερνα συνέχεια :D

αλλά για τα oscar δεν έχω διαβάσει πουθενά αν τα τρώνε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...