Jump to content

Επιλογή Φωτισμού


Futurized

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Με πολύ διάβασμα στο Forum έχω μάθει αρκετά πράγματα ως αρχάριος για τον κόσμο τον ενυδρείων

Τον Αύγουστο έστησα το πρώτο μου ενυδρείο έναν κύβο 59*59*59 = 205Λ (καθαρά 180-190)

Με φίλτρο JBL cristalprofi e900 εξωτερικό

Ξεκίνησα με ΝΕΟΝ και ΓΚΑΠΥ και όλο το διάστημα δεν είχα απόλυες .Τώρα είναι 12 τα ΝΕΟΝ Και από 6 τα ΓΚΑΠΥ έχουν γίνει καμία 30αρια…. Δοκιμάζοντας αρχικά με γεννήστρες που δεν μου άρεσαν και καταλήγοντας σε ελεύθερες γέννες που όταν βλέπω τα μικρά τα μαζεύω σε ένα διχτάκι γιατί όταν δεν τα μάζευα δεν έμενε ούτε ένα επειδή δεν έχω κρυψώνες και δεν είναι φυτεμένο το ενυδρείο μου.

Αυτός είναι και ο λόγος που γράφω. θέλω να κάνω μια αναβάθμιση, να το φυτέψω , αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να βάλω πιο πολύ φως ,Τώρα έχω 2 λάμπες Τ8 μια ροζ και μια λευκή 15w η κάθε μια … για να βάλω Γκαζόν (πχ flame moss) και ακόμα 5-6 φυτά χαμηλών απαιτήσεων , για μέτριο φωτισμό πρέπει να έχω 0,3w ανά Lt ή 30Lumen ανά Lt ,

Θέλω να ρωτήσω αν τα60Watt ή 5.700Lumen φτάνουν γι’ αυτό που θέλω να κάνω?

Τι είναι καλύτερο ? να βάλω άλλες 2 λάμπες σαν και αυτές που έχω?

***Αν τα 60 watt είναι 5700Lumen άρα η κάθε λάμπα που έχω είναι 1425 Lumens *** http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=56782

Να βάλω άλλες λάμπες οικονομίας βιδωτές σύνολο 60-70 Watt ή να βάλω led 20watt*3 που θεωρητικά με τα ίδια watt θα έχω πιο πολλά Lumens … αλλά αν όλα όσα έχω υπολογίσει είναι σωστά τα Led δεν συμφέρουν (πχ http://www.ebay.com/itm/170772216043 ) γιατί σαν αποτέλεσμα θα έχω 4500 Lumens

Σαν πιο έμπειροι τι μου προτείνετε ?????

Gappy Neon 200L aquarium underwater cameras

post-45043-0-50464600-1329178036_thumb.jpg

post-45043-0-06115000-1329178044_thumb.jpg

post-45043-0-43290000-1329178051_thumb.jpg

post-45043-0-17858700-1329178059_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κρινοντας σοβαρα στα υποψιν οτι εχεις σχεδον 60 ποντους υψος εγω απλως θα σου προτεινα να βαλεις 24αρες τ5.το ποσες θα βαλεις, ειναι καθαρα απο το ειδος των φυτων που θελεις να βαλεις.εαν μεινεις σε αυτα που μας λες τοτε ενα ζευγος λογικα θα φτανει.

επειδη ομως τρωγωντας ερχεται και η ορεξη,ισως θα επρεπε να σκεφτεις 3 η και 4 λαμπες για να μπορεις να φιλοξενησεις περισσοτερα ειδη φυτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

delete

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

delete

Τι delete?

Οπως λεει και ο Κλαζ εχεις μεγαλο υψος και αυτο δεν βοηθαει πολυ,βεβαια ειναι αναλογα τι φυτα θα βαλεις.Για ευκολα φυτα δες εδω και εδω.

Και κατι ακομα,γκαπυ με νεον δεν ταιριαζουν λογο διαφορετικων συνθικων νερου.

Link to comment
Share on other sites

post-45043-0-52329800-1374885754_thumb.jpgpost-45043-0-98796100-1374885757_thumb.jpgpost-45043-0-88416200-1374885760_thumb.jpgpost-45043-0-88416200-1374885760_thumb.jpgευχαριστώ για της πληροφορίες φίλε μου.

το ενυδρείο άδειασε και ετοιμάζετε για αλάτι

όσο για το φωτισμό είχα κάνει μια πατεντουλα πολύ φτηνή και διπλασίασα το φως μου

άνοιξα το κουτί που φιλοξενούσε τον ενισχυτή 2χ15w ηλεκτρονικός οπού και αντικαταστάθηκε με 4χ15 ηλεκτρονικός

σύνδεσα της λάμπες που ήδη υπήρχαν και της καινούργιες της κόλλησα κατευθείαν με κολλητήρι καλάι στης επαφές πού έχουν (χωρίς βύσματα)

έβαλα θερμοσυστελομενο σωλήνα καλωδίων στης λάμπες και της ενώσεις και γέμισα το θερμοσυστελομενο σωλήνα με σιλικόνη ενυδρείου

αφού στέγνωσε η σιλικόνη ζέστανα τον θερμοσυστελομενο σωλήνα με έναν αναπτήρα και έσφιξαν όλα.

