Jump to content

Melanotaenia Praecox


Panos2011

Recommended Posts

Καλησπερα,

Σαν μεγαλος φαν των ουρανιων τοξων θα ηθελα να ρωτησω αν αυτες οι μελανοταινιες μπορουν να μπουν στο 54 λιτρο που ετοιμαζω σαν μοναδικο ειδος... απ οτι μας λενε εδω http://www.thetropic...dx/mel-pcox.htm μεγιστο μηκος φτανουν τα 5 εκατοστα και ph που εχουμε στο νερο μας η οχι? . Τα ειχε ποτε κανενας? Ποσα μπορω να βαλω? Ποιες γαριδες μπαινουν σε τετοιο νερο? Συγγνωμη για το πρηξιμο αλλα με εχουν ξετρελανει τα ψαρακια :P

Ευχαριστω εκ των προτερων

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

:( κατι σε νανοκιχλιδα μπαινει?
Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ οριακα και για νανοκιχλιδες,αν ειχες πανω απο 60 λιτρα κατι γινοταν.

Link to comment
Share on other sites

οκ... ευχαριστω για τη βοηθεια :D

Link to comment
Share on other sites

αν προκειται να ειναι το μοναδικο ειδος μπορω να βαλω 1m - 2f? επειδη θελω να βαλω γαριδες, θα εχω προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Tι διαστάσεις έχει το ενυδρείο;;;

Τα λίτρα σου είναι οριακά για ένα ζευγάρι , τρία ψάρια δε μπαίνουν.

Πιστεύω μπορείς να βάλεις 4-5 αμανο αλλά και πάλι υπαρχει περίπτωση να στις φάνε.Τα δικά μου apisto borelli δεν τις φαγανε αλλα ηταν μεγαλες.Φρόντισε και εσυ να δοκιμάσεις με μεγάλες

Το ενυδρείο πρέπει να έχει πολλές κρυψώνες και 1-2 καρύδες και ξυλα για τις γέννες

Link to comment
Share on other sites

60x30x30 ειναι οι διαστασεις. οκ αν με παιρνει για ενα ζευγαρι. δεν σκοπευω να φτιαξω το ιδανικο για να μου γεννησουν απλα με τα 2 ξυλα που εχω θα προσπαθησω να τα βαλω ετσι ωστε να δημιουργουνται κρυψωνες μαζι με τα φυτα... χρειαζονται καποια επεξεργασια στο νερο αυτα?

Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι στο χερι σου αν θα αναπαραχθουν η οχι τα ψαρια. Για τις γαριδες σου ειπε πιο πανω και ο bbetta.

Link to comment
Share on other sites

οσο χαμηλοτερο ph-σκληροτητες τοσο το καλύτερο.Οταν τα ψάρια αναπαράγονται αυτό σημαίνει ότι οι συνθήκες ειναι ιδανικες.Αρα ειναι καλο να αναπαραγονται

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια κατεληξα επιτελους :bigemo_harabe_net-134: .... θα βαλω 6-7 black neon σαν μοναδικο ειδος και 3-4 γαριδες red cherry η amano, οτι βρω.... μετρησεις θα γινουν απο βδομαδα για να δουμε αν το νερο ειναι ετοιμο για να βαλω φυτα πρωτα.. θα ανεβασω φωτο του ενυδρειου με ενα ξυλαρακι που εχω μονο μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...