Jump to content

Πόσοι Ανεμιστήρες Για Ψύξη;


advent

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Ετοιμάζω το καινούργιο ενυδρείο 100 καθαρών λίτρων μου και πρόσφατα έφτιαξα το αυτοσχέδιο καπάκι απο κόντρα πλακέ θαλάσσης.Διαστάσεις ενυδρείου 80x40x40.Στο ενυδρείο θα ζήσουν χρυσόψαρα με επιθυμητή θερμοκρασία περίπου στους 23-24 βαθμούς.Η απορία μου είναι η εξής. να βάλω 4 ανεμιστήρες των 120mm (3 εισόδου αέρα και 1 εξόδου) ή να βάλω 3 (2 εισόδου αέρα και 1 εξόδου) ;Παρακάτω παραθέτω φωτογραφίες για το πως είναι το καπάκι περίπου για κατανοηθεί περισσότερο η φύση του προβλήματός.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε 120αρι, 2 ανεμηστηρακια εισοδου 8εκ. μπορουν να ριξουν την θερμοκρασια μεχρι 5 βαθμους χαμηλοτερα απο του δωματιου...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα σε 120αρι, 2 ανεμηστηρακια εισοδου 8εκ. μπορουν να ριξουν την θερμοκρασια μεχρι 5 βαθμους χαμηλοτερα απο του δωματιου...

Ίδιες διαστάσεις είναι το ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

Οπότε έχω λίγο μεγαλύτερη επιφάνεια.Σκέφτομαι μήπως βάλω 3 εισόδου 1 εξόδου επειδή δεν υπάρχει κλιματιστικό στο δωμάτιο.Αλλά για να μην ανεβαίνει υπερβολικά την άνοιξη ή τις όχι τόσο ζεστές μέρες του χειμώνα λέω να τους ρυθμίζω την ταχύτητα με έναν ελεγκτή απο αυτούς που βάζουν στους υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ τι κάνεις;;Τα βάζεις και δουλεύουν και όσο χαμηλώσουν την θερμοκρασία ;

Link to comment
Share on other sites

Βαλε τρεις εισόδου και έναν εξόδου για καλύτερο αποτέλεσμα και έναν controller θερμοκρασίας για να είσαι σίγουρος, το έχω δοκιμάσει και με χρονοδιακόπτη με μια ώρα λειτουργία και μισάωρο κενό αλλά σαν το controller θερμοκρασίας δεν υπάρχει, θα βρεις στο ebay σε πολύ καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες.Αν τα καταφέρω θα αγοράσω κάποιον απο το ebay.Αλλιώς θα δω πως θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Οκ σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που διέθεσες.Αν τα καταφέρω θα αγοράσω κάποιον απο το ebay.Αλλιώς θα δω πως θα το κάνω.

Στελιο πιστευω οτι ο κοντρολερ θα σου λυση τα χερια! Ειναι αυτα που σου ελεγα το μεσημερι απο κοντα! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...