Όταν κατασκευάσω το καινούργιο που μάλλον θα είναι με λεντ θα το παρουσιάσω στο αντίστοιχο ποστ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87521&hl=

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Πως το άνοιξες του κουτί του ενισχυτή?

Link to comment
Share on other sites

attachicon.gif2013-07-27 02.55.44.jpgattachicon.gif2013-07-27 02.55.55.jpgattachicon.gif2013-07-27 02.56.00.jpgattachicon.gif2013-07-27 02.56.00.jpgευχαριστώ για της πληροφορίες φίλε μου.

το ενυδρείο άδειασε και ετοιμάζετε για αλάτι

όσο για το φωτισμό είχα κάνει μια πατεντουλα πολύ φτηνή και διπλασίασα το φως μου

άνοιξα το κουτί που φιλοξενούσε τον ενισχυτή 2χ15w ηλεκτρονικός οπού και αντικαταστάθηκε με 4χ15 ηλεκτρονικός

σύνδεσα της λάμπες που ήδη υπήρχαν και της καινούργιες της κόλλησα κατευθείαν με κολλητήρι καλάι στης επαφές πού έχουν (χωρίς βύσματα)

έβαλα θερμοσυστελομενο σωλήνα καλωδίων στης λάμπες και της ενώσεις και γέμισα το θερμοσυστελομενο σωλήνα με σιλικόνη ενυδρείου

αφού στέγνωσε η σιλικόνη ζέστανα τον θερμοσυστελομενο σωλήνα με έναν αναπτήρα και έσφιξαν όλα.

Όταν κατασκευάσω το καινούργιο που μάλλον θα είναι με λεντ θα το παρουσιάσω στο αντίστοιχο ποστ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=87521&hl=

Σορρυ φιλε μου αλλα μας εχεις μπερδεψει..το ενυδρειο θα γινει γλυκου νερου η θαλασσινου?

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη για το μπέρδεμα απλά το αρχικό ποστ είναι λίγο παλιό.

τότε το ενυδρείο έτρεχε με γλυκό νερό. μέχρι πριν μια βδομάδα έτρεχε για περίπου 2 χρόνια

και σκεφτόμουν να αλλάξω φωτισμό

απλά για να μοιραστώ το πως τελικά το έκανα ξαναέγραψα στο θέμα τώρα

αυτή τη στιγμή το ενυδρείο είναι άδειο και θα γίνει θαλασσινό

Link to comment
Share on other sites

Α οκ γιατι μπερδευτικα,δεν ειδα και την ημερομηνια των πρωτων ποστ.:)

Link to comment
Share on other sites

όταν θα κάνεις όλο το εγχείρημα να έχεις βγάλει πρώτα της λάμπες.

κατά την προσπάθεια να το ξεκολλήσω δεν ήξερα πως ήταν κολλημένο και παρα λίγο να το σπάσω

σιγά σιγά..

http://youtu.be/C5b_ILUdaz8

Μια πιο γρήγορη και εύκολη λύση είναι με ρίψη από τον 5ο όροφο στο έδαφος, περίπου 2sec και αρκετή ευχαρίστηση :bigemo_harabe_net-123:

Έγινε επεξεργασία - ilfot81
Link to comment
Share on other sites

Μια πιο γρήγορη και εύκολη λύση είναι με ρίψη από τον 5ο όροφο στο έδαφος, περίπου 2sec και αρκετή ευχαρίστηση :bigemo_harabe_net-123:

Σωστός !!!!! Kαι μετά σε μαύρη σακούλα και απέναντι στον κάδο ανακύκλωσηςballistic.gif2guns.gif

Link to comment
Share on other sites

Είδες διαφορά στην ανάπτυξη των φυτών μετά την μετατροπή ή απλά είχες περισσότερο φώς?

Link to comment
Share on other sites

δεν είχα καθόλου φυτά πριν βάλω τις λάμπες.

επειδή δεν είχα όμως λοιπασμα και διοξείδιο δεν έβλεπα τρελή ανάπτυξη,

τα διατηρούσα πολύ καλά ομως.

εκτός από το εύκολο κερατοφυλλο που το κούρευα κάθε 2 μέρες .

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φιλε μου καλησπερα!

Θαθελα να κανω μια παρατηριση. Στο βιντεακι που παραθετεις παρατηρισα οτι τα λαμακια που κρατανε τις

λαμπες ειναι σκουριασμενα, μηπως θα σου δημιουργηση μελοντικα καποιο προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστή η παρατήρηση σου.

Ήταν στα σχέδια μου να τα αλλάξω με πλαστικά κλιπς που κυκλοφορούν στο εμπόριο , αλλά μετά τα σχέδια μου άλλαξαν.

Τώρα το ενυδρείο έχει αδειάσει και το συγκεκριμένο φωτιστικό δεν θα χρησιμοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...